A DART Lab biológiailag lebomló betonöntvényeket készít fűrészpor felhasználásával
A Michigani Egyetem kutatócsoportja biológiailag lebomló zsaluzatot hozott létre fűrészporból, hogy csökkentse a fahulladék mennyiségét a betonozás során.
A fa alapú anyag a Taubman Építészeti és Várostervezési Főiskola Digital Architecture Research and Technologies (DART) Laboratóriumának BioMatters projektjének eredménye.
A DART igazgatója, Mania Aghaei Meibodi, valamint a kutatók Muhammad Dayyem Khan és Tharanesh Varadharajan vezetésével a csapat olyan anyagot próbált létrehozni, amellyel ipari fűrészpor újrafelhasználható, hogy csökkentsék a betonépítésnél használt zsaluzás okozta hulladék mennyiségét.
A csapat fűrészport biopolimerekkel és adalékanyagokkal keverte össze, hogy elkészítse az anyagát, amely formázható vagy 3D-s nyomtatással különféle formákat készíthet. A csapat képességeinek bemutatása érdekében az anyagot betonzsaluzat készítésére használta fel.
A csapat 3D-s nyomtatással nyomtatott egy 1,8 méteres szerkezeti oszlopot, és fokozatosan öntött betont a közepébe. Miután a beton megszáradt, a fűrészporos zsaluzatot lehántották, hogy felfedje az oszlopot.
A fűrészpor anyagot ezután víz hozzáadásával megmentették és újrahasznosították, hogy újra létrehozzák a 3D nyomtatáshoz szükséges viszkozitási szintet. Ezzel a folyamattal a csapat több mint 25 alkalommal sikeresen felhasználta ugyanazt az anyagot további oszlopok létrehozásához.
A csapat szerint évente 15 milliárd fát vágnak ki világszerte, ami hárommillió font fűrészporhoz vezet az Egyesült Államokban a szemétlerakókba. A fűrészpor gyakran elégethető alternatívaként, ami környezetszennyezést okozhat.
“Számomra olyan, mint egy értékes anyag, mert kivágsz egy fát” – mondta Muhammad Dayyem Khan kutató. “Szerintem annak a fának minden részecskét újra fel kellene használni, ha kivágod.”
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A DART Lab szerint a zsaluzatok a betonépítési költségek akár 40 százalékát is kifizetik, és általában fából készülnek. Az építkezéseken történő használat után a zsaluzatot gyakran eldobják. A csapat azt is tervezi, hogy kísérleteznek nagyobb szerkezetek készítésével az anyagból.
“Például bizonyos szerkezeteket ki lehet nyomtatni egy nagy raktárban, majd csak vissza kell fordítani őket” – mondta Khan. “Csak forgasd el őket 90 fokkal, és máris nagyobb szerkezetet kapsz.”
Míg a BioMatters csapata kezdetben a zsaluzat anyagával kísérletezett, azt sugallta, hogy a potenciál a betonépítésen túlmutat.
“Bármi lehet belőle” – mondta Khan. “Apró, dísztárgyak, bútorok, falak, ajtók, ablakok…”
Az anyag a fához hasonlóan csiszolható és pácolható is a simább felület létrehozása érdekében. A csapatnak még fel kell derítenie, hogy melyik fa a legjobb az anyaghoz.
Forrás: www.dezeen.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el