A partvidék ajtajai: Zanzibártól Ománig
A szuahéli partvidék építészetének egyik meghatározó jellemzője – a korallkőből épült épületeken és a szerkezetek kialakításához használt mangrove-oszlopokon kívül – kétségtelenül a díszes ajtó, amely gyakran megtalálható ezen a tengerparti területen.
A gazdagon díszített, és történelmileg gyakran jelentéssel teli ajtók a bejárat haszonelvű funkcióján kívül a státusz és a gazdagság jelzői is voltak. A szuahéli partvidéktől az Arab-félszigetig ezek a part menti ajtók a helyüket jelzik, a kereskedelmet és a vándorlást képviselik.
A kelet-afrikai partvidék a XII. és XIII. század folyamán a kereskedelmi központok összekapcsolt hálójává fejlődött, mivel az afrikai kontinens, az indiai szubkontinens, a Közel-Kelet és a Távol-Kelet között árucsere folyt. Ennek következtében Lamu és Zanzibár városállamai megerősödtek, és ez részben külföldi felfedezésekhez vezetett, mivel a partvidék a portugálok, majd később az ománi állam ellenőrzése alá került.
Ez a fejlődés együtt járt az ültetvényes gazdaságok kialakulásával – a rabszolgakereskedelem pedig a XIX. században a szegfűszegtermesztés méretének növekedésével fenntartotta a munkaerő elsődleges forrását a zanzibári kontextusban. Az elnyomás és a gazdagság e kombinációjával jött létre a ma ismert “zanzibári” ajtó.
A szuahéli partvidéken született és képzett szuahéli kézművesek olyan ajtónyílásokat faragtak, amelyek a generációk során kialakult tervezési elveket követték, amelyek a tizenkilencedik század vége előtt téglalap alakú keretet és egyenes karzatot alkottak. Ez a korábbi stílus inkább geometrikus volt, díszes, bár korlátozott motívumokkal. A tizenkilencedik század végén az elit osztály, amely kifejezetten ki akarta fejezni jólétét, ehhez az évszázados hagyományhoz fordult, megnövelve az ajtónyílások magasságát, és előidézve a stílusváltást, mivel ezek az újabb ajtókeretek íves karnisok fokozott használatával és a díszítő részletek jelentős növekedésével jellemeztek.
Míg az ománi szultánság 1689-ben hivatalosan is megszerezte az ellenőrzést Zanzibár felett, mivel csak 2629 tengeri mérföld választotta el őket egymástól, az Arab-félszigetről – amely magában foglalja Ománt is – érkező kereskedők már a Kr. u. 1. századtól kezdve rendszeres kapcsolatban álltak a kelet-afrikai partvidéken fekvő Zanzibárral. Ennek eredményeképpen e két hely kultúrája, és ennek következtében építészete is nagyon szorosan kapcsolódik egymáshoz. Az ománi szultánság ősi épületeinek ajtajai a későbbi zanzibári ajtókhoz hasonlóan igen díszesek voltak. Az ománi kézművesek az ajtókba a Korán verseit, valamint üdvözleteket és verseket véstek. Az ajtók kialakítását befolyásoló tényezők pontos forrásának meghatározása azonban gyakran nehéz, ami a kultúrák közötti kereskedelem mélyreható történetéről tanúskodik.
A tudósok megjegyezték, hogy Omán fővárosában, Muscatban összetéveszthetetlen szuahéli ajtók vannak, és Omán, az Arab-félsziget vagy a Perzsa-öböl térségének számos ajtaja – amelyekről gyakran úgy gondolják, hogy a szuahéli partvidék ajtóit ihlették – valószínűleg a kelet-afrikai partvidékről kerültek az ománi régióba.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Mivel ez egy viszonylag fátlan terület, az ajtókhoz használt faanyagot főként Indiából és Kelet-Afrikából importálták. Jelentős stilisztikai és anyagi különbséget jelent a fém használata az ománi ajtókban, amely mind dekoratív, mind szerkezeti célokat szolgál. A rézötvözetből készült ajtókopogtatókon arab feliratok és motívumok szerepeltek, míg Zanzibárban a sárgaréz és más fémszerelvények a XIX. század vége előtt gyakorlatilag ismeretlenek voltak a térségben, valószínűleg Zanzibár akkori szultánja, Sayyid Barghash bin Said al-Busaidi vezette be őket, aki Stone Town egyik legikonikusabb nevezetességét, a Beit al-Ajaibot építette.
Indiából importáltak kész ajtókat – gyakran növényzettel díszítetteket – Ománba, amelyek viszont befolyásolták az ománi fafaragók által átvett mintákat és motívumokat. Zanzibárban az egy időre Indiába száműzött Szajjid Barghasz szultán Zanzibárba való visszatérésekor az indiai Raj építészetét igyekezett utánozni, sőt a Beit al-Ajaib-i ünnepi palota ajtóinak elkészítésével egy indiai kézművest bízott meg. Ezeken az ajtókon láthatóak a korabeli indiai formatervezésre jellemző növényi minták, amelyeket íves karzatok öveznek.
Az Omán és Zanzibár közötti történelmi, társadalmi és politikai kapcsolatok kiterjedtek és igen összetettek. E tengerparti államok ajtajaiban – a barokk faragványokon és fafaragásokon keresztül – összefonódnak ezek a narratívák, a kereskedelem, a migráció, a bőség – és a birodalom – történetei.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el