Az ENSZ jelentése szerint az épületek a “legnagyobb eszköz” a globális erőforrás-hatékonyság javítására
Az épített környezet a leggyorsabban növekvő anyagfogyasztó a világon – de Julia Okatz, az ENSZ mérföldkőnek számító Global Resource Outlook tanácsadója szerint itt rejlik a legtöbb javítási lehetőség is.
Az épületek és a városrészek hatékonyabbá tétele 2060-ig 25 százalékkal csökkentheti a nyersanyagok globális szükségletét – állapította meg a Nemzetközi Erőforrás Panel (IRP) jelentése -, miközben 30 százalékkal csökkentheti az energiaigényt és a kibocsátást.
“Az épített környezet mintái a legfontosabb meghatározói egy ország kibocsátásának” – mondta Julia Okatz, “aki az IRP társelnökének, Janez Potočniknak a “jobb keze”, és a Systemiq tanácsadó cég természeti erőforrásokért felelős igazgatója.
[Egyrészt] a közvetlen hatásai miatt, a fűtés és az anyagokban megtestesülő összes éghajlati hatás miatt, de az emberek viselkedésére gyakorolt hatása miatt is” – folytatta.
“Az épített környezet nem csak a betonhasználat, hanem az összes többi hatása az energiafelhasználásra, így összességében valószínűleg ez a legnagyobb kar”.
Okatz szerint a gondosan átgondolt, az erőforrás-felhasználást csökkentő, ugyanakkor a lakók életminőségét fenntartó vagy akár javító épületek iránti igény lehetőséget jelent az építészek számára, hogy nagyobb befolyást gyakoroljanak a tervezési folyamatra,
“Szerintem az építészek lennének az egyik legnagyobb haszonélvező iparágak ebben a forgatókönyvben” – mondta.
Az erőforrás-felhasználás megháromszorozódott az elmúlt 50 évben
Az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésének e havi hatodik ülésszakán bemutatott 2024-es globális erőforrás-előrejelzés az IRP legújabb áttekintése a világ erőforrás-felhasználásáról a jelentés legutóbbi, 2019-es kiadása óta.
A legutóbbi jelentés szerint “kielégíthetetlen erőforrás-felhasználásunk” az elmúlt 50 év során megháromszorozódott, és ma már a globális kibocsátások több mint 55 százalékáért és a légszennyezés hatásainak 40 százalékáért felelős, ami a bolygói válság “fő hajtóerejévé” teszi.
Miközben a környezeti hatások egyre fokozódnak, a Föld erőforrásainak növekvő felhasználásából származó gazdasági és jóléti előnyök stagnálnak, sőt egyes esetekben még csökkennek is. Ha ez így folytatódik, az anyagkitermelés 2060-ig további 60 százalékkal fog növekedni, ami tovább súlyosbítja ezeket a negatív hatásokat.
A Global Resource Outlook szerint a növekedésért felelős négy ágazat közül az épületek és az építőipar a fő felelős. A jelentés azonban egy olyan megvalósítható utat is felvázol, amelyen keresztül az iparág 2060-ig 25 százalékkal csökkentheti nyersanyagfelhasználását, miközben hozzájárul a “globális jólét” megteremtéséhez.
Az egylakásos házak “rossz városrendezés”
Az épített környezet anyagigényének legnagyobb és leggyorsabban növekvő darabját a beton teszi ki. A Global Resource Outlook szerint a betongyártáshoz használt homok, kavics, mészkő és más “nemfém ásványok” a globálisan kitermelt anyagok felét, és az iparág teljes éghajlati lábnyomának mintegy felét teszik ki.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Okatz becslése szerint a hatékonyabb szerkezeti tervezés – az olyan innovációk, mint a boltozatos padlózat és az okos zsaluzás – mintegy 30 százalékkal csökkentheti az épületenkénti betonfelhasználást. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású betonra vagy biomassza alapú alternatívákra, például fára való áttérés pedig segíthet a káros környezeti hatások egy részének mérséklésében.
Okatz szerint azonban a jelentésben kiemelt, talán legnagyobb és legkevésbé értékelt megoldás abban rejlik, hogy megváltoztatjuk, milyen épületek épülnek – nem csak azt, hogy hogyan épülnek.
“Európában a lakásépítések mintegy 50 százaléka egylakásos ház, és hogy őszinte legyek, ez egyszerűen rossz várostervezés” – mondta.
“Ez nem túlságosan jövőálló, mert a kereslet most még mindig elég magas lehet, de az általános tendencia nagyrészt az, hogy az emberek a városközpontokba költöznek, és kevésbé akarnak autófüggővé válni. Tehát úgy gondoljuk, hogy 20 év múlva alapvetően rossz befektetés lesz, még akkor is, ha nem volt erőforrás-hiányos.”– tette hozzá.
Ehelyett az adatok azt sugallják, hogy több “közepes” lakóépületre van szükségünk, amelyek építése és üzemeltetése kevesebb erőforrást igényel, miközben a sűrűbb beépítésekhez képest jobb életminőséget kínálnak.
“Európai viszonylatban az átlag azt mondja, hogy valószínűleg a hatlakásos házak a legjobbak” – mondta Okatz.
A belgiumi De Sijs projekt (felső kép) és a Buenos Aires-i Virrey Aviles utcai lakások (lent) példáját követve Okatz szerint az ilyen típusú lakások igényesebbé és vonzóbbá tétele kulcsfontosságú lehetőséget jelent az építészek számára.
Forrás: www.dezeen.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el