Vízgyűjtés: a minket fenntartó ősi tipológiák
2022 március 22-én huszonkilencedik alkalommal emlékeztünk meg a víz világnapjáról – miközben a világméretű vízválság továbbra is kiszolgáltatottá teszi a lakosságot. Ez egy rendkívül sokrétű kérdés. A kormányzás meghatározza a víz hozzáférhetőségét, és a marginalizált embereket aránytalanul nagy mértékben érinti. A városi tipológiák egy másik tényezőt jelentenek. A felszín alatti vízforrások túlszivattyúzása Hanoi vízigényének kielégítése érdekében például azt eredményezte, hogy arzén került a vietnami falusi kutakba.
A kormányzati szintű szakpolitikákhoz kapcsolódik a hagyományos vízügyi infrastruktúrák számos példája, amelyek generációk óta fenntartják a közösségeket. Ezek az ősi vízgyűjtési, vízmegőrzési és vízgazdálkodási technikák, amelyek a különböző kultúrákban épített formában valósultak meg, hasznos kereteket kínálnak a vízhez jobban hozzáférő jövő megteremtéséhez.
A vízgyűjtő infrastruktúra leglátványosabb és legjobban kidolgozott példái vitathatatlanul az indiai szubkontinensen találhatók, a lépcsőkutak formájában (mint a lent látható képen). Ez egy egyszerű koncepció – egy építészeti forma, amelyet több emelettel a föld alá ásnak, hogy elérjenek egy olyan szintet, ahol a talaj mindig vízzel telített. Lépcsősorokat építenek – innen ered a név -, hogy a talajszintről le lehessen jutni a vízhez. India aszályos területein épített lépcsőkutak egész évben vizet biztosítanának, és létfontosságú hozzáférést biztosítanának a víztároló és öntözőrendszerekhez.
A legérdekesebb azonban az, hogy a lépcsőkutaknak nem csak haszonelvű céljuk volt. A vízhez való hozzáférés biztosítása mellett a lépcsőkutak, mint például a Chand Baori Rajasthanban (lenti képek), társadalmi térként is működtek. Üdvözlendő enyhülést nyújtottak a hőség elől, és fontos helyszínei voltak a vallási eseményeknek. Az évszázados elhanyagoltság és a vízszintes vízszint csökkenése miatt évszázadok óta elhagyatottá váltak, és az indiai brit kormány is felügyelte pusztításukat, miután a kutakat higiéniaellenesnek minősítette.
Az olyan tipológiák, mint a mostohakutak azonban nem csak a múlt leletei. A huszonegyedik században ugyanolyan hasznosak és szükségesek. Rajasthanban számos kutat restauráltak, lehetővé téve, hogy a kulturális műemlékek újra betölthessék egykori fontos szerepüket. A dzsodhpuri Toorji’s Stepwell lépcsőkutat (lenti képek) viszonylag nemrégiben állították helyre, és ez a közösségi regenerációs projekt találó példája. A napi karbantartást önkéntesek végzik, és mára népszerű fürdő- és fürdőhely lett.
A globális tervezőcégek és a társadalmi vállalkozók közötti partnerségek esővízgyűjtő tartályok formájában megvalósuló projektekhez vezettek – gyakorlatiasabb megoldások egy sürgető problémára. A kutak helyreállítása azonban kiemelt prioritást kapott, és ez a rangsorolás rávilágít az olyan projektek helyreállításának belső értékére, amelyeknek gyakorlati és szimbolikus jelentőségük is van egy közösség számára.
Ezek a kutak azonban viszonylag kisebb területre koncentrálódnak, és vannak olyan vízinfrastruktúra-megoldások, amelyek egy szélesebb hálózat közepette léteznek. Idén a World Monuments Fund a perui Yanacancha-Huaquis kultúrtájat felvette a megfigyelési listájára – és ez a helyszín hangsúlyozza néhány ilyen megoldás tartós erejét.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A Cañete folyón átívelő táj a csatornák, víztározók és gátak kiterjedt hálózatának ad otthont, amelyet a legelők és szántóföldek öntözésére szolgáló forrásvíz visszatartására, elterelésére és szűrésére használtak. Ez a 10. és 14. századra visszanyúló hálózat hatékony vízgazdálkodást biztosított a Cañete folyó medencéjében élő közösségek számára. Napjainkban ennek az infrastruktúrának a nagy részét nagyrészt felhagyták.
2013 óta azonban Miraflores vidéki közössége, az Instituto de Montaña, a Nor Yauyos Cochas Tájvédelmi Terület és az IUCN együttműködnek e táj megőrzése érdekében. Az együttműködésen alapuló megközelítés megfelelő, figyelembe véve a terület érzékeny jellegét, a “szürke és zöld” rendszert alkalmazzák, amely a szürke (épített) és a zöld (természetből származó) megoldások hibridje.
Ami különösen csodálatra méltó ebben a megközelítésben, az a kis szénlábnyom – az új épített beavatkozások a teljes projektnek csak kis százalékát teszik ki. A Yanacancha vizes élőhelyet például kibővítették és vízállóbb, tartósabb oszlopokkal kerítették újra, amelyek egyben a vizes élőhelyet is védik a túllegeltetés ellen. Néhány esetben a helyreállítás szükségessé tette a felhagyott csatornák és kutak rehabilitációját, hogy azok összegyűjthessék a csapadékot. A hibrid megoldások hasonlóan minimálisak voltak – PVC-csöveket telepítettek az ősi kőrendszerek mellé, hogy az esővizet a legelőkre vezessék.
Ezen ősi technológiák újjáélesztése a perui Andokban a helyi vízellátás javulását eredményezte, és lehetővé tette, hogy a pásztorok nagyobb területeket használhassanak az állatállományuk takarmányozására. Ez az újjáélesztés azt is jelentette, hogy a környező ökoszisztéma is ellenállóbbá vált az éghajlatváltozással szemben.
Peru fővárosában mintegy 1,5 millió ember nincs bekötve az ivóvízhálózatba vagy a csatornahálózatba. Sok szegényebb limai háztartás is kizárólag tartálykocsikból szerzi be a vizet. Indiában a lakosság mintegy fele naponta súlyos vízhiánnyal küzd. A rádzsasztáni lépcsőkutak és a perui Andok öntözőcsatornái, ha közvetve is, de mindkét országban szerves megoldást jelentenek a szélesebb körű vízproblémák enyhítésére. Ez a két technológia kiemeli az ősi vízgazdálkodási rendszerek hosszú távú hatásait, és azt, hogy mennyire fontos szerepet játszanak még ma is a világ élhetőbbé tételében.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el