„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

München építészeti kalauz: felhőkarcolóktól a kis pavilonokig, a brutalizmustól a szecesszióig (II.rész)

Ez a cikk a München építészeti kalauz I.részének folytatása, melyet ITT OLVASHATSZ EL.

11- BMW Welt
Építész: Coop Himmelb(l)au
Helyszín: München, 80809 München
Év: 2009

A BMW Welt egy kombinált kiállítási, szállítási, élménymúzeum és rendezvényhelyszín München Am Riesenfeld kerületében, az Olimpiai Park mellett, a BMW központjának és gyárának közvetlen közelében. Az új BMW Welt legfontosabb feladata az autók kiszállítása. A Premiere részlegben minden a kiszállítás élményének fokozására irányul. Az ezzel járó kipufogógázok miatt különleges megfontolásokat és számításokat kellett végezni a szellőzéssel kapcsolatban, mivel a Premiere nyitott a csarnok, az élményvilág fő tere felé. A be- és kiáramló légáramlatok mennyiségének puszta finomhangolásán túlmenően közvetlenül el kellett szívni a kipufogógázokat és friss levegőt kellett beszivattyúzni. A tervezés során óránként 40 autó vagy napi 250 autó forgalmát vették alapul. Bár manapság ez lehet a BMW fő látványossága, ne hagyd ki a közeli BMW-tornyot (1973 óta a BMW globális vállalati központja), a múzeumot és a kevésbé ismert BMW Parkhaus FIZ-t, amely szintén népszerű helyszín az Instagramon.

12- Allianz Aréna
Építész: Herzog & de Meuron
Helyszín: Werner-Heisenberg-Allee 25, 80939 München
Év: 2005

A két futballklub, a Bayern München és a TSV 1860 úttörő otthona a 2006-os világbajnokság nyitómérkőzésének és egy elődöntőnek is otthont adott. A stadiont szokatlan formája és az áttetsző ETFE-párnákból készült bőre azonnal felismerhetővé teszi. A hatást éjszaka speciális világítás fokozza, amely lehetővé teszi, hogy a homlokzat színe az aznap este játszó hazai csapat színeinek megfelelően változzon. A homlokzata a világ legnagyobb membránhéjából áll. Körülbelül 35 méter magas, és 29 000 m² külső felülettel rendelkezik. A biomorf építészet egyik leglenyűgözőbb példája.

13- Bayerische Staatskanzlei
Építész: B Ludwig Mellinger (1905) és Diethard J. Siegert & Reto Gansser
Helyszín: Franz-Josef-Strauß-Ring 1, 80539 München
Év: 1993

Egy meglepően nyilvános tér, amely szinte magántitok, a Bayerische Staatskanzlei – A bajor állam kancelláriája. Ezt 1989 és 1993 között építették az egykori Bajor Katonai Múzeum központi kupolája köré, amely 1905-ben épült a Hofgartenkaserne laktanya helyén, és amelyet a második világháborúban lebontottak. A múzeumot ezután az ingolstadti Új Kastélyba költöztették. Leo von Klenze szomszédos müncheni Residenz Festsaalbau-jára utalva a Bajor Hadimúzeum új épülete is az olasz magasreneszánsz építészet hatása alatt állt, de a késő historizmus monumentalizálódását mutatja. Az északi Hofgarten néhány reneszánsz árkádsorának maradványait integrálták a szerkezetbe, és a kupola alatti eredeti tér az épület központi terévé vált.

14- Alte Pinakothek
Építész: Leo von Klenze és Hans Döllgast
Helyszín: Barer Str. 27, 80333 München
Évszám: 1836

Az Alte Pinakothek képtökéletes lépcsőházai gyakran szerepelnek a müncheni képeslapokon. Történetük azonban túlmutat az esztétikán. I. Ludwig bajor király szenvedélyes műgyűjtő volt. 1820 körül úgy döntött, hogy kincseit a nagyközönség számára is hozzáférhetővé teszi, és megbízta udvari építészét, Leo von Klenze-t, hogy tervezzen egy méltó műkincsgalériát. Az Alte Pinakothek elkészültekor a világ legnagyobb múzeuma volt; szerkezetileg és koncepcionálisan is fejlett volt, mivel a galériákban tetőtéri ablakok is helyet kaptak – ami akkoriban ritkaságszámba ment. A múzeum épülete a második világháborúban a bombázások során súlyosan megsérült, de újjáépítették, és 1957-ben újra megnyitották a nagyközönség előtt. Ernst Buckner igazgató felügyelte az újjáépítési projektet, biztosítva, hogy az épület hű maradjon eredeti építészetéhez. A háború előtti díszes belső teret, beleértve a déli homlokzatra néző nagy loggiát a felső emeleten, nem állították helyre. A régit és az újat kívülről lehet a legjobban értékelni.

15- Müller’sches Volksbad (Hallenbad)
Építész: Carl Hocheder
Helyszín: Rosenheimer Str. 1, 81667 München
Évszám: 1901

A Müllersches Volksbad 1901-ben készült el. A neobarokk szecessziós épület elkészültekor a világ legnagyobb és legdrágább uszodája volt – és a város első nyilvános fedett uszodája. Az építkezés Karl Müller mérnök München városának tett adományára vezethető vissza, azzal az igénnyel párosulva, hogy a “szegény nép” számára építsenek fürdőt. A fürdő építészetével és belső kialakításával Európa egyik legszebb fürdőjévé vált. Carl Hocheder többféle modell tervezésénél is ihletet merített: Római termálfürdők, valamint szakrális épületek, hammamok és mecsetek, amelyeket a korabeli szecessziós elemek tartottak össze. A gazdag barokk díszítések közé tartoznak a medencékbe vezető széles lépcsők, tengeri motívumokkal díszített falfestmények, stukkók, a főmedencében egy bronzszobor, díszes vaskorlátok és fából készült parapetok, valamint bonyolultan megtervezett órák.

16- Sudetendeutsches Museum
Építész: pmp architekten
Helyszín: München, 81669 München
Év: 2020

Ezt a neobrutalista épületet közvetlenül a világjárvány előtt nyitották meg, vagyis ez München egyik legújabb építészeti titka. Az utcáról nézve a múzeum követi a meglévő épületek szerkezetét, és felveszi azok eresz- és gerincmagasságát. A terepviszonyoknak megfelelően az épület a domboldalon lefelé húzódva lazább szerkezetűvé fejlődik, és a zöld domboldal felé egy ötemeletes, az épület teljes magasságát átfogó bevágással nyílik. Az új épületet természetes kővel burkolták, és többnyire zártnak és monolitikusnak tűnik. A függőleges felületek természetes kövei kézzel lettek kezelve, és durva felületűek. A Szudétanémet Múzeum a csehországi német nyelvű lakosság központi múzeuma. Az állandó kiállítás több mint 1100 évet ölel fel a régió történelméből, művészetéből és kultúrájából, és érdemes meglátogatni.

17- Ohel Jakob zsinagóga
Építész: Rena Wandel-Hoefer és Wolfgang Lorch
Helyszín: Sankt-Jakobs-Platz 18, 80331 München
Év: 2006

Az új Ohel Jakob zsinagógát (héberül “Jákob sátra”) 2006 novemberében avatták fel hivatalosan a Jüdisches Zentrumban. Ez azt jelentette, hogy a müncheni zsidó közösségnek végre ismét volt egy fő zsinagógája, miután az 1938-as pogroméjszaka (más néven Kristályéjszaka, a törött üvegek éjszakája) során a Herzog-Rudolf-Straße-ban található korábbi Ohel Jakob zsinagógát lerombolták. A müncheni zsidó közösség ortodoxnak vallja magát, és Németországban a második legnagyobb, mintegy 9500 hívővel. A zsinagóga két, egymásra épített kockából áll: A hatalmas kőalapzat a jeruzsálemi Siratófalra hivatott hasonlítani. A tetején egy üvegkocka ül, amelyen egymásba fonódó Dávid-csillagok láthatók, bronz fémfátyolba burkolva. Az üvegszerkezet egy sátrat ábrázol, amely azt a 40 évet jelképezi, amelyet a zsidók a Sínai-sivatagban töltöttek. A zsinagóga portálján a héber ábécé első tíz betűje látható, amelyek a Tízparancsolatra emlékeztetnek. A látogatók az épület belsejébe a föld alatti “Gang der Erinnerung” (“Az emlékezet folyosója”) révén juthatnak be, amely a zsinagógát a közösségi házzal köti össze. A 32 méter hosszú folyosó falain a náci rezsim alatt meggyilkolt 4500 müncheni zsidó neve olvasható.

18- Pagodenburg
Építész: Joseph Effner
Helyszín: Schloß Nymphenburg 1, 80638 München
Évszám: 1719


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A Pagodenburg a 18. századi chinoiserie egyik legszebb példája, amely akkoriban nagyon divatos volt. Ezt a kis épületet 1716 és 1719 között Joseph Effner építtette Max Emanuel választófejedelem megbízásából. A főcsatornától északra helyezkedik el, és tiszteletben tartja a park eredeti tervét. A kis kastélytól délre egy kerti parterre, északra pedig egy zöld terület található, ahol a golfhoz hasonló játékot, a “Mailspiel”-t játszották. A földszinten a kék és a fehér színek dominálnak, amelyek a részben ornamentális, részben figurális mennyezetfestés és a holland csempék egzotikus elemeivel együtt Kínára és a porcelángyártásra utalnak. Az emeleten nagyon kicsi, de ügyesen kialakított szobák kaptak helyet. A kínai rajzterem kínai tapétával és fekete alapozású lakkfestéssel, színvilágának köszönhetően egzotikusnak hat. A kínai kabinet ezzel szemben vörös alapú lakkfestményt tartalmaz. A Boudoir európai regency stílusú díszítése ellenére bizarr formája miatt szintén egzotikus hangulatot áraszt. A szobákat Johann Anton Gumpp és Johann Adam Pichler rendezte be.

19- Nehézlovasok Színháza
Építész: Mahlknecht Herrle
Helyszín: 114, 80636 München
Év: 2021

München kreatív negyedében – egy átmeneti területen, a korábbi Luitpold laktanya helyén – egy új, különleges típusú kulturális épület jött létre. A Mahlknecht Herrle építésziroda egy eredeti, ideiglenes rendezvényhelyszínt hozott létre tánc, színház és zene számára, amely rendkívül feltűnő, klasszikus spalettás homlokzatával hívja fel magára a figyelmet. Az új épület három szabad kulturális intézmény korábbi, komoly felújításra szoruló helyszínét váltja fel. A művészeti együttműködéshez olyan épületre volt szükség, amely a lehető legrövidebb idő alatt megvalósítható, és a használati idő után könnyen újra lebontható. Az alkalmazott cölöpök, amelyeket általában az épületek ásatásának biztosítására ültetnek a földbe, egyszerűen újra kivehetők és új helyre szállíthatók, hogy az épület lebontásakor újra felhasználhatók legyenek. A nyers, kezeletlen, rozsdás vasfelület a tipikus hullámos, építkezési területre jellemző megjelenéssel ideálisan illeszkedik a kreatív negyed ideiglenes jellegéhez, amelyet műhelyek és műtermek, alternatív művészet és a helyi kultúraközvetítők sok egyéni kezdeményezése jellemez.

20- WERK12
Építész: MVRDV + N-V-O Architekten
Helyszín: Speicherstraße 20, 81671 München
Év: 2019

A Werksviertel-Mitte negyed (egy korábbi ipari területen megvalósuló városrehabilitációs terv) magját alkotó WERK12 a német képregényeket idéző öt méter magas verbális kifejezéseket tartalmazó, merész és expresszív művészeti homlokzatával tűnik ki. A WERK12 kialakítása egyszerű formákat, őszinte anyagokat és átlátható homlokzatokat ötvöz. A felhasználók többféleképpen mozoghatnak az épületben: a tervezet külső, az épület északkeleti oldalán található külső közlekedési magját 3,25 méter széles teraszok egészítik ki, amelyek az épület minden egyes szintjét körülveszik. Ezeket az épület körül kanyargó külső lépcsők kötik össze, hogy összekapcsolják ezeket a nagyvonalú nyitott tereket – ez játékos utalás az MVRDV egyik leghíresebb korai projektjére: a hannoveri Expo2000-es Expo Holland Pavilonjára. Ez a nyilvános útvonal az épületen felfelé elmosja a külső és belső tér közötti különbséget, és a belső tereket a külső erkélyekkel való párbeszédbe helyezi. Ezeket ráadásul ugyanabból az anyagból készítik, mint a földszinti járdákat, hogy hangsúlyozzák, hogy az épület közterületének részét képezik.

21- Pinakothek der Moderne
Építész: Stephan Braunfels
Helyszín: Barer Str. 40, 80333 München
Év: 2002

A Pinakothek der Moderne, amelyet az ellentmondásos Stephan Braunfels építész épített, Európa egyik legnagyobb modern és kortárs művészeti, építészeti és formatervezési múzeuma. Négy teljesen független gyűjtemény mutatkozik be egy fedél alatt: a Müncheni Műszaki Egyetem Architekturmuseum, a Neue Sammlung – The Design Museum München, a Sammlung Moderne Kunst és a Staatliche Graphische Sammlung. Az első emeleten, ahol a művészeti gyűjtemény található, felülről bőséges természetes fény érkezik, amelyet számítógép által vezérelt lámpák egészítenek ki, amelyeket úgy terveztek, hogy a szürke padló és a fehér falak mellett egyenletes, szinte árnyékmentes megvilágítást biztosítsanak. Az épület befejezése egy évtizedig tartott, mert a tervezési és költségekkel kapcsolatos bürokratikus ellenvetések miatt végül magánkezdeményezéssel és finanszírozással sikerült áthidalni ezeket a problémákat.

22- Glyptothek
Építész: Leo von Klenze
Helyszín: Königsplatz 3, 80333 München
Évszám: 1830

A költői Glyptothek egy másik kihagyhatatlan látnivaló a Kunstarealban, München galéria- és múzeumi negyedében. Ludwig bajor trónörökös (később király) megbízásából, Leo von Klenze neoklasszicista stílusban tervezett épületet 1830-ban emelték. Az alapgyűjtemény nagy részét Ludwig szerezte meg. Az archaikus, klasszikus és hellenisztikus korszakból származó görög szobrokat, valamint a császárkorból származó római szobrokat tartalmaz. A Glyptothek a II. világháború alatt megsérült, de helyreállították és 1972-ben újra megnyitották. 2018 és 2021 között ismét átfogó felújításon esett át.

23- Textilmacher
Építész: Tillich Architektur
Helyszín: Lindberghstraße 7, 80939 München
Év: 2016

Valószínűleg a lista legvéletlenszerűbb helyszíne ez a betonépület. A 2016-ban elkészült építmény egy textilipari vállalat termelési és irodahelyiségeként működik. Meghatározó eleme: a hajtogatott homlokzat, amelynek geometriája a fény és az árnyék jellegzetes játékát hozza létre. A színes beton sima, matt fényű felületei mindig újból és újból reagálnak a nap- és évszakra, az időjárásra és a fénybeesésre. A homlokzatot a fény hol erősebben, hol ismét kevésbé modellezi. A saroktelken való exponált elhelyezkedés miatt ez a különlegesség több oldalról is megtapasztalható, és az elemek egymásutánisága, pontos egymáshoz illesztése is érthető. A kevés, jó minőségű és felülethű anyagra való korlátozás belül is folytatódik. A padló polírozott, hézagmentes esztrichből, az ablakprofilok vörösfenyőből, az ajtó- és ablakkilincsek pedig magasan polírozott rozsdamentes acélból készültek, rejtett zsanérokkal.

24- Sankt Josef templom
Építész: Eberhard Wimmer
Helyszín: Holzkirchen, 83607 Holzkirchen
Év: 2018

Bár technikailag nem Münchenben van, a Sankt Josef templom elég közel van ahhoz, hogy meglátogassuk, ha a városban járunk. A felső-bajorországi Holzkirchenben található katolikus templom 2018-ban készült el Eberhard Wimmer müncheni építész tervei alapján. Csökkenő létszám az istentiszteleteken, templomok bezárása, mert túl drága a fenntartás, vagy egy botrány rázta meg a médiát, számos oka van annak, hogy az egyházi közösségek vonakodnak a beruházástól. A legtöbb projekt felújítás és restaurálás. A Holzkircheni Sankt Joseph templom új építése ezért több szempontból is figyelemre méltó. A müncheni és freisingi érsekségben tíz év óta ez az első újonnan felszentelt templom. A Sankt Josef teljes egészében fából épült. Az új templomközpont egy hatalmas körtemplomból áll, egy kis kápolnával és az előző épület templomtornyával. A templomot és a kápolnát különböző méretű, enyhén hátrafelé dőlő ovális kúpként tervezték. Az ellipszis alaprajz 32 különböző tengellyel és szögeltéréssel számos kihívást jelentett a tervezők és a tervezők számára, mivel nem lehetett szabványosított zsaluzatot és hangmérőket használni. Mindkét kúpot lefedték, a nagyobbik 22 méteres, a kisebbik tizenegy méteres. Keresztmetszetben nézve egyrészt felveszik az alpesi panoráma íveit, ugyanakkor archaikus-organikus benyomást keltenek.

Ez a cikk a München építészeti kalauz I.részének folytatása, melyet ITT OLVASHATSZ EL.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button