Végre az építészek is helyet kaphatnak az asztalnál? Munka- jogok és körülmények az építészetben
Az építészi hivatás gyakorlásának korai szakaszában gyakran találkozunk azzal, amit sokan “az építész lét csúszós lejtőjének” neveznek, ahol az elvárások egyáltalán nem felelnek meg a szakma valóságának, és a tapasztalatok előrehaladtával egyre rosszabbodnak. A “tapasztalatszerzés” miatti túlórázás és hétvégi munkavégzés, a rendkívüli elvárások, az alacsony bérek, valamint a fizikai és mentális megterhelés miatt bekövetkező állandó kiégés miatt az építészi hivatás presztízse nyilvánvalóan eltűnt a mai munkakörülményekkel. Hogyan harcolhatnak tehát az építészek a munkajogaikért az évek óta tartó kizsákmányolás után, és mit tesznek jelenleg ezek biztosítása érdekében?
A 2021-es évnek is megvoltak a maga vitatható eseményei. Az instabilitás, a rendkívüli óvatosság és a mindennapi feladatok váratlan változásaival teli majdnem két év után az emberek már nem érezték szükségét annak, hogy ragaszkodjanak a dolgok hagyományos módjához, különösen, ha a munkakörnyezethez kapcsolódó kérdésekről van szó. Bár a vállalati igazságtalanság, a gazdasági egyenlőtlenség és a sokszínűség hiánya esetei már régóta jelen vannak a legtöbb iparágban, a világjárvány kivételesen megváltoztatta a munka és a munkavállalók közötti kapcsolatot, lehetőséget adva nekik arra, hogy megfogalmazzák aggodalmaikat, saját határokat szabjanak, és gondoskodjanak fizikai, mentális és érzelmi jólétükről.
Idén azonban maga az építészeti gyakorlat is reflektorfénybe került. Gyakorló építészek, alkalmazottak, gyakornokok és hallgatók a közösségi média fiókjaikon nyíltan megosztották “embertelen” munkakörülményeiket, kijelentve, hogy folyamatosan túlhajszolják és alulfizetik őket. A fizetetlen gyakornokságok hosszú ideje tartó, néhány éve nagy vitát kiváltó debaklija mellett olyan világhírű irodák teljes munkaidős alkalmazottai, mint az OMA és a Foster + Partners, megosztották, hogy az iparágban nem létezik “9-5 mentalitás”.
A New York Times nemrégiben a SHoP Architects alkalmazottainak aggodalmait is megosztotta, azt állítva, hogy a munkakörnyezetük arra kényszerítette őket, hogy új eszközöket keressenek, amelyek megváltoztatják a hosszú órák a minimális fizetésért képletet. Az alkalmazottak történeteket meséltek arról, hogy fontos határidők miatt elriasztották őket attól, hogy kivegyék a jogos szabadságukat, és elbocsátották őket, miután hónapokig, időnként éjfélig dolgoztak, hogy ajánlatokat nyújtsanak be, anélkül, hogy a többletórákért kompenzációt kaptak volna. Bár a cég az év elején bejelentette, hogy 100%-os munkavállalói tulajdonba került, a részvényeket még nem osztották ki, és a munkavállalók biztosak abban, hogy nem lesz sok beleszólásuk a cég irányításába.
Hogyan lehet megváltoztatni az építészeti gyakorlatot és elérni a méltányos munkakörülményeket?
Az építészet és a tervezés területén tapasztalható igazságtalan munkakörülményekre az egyik legtöbbet emlegetett megoldás a szakszervezeti szerveződés. Nyilatkozataik nyomán a SHoP építészmérnökei nemrégiben összefogtak, hogy az Architectural Workers United elnevezésű szervezet elindításával az építész szakma megváltoztatásáért szálljanak harcba, hogy azt méltányos és igazságos gyakorlattá alakítsák át. Az olyan értékekkel, mint az átláthatóság, a befogadás, a sokszínűség, a támogatás és a felhatalmazás, a szakszervezet, amely már nemzetközi támogatást kapott olyan szervezetektől, mint az Architecture Lobby, arra törekszik, hogy csatlakozzon a Gépészek és Repülőgépipari Dolgozók Nemzetközi Szövetségéhez, és elindítson egy kormány által támogatott bizottságot, amely biztosítja hangjuk és követeléseik méltányos elismerését.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A hónap elején a Zaha Hadid Architects bejelentette a munkavállalói tulajdonlásra való áttérést a munkavállalói alapítvány elindításával együtt. A díjnyertes cégnél dolgozó több mint 500 alkalmazottal a szervezeti váltás biztosítja, hogy a projektekből származó nyereséget visszaforgatják a létesítményekbe és berendezésekbe, ami a teljes személyzet javát szolgálja, és egy átláthatóbb szervezeti rendszer kialakulását segíti elő – olvasható a szervezet saját nyilvános közleményében. De hogyan válik a tulajdonjog valójában a munkavállalók javára? A pénzügyi nyereségen kívül a munkavállalói tulajdonosi rendszereket olyan együttműködési lehetőségeknek tekintik, amelyek lehetőséget adnak a munkavállalóknak arra, hogy aktívan részt vegyenek és beleszóljanak a vállalkozással kapcsolatos döntésekbe, elidegenítve a felülről lefelé irányuló struktúrát. Az Egyesült Királyságban működő cégeknél és az Egyesült Államokban működő szervezeteknél már vizsgálják az egyesülési törekvéseket.
A szakszervezetek és a közös tulajdon mellett a kormányok is óriási szerepet játszhatnak az építészek jogainak biztosításában. Az országok többsége olyan szövetségi szabályozást vezetett be, amely arra kényszeríti a munkáltatókat, hogy a szerződéses alapú (heti 40 órás) alkalmazottaknak minden túlórával töltött órával együtt 1,5 órabérüket fizessék ki. Egyes országok még azt is törvénytelenné tették, hogy a munkáltatók munkaidőn kívül is kapcsolatba lépjenek alkalmazottaikkal a munkával kapcsolatos kérdések vagy kérések miatt. A fizikai és mentális jólét tudatosságának növekedésével pedig csak idő kérdése lehet, hogy az építészek átalakítsák a gyakorlati paradigmát.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el