Szélerőművek – mezőgazdasági, természetvédelmi szemmel
Világszerte, így Magyarországon is terjednek a szélerőművek, minthogy a megújuló energiával termelt villamos energia részarányának előírt növelésében a szélenergiához (is) nagy reményeket fűznek. Az EU erre különös hangsúlyt fektet. A szélerőművek elhelyezésének földrajzi előfeltétele, hogy tartósan és viszonylag erősen fújjon a szél. Számos országban olyan nagy a szélerőművek száma, hogy „szélgazdaságként” a nagyszámú turbina által termelt elektromos áramot közös hálózatra irányítják.
Jelenleg a világ legnagyobb ilyen „szélfarmja” Kaliforniában működik, ahol 7500 generátor szinte „erdőt” alkot. A szélerőművek általában 600 KW-3MW teljesítményűek, 50-120 m magasan, forgó tartószerkezeten (gondola) helyezkednek el. A gazdaságos működéshez általában 24 km/h éves átlagos szélsebességértékre van szükség. Többféle turbinaváltozat létezik, a legelterjedtebb a 3-lapátos, vízszintes tengelyű berendezés. Hazánkban vízhúzó és áramtermelő szélerőműveket alkalmaznak. A szakemberek szerint a fejlesztés kétirányú lehet:
a magánvállalkozók kisebb energiaigényének fedezésére szolgáló 10-50 kilowatt teljesítményű szélkerekek építése,
az ipari alkalmazásra megfelelő, nagy teljesítményű szélerőművek építése.
Hazánkban vannak olyan térségek, mint például Kisalföld, ahol igen nagy hatékonysággal lehetne turbinákat működtetni. Ezt igazolják a napjainkban történő fejlesztések, illetve beruházások. A beruházással a környezetbarát energiatermelés egyik legvonzóbb módját lehet megvalósítani, amely az uniós tagságunk energiatakarékossági előírásainak is megfelel.
A szélerőművek telepítése során környezet,- táj- és természetvédelmi szempontokat is figyelembe kell venni, ezért a helyszín kiválasztásakor a terület környezeti, természeti adottságainak, érzékenységének a vizsgálatát is el kell végezni. Egy szélerőmű közvetlen területigénye 300 m2. Olyan területre ajánlatos a telepítése, mely természetvédelmi, tájvédelmi szempontból nem értékes terület, s ha mezőgazdasági területre tervezik a telepítését, kevésbé értékes szántók jöhetnek leginkább szóba. Ideális az lenne, ha felhagyott ipari területekre történne a telepítésük.
A szélerőművek telepítése ellen több ellenérv is szól, de a mezőgazdaság részéről különösebb kifogás nincs, minthogy az érintett terület művelési ágait csak minimális mértékben változtatja meg a telepítés (és működtetés). Igaz, a tornyok mély alapozása a talajvíz áramlási viszonyait hátrányosan érintheti, ezért a talaj kiszáradása vagy vízpangás lesz a következmény. Az építkezés során megnőhet a víz- és szélerózió, miáltal a termőterületről fokozódik a tápanyag bemosódása a vízfolyásokba.
A szélerőművek létesítése igen jelentős kihatással van a természetvédelmi értékekre, tájértékekre, az élővilág alakulására. Az erőművek által elfoglalt területen értékes élőhelyeket számolunk fel, károsan csökken a biodiverzitás. A szélerőművek különösen a madárvilágot érintik érzékenyen, gondoljunk csak a szerkezettel ütköző madarak gyakori pusztulására, a madarak természetes vonulási útvonalainak erőművek általi megváltoztatására. Az külön téma, hogy a szélerőművek létesítésével az állatvilág, azon belül a védett madarak értékes élőhelyeiket veszíthetik el.
Írta: Dr. Kölcsei Tamás
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el