Rossz hőszigetelésű lakásokban él a magyar emberek 90%-a
Katasztrófális állapotban vannak a magyar lakások és házak állagukat tekintve.
Sajnos a magyar lakások és családiházak nagy része az utcákat fűti. A házak hőszigetelési paraméterei balkáni állapotot mutatnak.
2012. január 1-től már minden használt és új lakás eladásához csatolni kellett az energia tanúsítványt, vagy más néven a lakás zöldkártyát. De ez nem mozgatta meg a piacot. A vevőket nem érdekli, hogy milyen lesz a fűtésszámla. Ez borzasztóan elszomorító tény, hiszen egy rosszul szigetelt ház az élete alatt több ház árát is képes a kéményen keresztül elfüstölni. Megkérdeztünk több ingatlanközvetítőt és ügyvédet, de a helyzet valóban úgy van, mint ahogy sejteni lehetett az energiatanúsítvány bevezetés előtt. Azok az emberek, akiket érdekel a környezetük védelme és a pénztárcájuk, vagy már eljutott hozzájuk a hír, hogy mit jelent, az A+ besorolástól kezdve az I kategóriáig a rangsorolás, azok keresik az A+ és A minősítésű házakat. Az emberek 80%-a nem is tudja mit jelent a besorolás, nem is tudja, hogy kötelező. Aki tudja, hogy mit jelent, azoknak is csak kis százaléka érdekelt, hogy olyan lakást vegyen ami A és A+ besorolású, azaz kiemelten energiatakarékos. Ez olyan eset mint az autó. Inkább megveszik sokan a nagy köbcentis romokat, mert olcsó és kényelmes, de amikor tankolni kell, akkor mindenki rosszul lesz a 14 literes fogyasztástól, ha pedig odafigyelt volna, lehet, azonos árban fele ekkora fogyasztású gépjárművet is vehetett volna.
Egy családiház esetében az energiatakarékosság még kiélezettebb, mint egy autó esetében. Egy 100 négyzetméteres I kategóriás ház egy évben 800, 000 forintból fűthető ki, ezzel szemben egy A+-os családiház évi 100 ezer forintból fűthető, a passzívház pedig akár ennek a feléből is kifűthető.
A hő mindig megkeresi az utat, hogy hol tud eltávozni a lakásból. | |
Fontos tudni, mindig a meleg helyről vándorol a hő a hideg irányba. Tehát télen az utcát fűtjük, ha nincs szigetelés, nyáron pedig a nap fűti a lakásunkat. |
Az ingatlanosok és ügyvédek elmondása alapján kiderült, hogy a ház energetikai besorolása az esetek 90%-ában csak a szerződéskötéskor, mint kötelező elem kerül feltüntetésre, de az alkuban nem is volt ez az érték téma.
Érdekességként megemlítjük, hogy a panel lakások 70%-a D, E, F besorolású, azaz kritikán aluli szigeteléssel rendelkeznek.
A panelprogram is csak arra volt képes, hogy B kategóriás lakásokat hozzon ki a panelekből, pedig négyzetméterenként plusz 2000 forint ráfordítással akár A vagy A+-os lehetne.
A legrosszabb tény a családiházas állomány, azért, mert ott egyenként kell ezeket a házakat fűteni és nincs szomszédos fal, ami már meg van fűtve, mint egy társasház, vagy egy panel esetében.
- Hazánkban A és A+ energetikai kategóriába mindössze 3% családiház tartozik. Ez azt jelenti, hogy ennyi ház korszerű.
- A, B kategóriát is csak 5% családiház teljesíti. De már ez a kategória sem felel meg a mai kívánalmaknak.
- A, C kategóriába sorolható házak 7%-ot tesznek ki a hazai családiházas piacból.
- A magyar családiházak 10%-a D energetikai kategóriába sorolható.
- 17%-a E energetikai kategóriába sorolható.
- 30%-a F kategóriába tartozik. Az F kategória egy lakókocsi hőszigetelésével vetekszik.
- A családiházak 20%-a G kategóriás. Ezek a házak katasztrófálisan rossz szigeteléssel rendelkeznek. Egy jobb minőségű kemping sátor teljesíti ezeket a paramétereket.
- A fennmaradó több mint 10% részen a H és az ennél is rosszabb besorolású házak osztoznak. Ennek a kategóriának a kerti WC lehetne a minősítése, gyakorlatilag raktárnak lehetne használni.
1999 után felépített családiházak hőszigetelése valamivel jobb értéket mutat. De ez is annak köszönhető főként, hogy egyre nagyobb teret nyert a könnyűszerkezetes házépítés.
Az 1999 után felépített családiházak kb. 25%-a eléri a C kategóriát, a 25%-a pedig B minősítést kaphatna. A vagy A+ kategóriába pedig az 1999-után épített házak mintegy 7-8%-a sorolható, de ezen házak 85%-a könnyűszerkezetes ház.
Egyszóval siralmasak a magyar lakás és családiházas állomány hőszigetelési paraméterei, ahogy a cikk elején is említettük – hazánkban az utcát fűtik az emberek. De nem is csak az a probléma, hogy télen elmegy a hő és kidobjuk a pénzt az ablakon szó szerint, hanem az is gond, hogy nyáron élhetetlenek a lakások és a házak nagy része, mert a szigetelés nem csak télen, hanem nyáron is nagyon fontos.
Építtesse velünk családiházátTelefonszám: 06-20/444-44-24 Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken: A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el | ||
www.kp.hu – Készházportál – Kiemelten energiatakarékos házak kivitelezője |
forrás: www.hir.ma
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Tisztelt Cikkíró!
A hőszigetelést nagyban megnehezíti, gyakorlatilag ellehetetleníti az a jogszabály, előírás, mely szerint a szomszéd kifejezett engedélye szükséges a telekhatáron épült házak (hagyományos, falusias beépítés a magyar falvak 80%-ban!) hőszigeteléséhez.
Ez például rosszindulatú szomszédok esetében teljesen lehetetlenné teszi a hőszigetelést.
Szívesen olvasnám erről véleményüket, pl. beperelhetem-e a szomszédot azért, mert ő kárt okoz nekem (kiugróan magas fűtésszámla) azzal, hogy nem engedélyezi a házam hőszigetelését.
Szeretném kiemelni, hogy többször próbálkoztunk egyezségre jutni, de az ő egyetlen érve, hogy ő mindent tud, mivel a másik szomszéddal éppen perben áll (más ügyben)…..
Esetleg el lehetne törölni azt a jogszabályt, ami a szomszédok beleegyezését írja elő?
Köszönettel:
rk