„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Műanyag emlékmű: a Stonehenge újrateremtése Milánóban 16.000 eldobott palackból

Az elmúlt emberöltők a világ legelképesztőbb monumentális örökségeit hagyták hátra, köztük olyan nagy és összetett projekteket, amelyeknek az építésére még mindig nem jöttünk rá, hogyan sikerült megépíteniük. A gízai Nagy Szfinx, a római Pantheon, a mexikói Chichén Itzá, az indiai Ajanta-barlangok és természetesen az angliai Stonehenge csak néhány példa a lenyűgöző építményekre, amelyeket olyan ügyességgel és pontossággal építettek, hogy még ma, sok ezer évvel később is állnak.

Mi jellemzi majd a saját földi időnket? Sajnos úgy tűnik, hogy a legmaradandóbb dolog, amit magunk után hagyunk, a műanyagrészecskék trilliói, amelyek 1000 év múlva is jelen lesznek a Föld minden szegletében. A londoni Vatraa építésziroda ezt szemléletesen érzékelteti a “The Plastic Monument”-tel, egy nagyjából 21 láb magas Stonehenge-másolattal, amely egy dél-milánói téren áll. A National Geographic 2019-es “Bolygó vagy műanyag” tervpályázatának győztese, a szobor 16 000 újrahasznosított műanyag palackból készült.

“A trilithon, az egyik legrégebbi, őseinktől örökölt építményforma formáját felvéve az emlékmű felhívja a figyelmet tetteink hosszú távú következményeire, arra, hogy amit ma teszünk, az talán örökre a Földön marad” – mondják az építészek. “Az installáció éles kontrasztot állít az egyszer használatos, eldobható anyag és a trilithon örökkévalósága közé. A préselt PET-palackbálákból – a műanyag-újrahasznosító üzemek alapanyagából – készült alkotás az újrahasznosítási folyamat első lépéseinek szemléltetésével oktatja a közönséget, közvetlenül azelőtt, hogy az anyagot felaprítanák, kimosnák és új palackokká olvasztanák.”

A több ezer összetört palackot három kőlapszerű, dróthálóból készült téglalap alakú alakzat tartja össze, egyértelművé téve, hogy az “emlékmű” egyszer használatos műanyagszemétből készült. Alapként két masszív acéltömbön áll, és alig valamivel kisebb, mint az igazi Stonehenge. Ez lehetővé teszi, hogy ellenálljon az erős szélnek – és a jövőben szétszedhető legyen, hogy más városokban is kiállítsák.

“Amikor arra gondolunk, hogy mit hagytak ránk őseink, akkor olyan téglából vagy kőből készült valódi értékekre gondolunk, mint a piramisok, a Colosseum vagy a Stonehenge” – mondja Bogdan Rusu, a Vatraa alapító partnere. “De a következő generációnak szánt örökségünk része lehet a műanyaghulladék is… Száz év múlva déd-ük-ük-ük unokáink talán olyan eldobható műanyag tárgyakat találnak majd, amelyektől mi ma már csak azért szabadultunk meg, mert nekünk ez volt olyan kényelmes”.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ha ezt lehangoló gondolatnak találod, akkor az emlékmű megtette a hatását. Az, hogy a mi tényleges mai építészeti alkotásaink egy napon saját “ókori műemlékké” válnak-e, talán nem is számít. Még ha az emberiség túl is éli a közelgő klímakatasztrófát, a jövő nemzedékei valószínűleg inkább a bolygónak okozott szennyezés, mint a csodálatra méltóbb vívmányaink szempontjából fognak rólunk gondolkodni.

A műanyag emlékmű jövő októberig Milánóban lesz kiállítva, amikor Vatraa reményei szerint világkörüli útra indul, hogy felhívja a figyelmet kollektív tetteink következményeire.

Forrás: www.dornob.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb