„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A StarCrete egy betonszerű anyag, amely földönkívüli porból is előállítható

A Manchesteri Egyetem tudósai olyan betonszerű anyagot fejlesztettek ki, amely földönkívüli porból elkészíthető, és kolóniák létrehozására használható a Holdon és a Marson.

A StarCrete névre keresztelt koncepcionális építőanyag holdi vagy marsi regolitból készülne, és űrhajósok táplálékából származó sóval és burgonyakeményítővel kötnék össze. Az anyag első prototípusait sóval, burgonyakeményítővel és “szimulált Mars-porral” hozták létre, amely jelenleg vulkáni kőzetből képződik.

A kutatók szerint ebből a kombinációból a közönséges betonnál “kétszer erősebb anyag” keletkezik, ami alkalmassá teszi olyan épületek építésére, amelyek segítségével megvédhetik az embert a világűrben élők zord körülményeitől.

A csapat szerint “az infrastruktúra kiépítése az űrben jelenleg megfizethetetlenül drága és nehezen kivitelezhető”. A StarCrete ezért arra törekszik, hogy megfizethető és hozzáférhető építőanyagot kínáljon a világűrben való használatra, amely minimális feldolgozóberendezéssel készíthető a hagyományos alternatívákkal, például a betonnal összehasonlítva.

A projekt fejlesztése során jelenleg használt szimulált marsi port az Exolith Simulants nevű speciális cégtől és anyaggyártótól szerzik be. Vulkáni kőzet robbantásával állítják elő, hogy finom por keletkezzen, ami a Marson regolithoz – az alapkőzetet borító, meg nem szilárdult anyagokhoz, például porhoz – hasonlít.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A termék jelenlegi iterációja körülbelül 5 százalék burgonyakeményítőből és 95 százalékban szimulált marsi talajból, valamint egy „csipetnyi sóból” áll. A szimulált Mars-porral készült prototípuson végzett tesztek azt találták, hogy nyomószilárdsága 72 megapascal, ami több mint kétszer olyan erős, mint a hagyományos beton, amelynek nyomószilárdsága általában 32 megapascal. Eközben egy valódi holdporral létrehozott verzió 91 megapascal erősségű volt.

A burgonyakeményítő használata előtt a Manchesteri Egyetem tudósai korábban azt vizsgálták, hogyan lehetne az űrhajósok vérét kötőanyagként használni. A kapott anyag nyomószilárdsága körülbelül 40 megapascal volt, de a vér felhasználása “kevésbé kivitelezhető” opcióvá tette.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb