Miből építkeznek a Japánok? Mitől földrengésbiztos egy ház?
2011. március 11-e sajnos gyásznapként kerül be a történelembe és a naptárba Japánban.
Tény, ha ez a földrengés, mondjuk egy kelet Európai országot érintett volna, akkor megsemmisült volna szinte minden épített környezetünkből.
Japánban a földrengés csak igen ritka esetben tett kárt a családi házak statikai szerkezetében. A hatalmas problémát a tsunami okozta, mely ellen nincs építészeti technológia.
A Japánok a földrengés ellen a legjobban felkészült nemzet a világon. Tanulhatunk tőlük.
Első és legszembetűnőbb dolog, hogy Japánban nem építenek téglaházakat. A téglaházak egy ekkora földrengésben szétporladnának.
A legnagyobb és legmonumentálisabb épületek is acélszerkezetből készülnek, azaz szinte minden ház könnyűszerkezetes technológiával épül fel.
Egy könnyűszerkezetes ház a földrengés közben nem dől össze, maximum leesik egy gipszkarton a plafonról, ami négyzetméterenként 11-12 kg, szemben egy betonfödém négyzetméterenként több száz kilógrammos tömegével.
Az acél és a fa az egyetlen olyan építőanyag, mely ellenáll a földrengéseknek, mert igen rugalmas anyag. A tégla egy merev égetett anyag, mely egyáltalán nem ad rugalmasságot.
Közel három éve történt, hogy a közép-olaszországi Abruzzen-t óriási földrengés rázta meg. A romos L’Aquila városról közölt képek gyorsan bejárták a világot. A felvételeket nézve elmereng az ember, hogy milyen vétlen a természettel szemben.
Eddig azt hittük, hogy a sok beton megvéd. De ezen az eseményen nem ezt láttuk…
Rengeteg nyilatkozatot hallottunk a földrengést elszenvedő túlélők közül, hogy soha többet nem költöznek olyan házba, melyben a fejük felett beton van.
A középkori egyetemi központ óvárosa, amely számos híres emlékművel és templommal büszkélkedhetett, csaknem teljesen megsemmisült. Az emberek egy szempillantás alatt elveszítették mindenüket és csaknem 70.000-en váltak hajléktalanná.
A területen most már könnyűszerkezetes házak állnak.
Mint ahogyan hazánkban is sok helyen, úgy Olaszországnak ebben a régiójában is teljesen ismeretlen volt ez az építési technológia.
Ezért, mint minden ismeretlentől, ettől is tartottak. Ez megint rávilágított arra a tényre, hogy milyen hitetlenek, és zárkózottak vagyunk az új ellen. De nem új a könnyűszerkezetes építés. Csak nálunk újnak hat. A világon kizárólag Közép-Európa volt az a rész, ahol a beton- vagy tégla-lobbi erős pozíciót vívott ki.
1-2 szintig a könnyűszerkezetes faházak és könnyűszerkezetes tűzihorganyzott acélszerkezetes házak megfelelő földrengésvédelmet adnak. Magasabb épületek esetében már melegen hengerelt anyagokkal érhető el a földrengésvédelem, de ezekben a házakban is a belső válaszfalakat tűzihorganyzott vékonyfalú acélszerkezettel valósítják meg. Ennek fő oka a kis súly és a hatalmas rugalmasság.
Az elmúlt pár évben sajnos mindig volt egy-egy nagy földrengés, nem szabad azt gondolni, hogy ez éppen bennünket el fog kerülni. Elképzelhető, hogy 10 – 20 – 30 – 40 évig nincs komoly földrengés, de egy reggel arra ébredünk, hogy reped a menyezet, akkor már késő lesz arra gondolni, hogy tényleg hallottam a könnyűszerkezetes építésről, mely földrengésbiztos, de épp egy tégla házban lakok.
A következő képsorok egy 7,2-es erősségű földrengés szimulációt mutatnak be egy acélszerkezetes családi ház esetében. az érdekesség, hogy az épület nem károsodik. Ön szerint egy téglaház ebben a földrengésben mit csinálna???
Földrengés teszt from www.kp.hu on Vimeo.
Mi ilyen házakat építünk alapesetben, mely még tovább fokozható.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A Japánban épülő új családi házak nagyrésze lapostetővel készül, ezzel is csökkentik az épületek tömegét.
A doboz forma nagyon pozitív hatással van a földrengésvédelemre. Hiszen ez az egyetlen alakzat, mely a legalkalmasabb a különbőző irányú erők elviselésére. Egy “T” egy “H”, vagy egy “L” alakú ház mindenképpen rosszabbul vizsgázna egy földrengés esetében azonos építőanyag használata mellett is.
Két földrengés elleni technológia ismert a világon:
1. A „rezgésállóság”, ahol rezgésállóvá teszik a falakat. Olyan gerendákat és oszlopokat építenek be, melyek rugalmasak.
2. A „földrengés szigetelés”, ahol a ház talapzatába elhelyezett acélból készült szerkezet biztosítja a föld rezgésének elnyelését.
Közvetlen sebezhetővé válik a szeizmikus rezgésekkel a ház, ha direktben egybeépítetjük az alapozással és az aljzattal.
A lényeg, hogy a föld rezgéseit ne adjuk át direktben a ház szerkezetének.
Ajánlott mindkét technológia együttes alkalmazása.
Az EnergyFriendHome, valamint IsoteQ és ProKoncept családi házak mindegyikéből földrengésbiztos házat lehet építeni.
További információ és típustervek:
ÁRAJÁNLAT SAJÁT TERVRE TÍPUSTERVEK ÉS ÁRAK
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház
ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM
KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el