Miből készülnek majd a jövő bútorai?
Napjainkban széles körben felmerülnek az anyagokról szóló kérdések. Szó esik a beton életképességéről a kortárs kontextusban, arról, hogy a fát hogyan lehet fenntarthatóbban beszerezni, és arról, hogy a biológiailag lebomló anyagoknak, mint például a bambusznak, gyakrabban kellene megjelennie városi környezetünkben.
De arról is beszélnünk kell, hogy mi kerül ezekbe az épületekbe – vagyis a bútorokról, amelyek díszítik, feldobják és lakhatóvá teszik a körülöttünk lévő szerkezeteket. A tárgyak készítéséhez használt anyagok az évszázadok során folyamatosan fejlődtek, és 2022 végéhez közeledve érdemes feltenni a kérdést: mit hoz a jövő azzal kapcsolatban, hogy miből készülnek majd a bútoraink?
Nos, a tények azt mutatják, hogy ez a jövő önmagában nem teljesen új anyagokból áll. Hanem abból áll, hogy újragondoljuk a meglévő anyagokat, amelyekből bútorokat építünk, és innovatív módon kissé átdolgozzuk őket.
A fa, mint természetesen megújuló, könnyen kovácsolható anyag, népszerű fenntartható választás az otthonainkat, munkahelyeinket és szabadidős tereinket benépesítő székek, asztalok és szekrények készítéséhez. A manapság gyártott és forgalomban lévő fabútorok nagy része azonban valójában nem biológiailag lebomló. Sok fabútort poliuretánnal vonnak be – ez egy folyékony bevonat, amelyet azért alkalmaznak, hogy minimalizálják a fára gyakorolt oldószer-, víz- és kopáshatást. A poliuretán azonban, mint egyfajta műanyag, lassítja a fa biológiai lebomlási képességét.
A fából készült bútorok jövője ehelyett a növényi alapú olajok, például a tungolaj vagy a lenolaj szélesebb körű alkalmazása és népszerűsítése lehet. Az olyan bútorgyártó cégek, mint a Model No. – amelynek székhelye az amerikai Kalifornia állambeli Oaklandben található – megközelítései a távoli jövőben általánossá válhatnak. Keményfa termékeik felületkezeléséhez bio-gyantákat alkalmaznak, amelyek idővel könnyebben komposztálódnak, és így környezetbarátabbak.
A fa egy másik megközelítésben is jelen van, amely a jövőben elterjedtebbé válhat: a biofaktúrában, ahol biológiai organizmusokat használnak fel új anyagok előállítására. Sebastian Cox bútortervező és Ninela Ivanova interdiszciplináris kutató 2017-es projektjében egy sor lámpát és székletet készítettek fahulladékból és egy gombanövényből. Ahogy a gomba vegetatív része növekszik, úgy köti a fahulladékot a keretek köré, hogy komposztálható bútorokat alkosson. Ez a fejlesztés esztétikai értelemben is érdekes, de egyelőre nem világos, hogyan lehetne globális szinten előállítani.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
De amennyire a tervezők kísérleteznek a laboratóriumban termesztett cellulóztól a pókselyemig terjedő anyagokkal, annyira úgy tűnik, hogy a bútoranyagok jövője is abba az irányba halad, ahol a levetett és kidobott – hulladék – kerül előtérbe. A holland ZUIVER Group cég által 2019-ben gyártott karosszék részben kávémaradékból készült – a világméretű kávéfogyasztás során keletkező hulladék felhasználásával.
Az Actiu bútormárka nemrégiben dobott piacra egy olyan széket (fenti kép), amely 100%-ban újrahasznosított üvegszálból és polipropilén műanyagból készült – a spanyolországi Andalúzia régió zöldség- és gyümölcsládáiból származik. Az olasz Archirivolto Design építészirodával együttműködve tervezett minimalista, többcélú bútor talán egy olyan jövőbe mutat, ahol az anyagok “alakíthatósága” még inkább előtérbe kerül, mivel a tervezők olyan tárgyakat terveznek, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a különböző kontextusokba.
A bútorgyártás jövőjét talán az idei Salone del Mobile példázza a legjobban, ahol több bútortervező és építész is alternatív anyagokat vizsgált – reagálva a Salone témájára, amely a környezettudatosság és a fenntarthatóság beépítését célozta a bútorgyártásba. A holland Cooloo anyagfejlesztő cég azzal a feladattal kísérletezett, hogy újrahasznosított anyagokból hosszú élettartamú, tartós bútorokat hozzon létre. A Hugo de Ruiter által tervezett Ameba (lenti kép) székük mellőzi a fa- vagy fémvázat, mivel egy habtömbből van kivágva, és többféle bevonattal rendelkezik – többek között újrahasznosított farmerrel és bőrrel.
Úgy tűnik, a bútorok jövője egy olyan irányba halad, ahol a meglévő anyagokat újakkal egészítik ki, és ahol az upcycling és az újrahasznosítás kreatív módon történik, hogy merészebb, kreatívabb formákat eredményezzen. Talán ez a jövő a bútortervezők, kutatók, építészek és anyagszállítók még szorosabb együttműködésének jövője is, ahol az úttörő anyagfelfedezések kéz a kézben járnak azzal, hogy jobban figyelembe veszik, honnan származnak az anyagok, és hová kerülnek.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el