„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Svédországban megnyílt az első teljes magasságú fából készült szélturbina

Elindult Svédországban a világ első teljes méretű fa szélturbinája, amelynek tornyát a Modvion fatechnológiai vállalat építette. A Skara régióban található 105 méter magas torony a Modvion első kereskedelmi célú szélturbina-tornya, és a vállalat 2020-ban befejezett kisebb, 30 méter magas demonstrációs projektjének folytatása.

Míg a rotorlapátok és a generátor központ hagyományos anyagokból készültek, addig a torony rétegelt furnérfából (LVL), egy olyan, vékony, egymáshoz ragasztott furnércsíkokból álló fafajtából, amelyet gyakran használnak gerendákhoz és teherhordó épületszerkezetekhez.

A vállalat szerint ez a fafajta nemcsak elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a forgó turbina erőhatásainak, hanem a jelenleg használt acélnál sokkal fenntarthatóbb környezetvédelmi szempontból is. Bár a szélenergia fontos szerepet játszik a világ zöld, megújuló energiával való ellátásában, az építés során mégis bőséges szén-dioxid-kibocsátás keletkezik – részben az acéltornyok miatt.

A Modvion leírása szerint a fából készült tornyai több mint 100 százalékkal csökkentik a szélturbinák építéséből származó szén-dioxid-kibocsátást, ami a kevesebb kibocsátást igénylő gyártási folyamat és a fák által biztosított szén-dioxid-tárolás kombinációjának köszönhető.

Ez a könnyedség előny, mivel összességében csökkenti a szükséges anyagmennyiséget. Nehéz anyag esetén rossz tervezési spirál alakul ki, mivel maga a torony súlya növeli a terhelést, amelyet a toronynak el kell viselnie. És míg néhány LVL esetében az összes furnércsík ugyanabba az irányba néz, a Modvion a “saját receptjét” használja, amely meghatározza a szálak irányát, ami még tovább javítja az anyag teljesítményét.

A gyártási folyamat során a fatáblákat megrendelésre készítik egy szabványos LVL-üzemben, majd a Modvion gyárába szállítják. Ott nagyobb modulokká ragasztják össze őket, majd egy laminálásnak nevezett lépésben lekerekített formára hajlítják, majd nagyon pontosan megmunkálják őket a forma finomhangolásához.

A LVL-építés moduláris jellege megoldja a Modvion által az acéllal kapcsolatban megfigyelt másik problémát: mivel a turbinák egyre nagyobbak lesznek, hogy nagyobb teljesítményt adjanak, az acéltornyokat lehetetlenné válik a helyszínre szállítani.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A tornyokat lényegében nagy hengerek formájában építik, és teherautóval szállítják őket, de a legmagasabb tornyokhoz szükséges alapátmérő egyre magasabb, mint amit egyes hidak és utak megengednek. Bár az acélt is lehetne modulárisan építeni, a helyszínen ragasztó helyett csavarokra lenne szükség az összeillesztéshez, ami a cég szerint hátrány.

A Skara turbina teljesítménye két megawatt, ami a turbina által ideális körülmények között elérhető maximális teljesítményt jelenti. Ez valamivel alacsonyabb, mint az Európában épített új turbinák átlagos teljesítménye.

Kívülről a torony vastag fehér bevonatot kapott, amely az acélhoz hasonlóvá teszi, a rotorlapátok és a generátornab, amelyeket nem a Modvion szállított, hagyományos anyagokból, például üvegszálból készültek. Ez azonban a jövőben megváltozhat, mivel egy másik vállalat, a Voodin Blades a fából készült lapátok technológiáján dolgozik.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb