A bioanyagoktól a teherhordó szerkezetekig: gombák, algák és fahasábok
Ahogy Caitlin Mueller kutató, tervező és MIT-professzor egyszer mondta: “A legnagyobb érték, amit egy anyagnak adhatsz, ha teherhordó szerepet adsz neki egy szerkezetben”. A teherhordó alkatrészek – alapok, gerendák, oszlopok, falak stb. – úgy vannak kialakítva, hogy ellenálljanak az állandó vagy változó erőknek és mozgásoknak. Az emberi test csontjaihoz hasonlóan ezek mindent alátámasztanak, védenek és összetartanak. Ahhoz, hogy betöltsék ezt a nélkülözhetetlen funkciót, kiemelkedő mechanikai tulajdonságokkal rendelkező anyagokból kell készülniük, ami megmagyarázza a cement és az acél kiemelkedő szerepét a szerkezetekben.
Nagy teljesítményüknek azonban nagy ára van: együttesen a globális CO2-kibocsátás 15%-áért felelősek. Ez elgondolkodtat bennünket, vajon lehetséges-e, hogy a szerkezeti anyagok valóban fenntarthatóak legyenek? Tudjuk, hogy már léteznek olyan megoldások, mint például a beton környezetbarátabb változatai, de sok más alternatívát is fel kell fedeznünk. És néha a válasz közelebb van, mint gondolnánk: az alattunk lévő földben és a minket körülvevő természetben.
A természetes eredetű anyagokat – amelyeket bioalapú vagy bioanyagoknak is neveznek -, mint például a micélium, a kender, a szalma és a parafa, már régóta használják az építészeti és tervezőiparban. Folyamatos fejlődésük ellenére ezeket inkább burkolatokkal, mintsem erős, tartós és teherbíró rendszerekkel hozzák összefüggésbe.
Az új technológiákkal együtt azonban a kutatás is óriási fejlődésen ment keresztül, ami olyan bioanyag-innovációkat eredményezett, amelyek nagy potenciált mutatnak a szerkezeti alkalmazásokban. Az alábbiakban három ígéretes példát mutatunk be, amelyek az acélt, a betont és a mészkövet helyettesítik. Bár ezek még kísérleti vagy korai fejlesztési szakaszban vannak, minden bizonnyal hozzájárulnak a fenntarthatóbb jövőbeli épített környezet felé vezető út kikövezéséhez.
Kidobott farönk “villák”
A “farönk villák” a fának azon részei, ahol a törzs vagy az ág kettéválik, egy “Y” alakú darabot alkotva. Bár rendkívül erősek, ezeket a faépítésben elvetik, mivel nem egyenesek. A legtöbb szerkezeti kötés viszont rendkívül emisszióigényes acélból készül. Ezzel kapcsolatban az MIT kutatócsoportja, amelynek tagjai Caitlin Mueller épülettechnológiai programprofesszor és a Digital Structures csoportja, innovatív megközelítéssel állt elő.
Tekintettel arra, hogy az építészet tele van Y-alakú csomópontokkal, ahol egyenes elemek találkoznak, kidobott fahasábokból készült teherhordó kötéseket fejlesztettek ki. A faépítés trendjét követve, amely a beton- és acélelemek helyettesítésére törekszik, ez lehetőséget teremt a fenntarthatóság további növelésére a szabálytalan fadarabok felhasználásával. Normális esetben ezeket elégetik vagy ledarálják, így a fában rekedt szén a légkörbe kerül.
“A fahasábok olyan természetes módon kialakított szerkezeti kapcsolatok, amelyek a fák konzoljaként működnek, ami azt jelenti, hogy belső szálszerkezetüknek köszönhetően nagyon hatékonyan képesek erőt átadni.” – mondta Caitlin Mueller
A stratégia lényege, hogy ezeket a “hulladék” anyagokat újrahasznosítják azáltal, hogy az építőiparban szerkezeti elemként használják fel őket. Hogyan? Fejlett digitális és számítási eszközökkel lehetővé válik, hogy a kidobott fahasábokat Y alakú csomópontok között osszák el az építészeti tervekben. Ezeket úgy osztják ki, hogy a lehető legjobban kihasználják a faanyag rostjaiban rejlő szilárdságot, majd azonnal újraosztják őket, ha az építész megváltoztatja a tervet.
A vágási folyamat irányításához a kutatók egy egyedi algoritmust használnak, amely kiszámítja a szükséges vágásokat ahhoz, hogy egy villa beférjen a hozzárendelt csomópontba. És ahhoz, hogy az egészet összerakjuk, egyszerűen követni kell az utasításokat: “A számítógéppel vezérelt robotmegmunkálás beállítja és megjelöli a fa villákat, hogy azok könnyen összeilleszthetők legyenek az egyenes faelemekkel.” A jövőben a csapat tervezi, hogy nagyobb anyagkönyvtárakkal dolgozik, például több ágú villákkal, és új szkennelési technológiákat épít be.
3D nyomtatott micélium oszlopok
A gombák, a talajban élő mikroorganizmusok leggyakoribb csoportja, számos jelentős szerepet játszanak az ökoszisztémákban, a fontos táplálékforrástól kezdve a növények tápanyagellátásáig. Ezeket az előnyöket felismerve a Blast Studio kifejlesztett egy olyan módszert, amellyel hulladékból és micéliumból, a fungi gyökérzetéből 3D nyomtatással egy két méter magas szerkezeti oszlopot – az úgynevezett faoszlopot – lehet létrehozni.
Az előállítási folyamat a kidobott papír kávéspoharak összegyűjtésével kezdődik, majd azok aprított darabjait vízben felforralják, hogy sterilizált pépet állítsanak elő. Ez a micéliummal összekeverve egy biomassza-pasztát hoz létre, amelyet később 3D-nyomtatással 10 különálló modult alkotnak, amelyeket aztán egymásra raknak, és további micéliummal olvasztanak össze.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A Tree Column bordázott, hullámos alakja algoritmikusan úgy van kialakítva, hogy megtartsa a nedvességet és védje a légáramlástól, ideális klímát teremtve a gombák növekedéséhez. A kialakításnak azonban szerkezeti célja is van; az anyag rugalmasságának köszönhetően az oszlop könnyű, és jól összenyomható és hajlítható. Megszilárdulása után a közepes sűrűségű farostlemezhez (MDF) hasonló szerkezeti kapacitást ér el, ami azt jelenti, hogy a micélium végső soron helyettesítheti a betont a kisebb épületekben.
A technológia tehát zsaluzás nélkül képes olyan összetett formák létrehozására, amelyek optimalizálják a teljesítményt, miközben helyettesítik a hagyományos szerkezeti anyagokat. A Blast Studio jelenleg egy pavilon nyomtatására kívánja felnagyítani a technológiát, és reméli, hogy a jövőben épületeket építhet, ami potenciálisan lehetővé tenné, hogy a városok hulladékból építészetet termeljenek, miközben élelmet biztosítanak a lakosoknak.
Alga által termesztett mészkő
A portlandcement, a leggyakoribb cementfajta, bányászott mészkőből készül, amelyet magas hőmérsékleten égetnek, és amely az anyag üvegházhatást okozó kibocsátásának nagy részét teszi ki. Ezt szem előtt tartva a Colorado Boulder Egyetem kutatócsoportja olyan biológiailag termesztett mészkövet hozott létre, amely potenciálisan szén-dioxid-semlegessé (vagy akár szén-dioxid-negatívvá) teheti a cementgyártást.
Az ötlet akkor született, amikor Wil V. Srubar, aki a CU Boulder Élő Anyagok Laboratóriumát vezeti, a korallzátonyokban megfigyelte, hogy a természet hogyan képes a kalcium-karbonátból – a mészkő fő összetevőjéből – saját tartós, hosszú élettartamú szerkezeteket növeszteni. Csapatával együtt elkezdte termeszteni a coccolithophorákat, olyan egysejtű algákat, amelyek a fotoszintézis révén képesek a CO2-t ásványi formában megkötni és tárolni. Napfény, tengervíz és oldott szén-dioxid segítségével ezek a mikroszkopikus organizmusok állítják elő a legnagyobb mennyiségű kalcium-karbonátot a bolygón.
“Ha a világ összes cementalapú építkezését biogén mészkőcementre cserélnénk, akkor évente 2 gigatonnányi szén-dioxid légkörbe pumpálását kerülnénk el, és több mint 250 millió tonna további szén-dioxidot vonnának ki a légkörből és tárolnának el ezekben az anyagokban.“- mondta Kelsey Simpkins, University of Colorado Boulder.
Így az algákban termesztett mészkő környezetbarát alternatívává válik. És mivel a módszer az általunk ismert beton felhasználásával jár, már tömegesen alkalmazható szerkezeti alkalmazásokban. Lényegében ugyanazokat a mechanikai tulajdonságokat és teherbíró képességet teszi lehetővé, mint a beton, de képes a hagyományos cement által generált számos káros környezeti hatás mérséklésére.
A jövőre nézve a következő lépések közé tartozik a termelés növelése a kereskedelmi forgalomba hozatal felé való elmozdulás érdekében, de a lehetőségek már most is egyértelműek: a mészkőnek ez a változata lehetőséget teremt arra, hogy a jövőbeli szerkezeteket szén-dioxid-nyelővé alakítsuk, valamint javítsuk a levegő minőségét, csökkentsük a környezeti károkat és növeljük az építőanyagokhoz való méltányos hozzáférést világszerte.
Ahhoz, hogy a nagy kibocsátású szerkezeti anyagokat helyettesíteni lehessen, a bioalapú alternatíváknak megfizethetőnek és könnyen előállíthatónak kell lenniük. A közelgő kihívásoktól függetlenül azonban végtelen lehetőségeket nyitnak meg; az új technológiákkal kéz a kézben csak idő kérdése lehet, hogy ezek egy egészségesebb épített környezetet eredményezzenek.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el