Minden idők 12 építészetileg legjelentősebb Expo épülete

Építészek lenyűgöző sora, Ludwig Mies van der Rohetól a Heatherwick Stúdióig, Le Corbusier-tól Álvaro Sizáig, terveztek építményeket világkiállítások alkalmából.
Ebben a cikkünkben összefoglaljuk a 12 legjelentősebbet. Íme:
The Crystal Palace, London 1851, Joseph Paxton projektje
A Bureau International des Expositions által az első világkiállításnak minősített, 1851-ben megrendezett World Expo helyszínéül szolgáló óriási Crystal Palace épületet Joseph Paxton mérnök tervezte.
Az 563 méter hosszú és 39 méter magas moduláris vas-üvegépület a világ legnagyobb üvegezett épülete volt, amikor elkészült. Paxton tervezése egy 1,2 méter magas és 25 centiméter széles modulméreten alapult, amely akkora, mint a legnagyobb tömegben gyártott üveglapok.
A londoni Hyde Parkban tartott hat hónapos kiállítás után a szerkezetet leszerelték, és újra felépítették Dél-Londonban, azon a területen, amely ma a nevét veszi. Sajnos az épület 1936-ban egy tűzvészben teljesen megsemmisült.
A Crystal Palace jelentős hatással volt a jövő építészetére, a Pritzker Építészeti Díj nyertese, Norman Foster a “modern építészet születésének” nevezte.
Eiffel-torony, Párizs 1889, Gustave Eiffel által
Kétségtelenül a leghíresebb építmény, amelyet egy kiállításra vagy világkiállításra készítettek, az Eiffel-torony. A 330 méteresre emelkedő, rendkívül ambiciózus szerkezet majdnem kétszer olyan magas volt, mint bármely más mesterséges építmény, amikor elkészült. Csak a Chrysler Building több mint 40 évvel későbbi megnyitásakor veszítette el a világ legmagasabb épülete címét.
A tornyot ideiglenes építménynek tervezték, amely az 1889-es Exposition Universelle központi eleme és a francia forradalom századik évfordulója volt, és csak 20 évig állt a helyén. Rádióárbocként való felhasználása miatt azonban ezt az időszakot követően is megmaradt, és Párizs szimbólumává vált.
Grand Palais, Párizs 1900, Henri Deglane, Albert Louvet, Albert Thomas és Charles Girault által
A Grand Palais a leglenyűgözőbb a Párizs központjában, a világkiállításokra épített látnivalók közül. A Petit Palais, a Pont Alexandre III, a Gare d’Orsay pályaudvar és a párizsi metró 1-es vonala mellett az épület az 1900-as Exposition Universelle előtt épült.
A Grand Palais szíve egy hatalmas és bonyolult hordóboltozatú átrium, amely több mint 6000 tonna acélból készült, mint az egyik utolsó nagyszerű természetes megvilágítású kiállítótér.
Az épületet a francia Chatillon Architectes stúdió restaurálta 2024-ben az olimpia előtt, amikor vívó- és taekwondo-versenyeknek adott otthont.
German Pavilion, Barcelona 1929, Ludwig Mies van der Rohe és Lilly Reich által
A Van der Rohe és Lilly Reich által tervezett német pavilon az 1929-es barcelonai nemzetközi kiállításon kétségtelenül a modernizmus egyik legjelentősebb épülete.
A pavilon megbízottja, Georg von Schnitzler szerint az “egy új korszak szellemének adjon hangot”. A vékony oszlopokra támasztott lapos tetővel az épület a jövő modernista alkotásainak számos eszményét példázza. Az eredeti szerkezetet 1930-ban bontották le, a meglévő rekonstrukciót 1986-ban fejezték be.
Atomium, Brüsszel 1958, André Waterkeyn, André Polak és Jean Polak által
Az 1958-as brüsszeli világkiállítás központi eleme, a 103 méter magas Atomium egy 165 milliárdszorosra nagyított vaskristály óriási ábrázolása.
Az atom és az alumínium kombinációjából kapta a nevét, amelybe kezdetben a vasatomokat jelképező kilenc 18 méter átmérőjű gömb burkolta.A látogatói a kilenc gömbből hatban található kiállításokat tekinthették meg, amelyeket mozgólépcsők kötöttek össze a földgömböket összekötő csövekben.
Az Eiffel-toronyhoz hasonlóan az Atomiumot is ideiglenes építménynek tervezték, de végül állandósult, és mára Brüsszel legnépszerűbb látványossága.
Philips Pavilion, Brüsszel 1958, Le Corbusier és Iannis Xenakis által
Szintén az 1958-as brüsszeli világkiállításon Le Corbusier és Iannis Xenakis sátorszerű építményt készített a Philips elektronikai cég pavilonjaként.
A pavilon az Electronic Poem című multimédiás audiovizuális műsornak adott otthont, melynek célja a háború utáni elektronikai innovációk bemutatása volt. A vasbeton szerkezet kilenc hiperbolikus paraboloidból alakult ki. Az épületet 1959-ben bontották le.
Space Needle, Seattle 1962, a John Graham & Company munkája
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A 184 méter magas Space Needle az 1962-es világkiállítás központi elemeként épült, amelynek témája Az űr kora volt, azzal a céllal, hogy a város állandó, jellegzetes mérföldkőjévé váljon.
Az Egyesült Államok nyugati részének egykor legmagasabb építménye, a futurisztikus forma egy homokóra alakú, karcsú toronyból áll, amelynek tetején egy UFO-szerű korong található, amelyen egy pár étterem található.
2018-ban az Olson Kundig Architects amerikai stúdió kiterjedt felújítást hajtott végre a szerkezeten, hozzátéve “a világ első és egyetlen forgó üvegpadlóját”.
Habitat 67, Montreal 1967, Moshe Safdie projektje
A Kanada centenáriumi évfordulója alkalmából megrendezett Expo 67 rengeteg határokat feszegető építészettel rendelkezik, beleértve a Habitat 67 projektet is.
A Szent Lőrinc-folyó partján, a fő kiállítási helyszínre néző lakótömböt Moshe Safdie izraeli-kanadai építész tervezte. Azért hozták létre, hogy bemutassák az előregyártott városi lakásépítésben rejlő lehetőségeket az expo egyik témájához, az élőhelyhez igazodva.
A mérföldkőnek számító demonstrációs projekt 354 szabálytalanul egymásra rakott betondobozból áll, amelyekben 158 lakás található. A háztömb elrendezése lehetővé teszi, hogy minden lakáshoz bőséges fény és saját terasz tartozik.
US Pavilion, Montreal 1967, Richard Buckminster Fuller és Shoji Sadao tervezésében
A kiállítás helye fölé magasodó amerikai pavilon a 67-es Expo ikonikus szimbólumává vált. A pavilon egy geodéziai kupola belsejében volt, amely Richard Buckminster Fuller amerikai építész névjegyévé vált.
A 76 méter átmérőjű, gömb alakú szerkezet, amelyet teljes egészében három hüvelykes acélcsövek háromszögletéből hoztak létre, Buckminster Fuller geodéziai kupolái közül a legnagyobb volt.
Eredetileg vékony akril membrán borította, ez a külső héj 1976-ban egy tűzben leégett, így a szerkezet szabaddá vált, és sok szempontból fokozta a szerkezet hatását.
1995-ben az épület Montreal Bioszféra néven nyílt meg újra – a környezetet és annak védelmét népszerűsítő múzeum. 2021-ben a The New York Times beválasztotta az épületet “a háború utáni építészet 25 legjelentősebb alkotása” közé.
German Pavilion, Montreal 1967, Frei Otto és Rolf Gutbrod által
Az Expo 67 másik építészeti fénypontja Frei Otto sátorszerű német pavilonja volt, amely áttörést jelentett az építész és a mérnök számára, aki elnyerte a Pritzker Építészeti Díjat és a RIBA Királyi Aranyérmet.
A nyolc karcsú acéloszlopra támasztott, összetett megjelenésű forma acél kábelhálóból készült, amelyet áttetsző textilmembrán borított.
Portuguese National Pavilion, Lisszabon 1998, Álvaro Siza Viera tervezésében
A lisszaboni Expo’98 főbejárataként épült Portugál Nemzeti Pavilont Portugália legismertebb építésze, Álvaro Siza Viera tervezte.
Az épületet két különálló elemre osztották: egy szilárd elemre az államfők fogadására és egy nyílt nyilvános térre. Siza egy hihetetlenül vékony, 70 méter hosszú betontetővel árnyékolta be ezt a plázát.
Seed Cathedral, Shanghai 2010, a Heatherwick Studio által
A drámai Seed Cathedralt a Heatherwick Studio tervezte a 2010-es sanghaji világkiállítás brit pavilonjaként.
A szerkezet fa magja 60 000 száloptikai rúdból áll – egyenként 7,5 méter hosszúak –, amelyek jellegzetes, szőrös megjelenést kölcsönöztek neki. A Kew Royal Botanic Gardens Millennium Seed Bank projektjével együttműködve a rudak csúcsaiban összesen 250 000 növényi mag volt. Az esemény után a botokat szétosztották az Egyesült Királyság és Kína iskoláinak.
Forrás: www.dezeen.com
ÁRAJÁNLAT SAJÁT TERVRE TÍPUSTERVEK ÉS ÁRAK
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház
ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM
KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el