7 alternatív tégla újrahasznosított hulladékból és bioanyagokból
A téglaalternatívák körképében a téglafalazat megtestesült szénlábnyomának csökkentésére tervezett téglaalternatívák között szerepel a puffasztott parafa, az építési hulladék és az emberi vizelet.
A beton és az acél után a tégla került az építészek, tervezők és anyagkutatók legújabb fókuszába, akik az építőanyagokhoz kapcsolódó kibocsátások csökkentését remélik.
Ennek oka, hogy a téglát általában agyagból – egy véges erőforrásból, amelyet bányászni és szállítani kell a világ minden tájára – készítik, valamint fosszilis tüzelőanyaggal működő kemencékben több mint 1000 Celsius-fokos hőmérsékleten, gyakran több napon át égetik.
Ez az energiaigényes folyamat nemcsak nagy mennyiségű üvegházhatású gázkibocsátást, hanem szén-monoxidot és más veszélyes légszennyező anyagokat is termel, különösen Dél-Ázsiában, ahol a kemencéket gyakran még mindig szénnel működtetik.
E problémák megoldása érdekében a téglagyártók és a kutatók egyre inkább azt vizsgálják, hogyan lehetne a helyi hulladékanyagokat felhasználni a falazóelemek előállításához, valamint visszatérnek a hagyományos napszárítási módszerekhez, hogy kiküszöböljék a tüzelést.
Olvass tovább a tégla alternatíváinak hét példájáról, a kísérleti diákprojektektől kezdve a Dezeen-díjas K-Briqig, amely idén tavasszal kerül tömeggyártásba.
Az MPH Architects, a Bartlett School of Architecture, a University of Bath, az Amorim UK és a Ty-Mawr parafa blokkjai
Az egymásba illeszkedő, expandált parafa blokkok úgy rakódnak egymásra, mint a Lego blokkok, habarcs vagy ragasztó nélkül ebben az építési rendszerben, amelyet a Stirling–díjra jelölt Cork House építéséhez használtak.
Ez azt jelenti, hogy a téglákból könnyen szétszerelhető, újrahasznosítható és újrafelhasználható szerkezetek hozhatók létre, és az anyagot adó parafatölgyek által megkötött nagy mennyiségű szén-dioxidnak köszönhetően a téglák szén-dioxid-kibocsátása is negatív lehet.
A londoni MPH Architects cég 2014 óta dolgozik a rendszeren különböző kutatóintézetekkel együttműködve, és most azt reméli, hogy egy önépítő parafa építőcsomaggá fejlesztheti azt.
K-Briq by Kenoteq
A gyártó Kenoteq szerint a K-Briq 90 százalékos arányával “a jelenleg a piacon lévő téglák közül a legmagasabb újrahasznosított tartalmat” kínálja, aminek köszönhetően a téglát a 2022-es Dezeen Awards-on az év fenntartható tervének választották.
Mivel a téglát nem kell égetni, előállítása során 90 százalékkal kevesebb energiát igényel, mint egy hagyományos tégla, és végső soron kevesebb mint tizedannyi szén-dioxidot bocsát ki a gyártása során.
A listán szereplő téglaalternatívák közül a K-Briq áll a legközelebb a kereskedelmi forgalomba hozatalhoz. Hosszú száradási folyamata azonban korábban problémákat vetett fel a gyorsan megvalósítható projektek esetében: a dél-afrikai Counterspace stúdió a hosszú átfutási idő miatt kénytelen volt lemondani a K-Briq téglák 2021-es Serpentine Pavilonba való beépítésének tervéről.
Building the Local – Ellie Birkhead
A Design Academy Eindhovenben végzett Ellie Birkhead hallgatói projektje helyi hulladékanyagokat – például egy fodrászüzletből származó hajat, egy istállóból származó lótrágyát és egy farmról származó gyapjút – használ fel az égetetlen agyagtéglák megerősítésére.
Az eredmény különböző, a régióra jellemző téglák, amelyek Birkhead szerint segíthetnek a hulladék körforgásosabb kezelésében és “a helyi ipar jövőjének kovácsolásában”.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Gent Waste Brick by Carmody Groarke, TRANS Architectuur Stedenbouw, Local Works Studio és a BC Materials
A Gent Design Múzeum új szárnyának kialakításához a Carmody Groarke és a TRANS Architectuur Stedenbouw építészstúdiók anyagkutatókkal együttműködve helyi kommunális hulladékból, például bontási betonból és üvegből égetetlen, alacsony szén-dioxid-kibocsátású téglát készítettek.
Ez a tégla egyharmad annyi szén-dioxidot tartalmaz, mint egy tipikus belga agyagtégla, és egy egyszerű eljárással készül, amelyet műhelymunkák keretében a nagyközönség számára is megnyitnak, arra ösztönözve a helyi lakosokat, hogy vegyenek részt múzeumuk építésében.
“A téglákat egy genti barnamezős területen fogják gyártani egy tiszta, egyszerű gyártási eljárással, amely könnyen megismételhető más városi környezetben is” – mondta Carmody Groarke. “Nem keletkeznek károsanyag-kibocsátások, melléktermékek vagy hulladékok.”
Az Indiai Design és Innovációs Iskola zöld széntégla téglái
A mumbai Indian School of Design and Innovation által gyártott betontéglákat talajjal, faszénnel és loofahszálakkal dúsították, amelyek légzsebet hoznak létre, és segítenek csökkenteni a gyártási folyamatukhoz szükséges cement mennyiségét.
Az így kapott építőkockák akár hússzor porózusabbak, mint a hagyományos téglák, ami a kutatók szerint elősegíti a biológiai sokféleséget azáltal, hogy helyet biztosít a növényeknek és rovaroknak városainkban.
Mycelium Brick by The Living
A micélium építészeti léptékű felhasználásának egyik első kísérlete volt, amikor a New York-i The Living stúdió 2014-ben a MoMA PS1 pavilonját olyan téglákból építette, amelyeket a gombák gyökérszerű szerkezetéből növesztettek.
Az Ecovative bioanyagokkal foglalkozó vállalat által kifejlesztett eljárás alapján a mezőgazdaságból származó kukoricaszár-hulladékot egy formába helyezték, és arra ösztönözték a micéliumot, hogy az aggregátum körül növekedjen, és így hatékonyan cementálja a téglát.
A micéliumot egyre gyakrabban vizsgálják az épületek szigetelésének és tűzvédelmének eszközeként, amely segíthet a szén megkötésében, miközben biológiailag lebontható.
Vizelet bio-téglák Suzanne Lambert tollából
A Fokvárosi Egyetem kutatójának, Suzanne Lambertnek ebben a kísérleti projektjében emberi vizeletet, homokot és baktériumokat kombinálnak tégla alakú formákban.
A baktériumok olyan kémiai reakciót indítanak el, amely lebontja a vizeletben lévő karbamidot, miközben kalcium-karbonátot – a cement fő alkotóelemét – termel, nagyjából ugyanolyan folyamat során, mint ahogyan a kagylók keletkeznek.
“Minél tovább hagyjuk, hogy a kis baktériumok cementet készítsenek, annál erősebb lesz a termék” – mondta Lambert.
Forrás: www.dezeen.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el