A Spanyol La Borda Lakásszövetkezet rangos díjat nyert a COVID-érzékeny tervezésért
Egy spanyol lakásszövetkezet, amely lehetővé tette, hogy lakói együtt vészeljék át a COVID zárlatokat, nyerte el a rangos Mies van der Rohe Emerging Architecture díjat.
A katalán Lacol építészszövetkezet által tervezett “La Borda” Barcelona Sants negyedében épült, alig több mint egy évvel a járvány kitörése előtt. Amikor Spanyolországban életbe léptek a (Európában a legszigorúbbak közé tartozó) zárlatok, az épület közösségi jellege lehetővé tette a lakók számára, hogy továbbra is közös terekben, például a konyhában, a mosókonyhában és a többcélú helyiségben folytassák a társas érintkezést, elkerülve a súlyos elszigeteltséget, amelyet sokan tapasztaltak az egylakásos lakásokban.
A 28 lakásos épületet úgy is tervezték, hogy kellő rugalmassággal alkalmazkodjon a tagok igényeihez egy világjárvány idején. “Kiváltság volt itt élni a COVID révén” – mondja Cristina Gamboa, a projekt két főépítészének egyike és a La Borda lakója. “Megmutatta, hogy ezek a terek olyan interakciókat tesznek lehetővé, amelyek egy hagyományos lakótömbben nem lennének lehetségesek. Például a vendégszobákat nem lehetett használni, mert senki sem utazott, így azok munkaterekké váltak.”
A szövetkezeti fejlesztés ötlete 2011-ben született meg, amikor a Can Batlló elhagyott ipari területét a helyiek elfoglalták egy kampány keretében, hogy a területet visszaadják a közösségnek. A következő évben terv született a terület újjáélesztésére egy szövetkezeti lakóépület, valamint egy iskola, bár/étterem, kiadó és asztalosműhely létrehozására.
Amikor a Lacol építészeit megbízták a szövetkezet létrehozásával, három alapelvet vázoltak fel a projekt számára. Az első az volt, hogy “újradefiniálják a kollektív lakásprogramot” azáltal, hogy a tervezés minden szegletében ösztönzik a társadalmi interakciót. Mind a 28 lakóegység, a konyha-étkező, a vendégterek, az egészségügyi és gondozási helyiségek, a tárolók és a teraszok egy többszintes udvar köré összpontosulnak, maximális közösségi kapcsolatot biztosítva.
A második cél a “fenntarthatóság és a környezeti minőség” beépítése volt. Az építészek kifejtik: “Abból a meggyőződésből indultunk ki, hogy a legjobb stratégia az épület összes környezeti vektorának (energia, víz, anyagok és hulladék) kezdeti igényének csökkentése, különösen az energia szintjén, ahol a meglévő erőforrások maximális kihasználása érdekében a passzív stratégiákat helyeztük előtérbe.” A tetőn elhelyezett 20 napelem például az épület energiaszükségletének negyedét biztosítja.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Harmadik szempontkén, a Lacol tervezői igyekeztek elősegíteni a felhasználók részvételét. A La Borda kollektív kezelése azt jelenti, hogy a lakók maguk határozzák meg a helyiségek használatát. Az épület egy szociális lakások számára fenntartott közterületen található, amelyet a szövetkezeti tanács akár 75 évre is bérbe vehet. A szövetkezeti tagok nem tulajdonosai lakásaiknak, és nem adhatják el vagy adhatják albérletbe azokat, hangsúlyozva a “használati értéket” az egységek “csereértéke” fölött. Bár a tagoknak egyszeri, visszatérítendő 18 500 eurós díjat kell fizetniük, a havi bérleti díj még mindig 30-35 százalékkal a piaci árak alatt van. Mivel a bérleti díjak és a lakásárak gyorsan emelkednek, a 18-30 éves spanyolok 80 százaléka még mindig a szüleivel él. A projekthez hasonló lakókomplexumokkal sokkal megfizethetőbbé tennék a saját háztartás létrehozását. Kívánatosságát bizonyítja, hogy a szövetkezetnek már 50 fős várólistája van.
A Mies van der Rohe Alapítvány úgy méltatta a tervezést, mint “példaképet és aktív eszközt a rendszeren belüli politikai és városi változások előmozdítására, a társadalmi, ökológiai és gazdasági fenntarthatóság alapján”.
A Lacol május 12-én egy hivatalos ünnepségen vehette át a kitüntetést és a 20 000 eurót. A vállalat hozzátette, hogy a pénz egy részét egy ünnepi vacsorára fordítják a La Borda bérlői és azok számára, akik segítettek a projekt megvalósításában.
Forrás: www.dornob.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el