„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Háztartási ötletek

Édesítőszerek útvesztőjében: Mi káros és mi nem?

Azzal mindenki tisztában van, hogy a finomított cukor nagy mennyiségű fogyasztása káros az egészségre. A fogyókúrázók, a cukorbetegek, azok akik csak egyszerűen egészségesebben szeretnének élni ésszerű törekvése, hogy csökkentség a finomított cukrok használatát. Azonban, mi alapján dönthetnénk el, melyik a legegészségesebb cukorpótló?

Az elmúlt években gyakran hallani lehetett, hogy a mesterséges édesítőszerek rákkeltő hatásúak és végeredményében ugyanolyan károsak az emberi test számára. Alapvetően az édesítőszereket két nagy csoportra bonthatjuk, a cukorhelyettesítő anyagokra és a mesterséges édesítőszerekre. A mesterséges édesítőszerek közé tartozik, a szacharin, a ciklamát, az aszpartám, és az acelszulfám-K. Az utóbbi kettő és a ciklamát is mellékíz mentesnek nevezhető. Főzés során a ciklamát és az aceszulfám-K hőstabil, tehát felhasználható a főzés során, az aszpartám és a szacharin nem.

10-Most-Interesting-Facts-About-Cigarette-Smoking

A rákkal kapcsolatos félelmek onnan származnak, hogy bizonyos állat kísérletek során megfigyelték a hólyagrák előfordulását a ciklamát és a szacharin nagy dózisú használata során. Annak megakadályozására, hogy ez félelmekre adjon okot, a FAO, a WHO (Egészségügyi Világszervezet), és az FDA (Élelmiszer és Gyógyszerbiztonsági Hivatal) meghatározta azt a maximális napi mennyiséget ami még biztonságosan fogyasztható. Ennek mértéke tehát, az aceszulfám-K esetében 15 mg/kg, az aszpartámé 50 mg/kg, a szachariné 5 mg/kg, a ciklamát esetében pedig ez 250 mg/ l, igazából ezek akkora mennyiségek, amiket reálisan nem fogyasztunk el, hiszen az aszpartám kereskedelmi forgalomban kapható méretei összesen 37 vagy 85 mg-osak és egy kettőt fogyasztunk belőlük alkalmanként.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A cukorhelyettesítők közé, a fruktóz, a szorbit, xilit, izomalt tartozik, de ezek fogyasztását a napi szénhidrát mennyiségbe bele kell számolni, és ennek megfelelő energiatartalommal rendelkeznek. A fruktóznál az ajánlott napi mennyiség 25 gramm, a xilit és szorbit ajánlott mennyisége 30 gramm, túlzott fogyasztása hasmenést, haspuffadást okozhat, de ezek az ajánlások a szénhidrát tartalom szerint készültek, nem a toxikus hatás miatt, mint a mesterséges édesítőszereknél.

forrás:webbeteg.hu



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb