„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Ultra-modern tűzoltóállomás Zaha Hadid tervezésében, a dekonstruktivizmus jegyében

Zaha Hadid Architects németországi Weil am Rheinben található Vitra tűzoltóállomás projektjét 1993-ban tervezte. A terv a dekonstruktivizmus stílusának megalapozásában kulcsszerepet játszott, és ma kiállítási és rendezvénytérként szolgál. Az állomás dinamikus formája Hadid korai festményeinek épített verziója, amelyek rendezetlen, dinamikus, “apró darabokra robbanó” formákat ábrázoltak, a dekonstruktivista stílusra jellemző mozgásérzékkel.

A dekonstruktivizmus a 20. század egyik legnagyobb hatású építészeti mozgalma. Legnagyobb képviselői közé tartoznak Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, és Tschumi & Prix.

A Vitra Fire Station épületében ez a mozgásérzet a betonból készült, lendületes síkokban ragadható meg, amelyek a környezet által kialakított ösvények mentén vágják át a helyszínt, amit az építészeti cég által készített rövid animáció is bemutat.

A szokatlanul keskeny, lejtős terek, amelyek ott jönnek létre, ahol ezek a síkok összeütköznek, a “feszültség” érzetét hivatottak kelteni, előrevetítve a hirtelen támadó tevékenységet, amely bármikor bekövetkezhet, ha az állomás riasztója megszólal.

Ez az épület az éberség megőrzéséhez szükséges feszültség élénk kifejezése, hogy szükség esetén akcióba robbanhassunk” – mondta a Zaha Hadid Architects a projekt kapcsán.

A Vitra igazgatója, Rolf Fehlbaum 1990-ben rendelte meg az állomást, miután 1981-ben tűzvész pusztította el a Vitra Campus több mint felét, ami új főtervet tett szükségessé, egy külön tűzoltó- részlegnek. Az átalakítás során a campus a világ legnevesebb építészeinek, köztük a dekonstruktivizmus másik képviselőjének (Frank Gehrynek, aki a közeli Vitra Design Museumot tervezte) egy sor korai munkájának adott otthont. A tűzoltóállomás a campus délnyugati szélén helyezkedik el, ahol az út kanyarulatát követi két párhuzamos alakú formával, amelyek a szomszédos mezők és tájak lineáris mintái szerint szerveződnek.

“A meglévő gyárépületek végjegyeként fogant… inkább összekötő egységként, mint elszigetelt objektumként tervezték, inkább meghatározva, mint elfoglalva a teret” – magyarázta a stúdió.

Keletre egy barlangszerű garázstér található, amely egy teljesen üvegezett, acélvázas falat fog körbe. A garázs kijáratát egy tolófal alkotja, egy éles, geometrikus beton előtető alatt, amelyet vékony fémoszlopok csoportja támaszt alá, és amely felfelé emelkedik, az épületből kirohanó tűzoltóautók mozgására utalva.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Nyugatra egy kétszintes térfogat egy nagy ablakkal ellátott bejárati folyosót tartalmaz, amely mögött a tűzoltók öltözőhelyiségei találhatók. Fölötte egy konyhasarokkal ellátott pihenőszoba szögletes munkalappal és polcokkal, amelyek követik a falak geometriáját. ahelyett, hogy ajtókkal lezárt különálló helyiségekként kezelnék, a belső teret a terek áramló hálózataként képzelték el, az öltözőket pedig ívelt fémszekrények és küszöbök választják el, amelyeket ajtók helyett a terek szűkülése sugall.

E formai kompozíció tisztaságának megőrzése érdekében az állomáson a részleteket a lehető legkevesebbre csökkentették, és mellőzték a világítótesteket, az ajtó- és ablakkereteket, a padlóburkolatokat és a tetőszegélyeket. Míg bizonyos tereket hőszigeteléssel és fehér vakolattal láttak el a hő megtartása érdekében, addig a belső falak nagy részén szabadon hagyták a nyers betont. A mennyezet és padló mentén beágyazott fénycsíkok ismét a helyszínt átszelő vonalak koncepciójára utalnak, és a beton síkoknak izzó megjelenést kölcsönöznek.

Még a lépcsőház korlátját is, amely egy olyan üres térben helyezkedik el, ahol két forma keresztezi egymást, négy párhuzamos, különböző magasságú korlátként tervezték, amelyek biztosítják, hogy a lépcső felfelé ívelő, szögletes pályáját ne törjék meg a leszállóhelyek. Az épületet körülvevő járdán jelölt vonalak a tervezést megalapozó “lineáris mintákat” sugallják, és a tűzoltóautók különböző pozícióit és útvonalait hivatottak “koreografálni”.

Az állomást nagy elismerés fogadta, és dicsérték, hogy képes volt épített formába önteni azt, amit sokan csak “papírarchitektúrának” tekintettek Hadid festményein. Egy 2016-os interjúban Bjarke Ingels dán építész arról beszélt, milyen hatással volt rá, amikor először látta a Vitra tűzoltóállomást:

“Valahogy megtalálta a módját annak, hogy fizikai formában manifesztálja a lebegő elemek és ferde szögek lehetetlennek tűnő perspektíváit, amelyeket a fantázia [festményein] megörökített” – mondta Ingels.

Alig néhány évvel az állomás megnyitása után azonban a Vitra úgy döntött, hogy feloszlatja a külön tűzoltóságát, és a campus védelmének felelősségét a Weil és a Basel tűzoltóságokra ruházta át. A dekonstruktivizmus kritikusai számára a jelentések, amelyek szerint a tűzoltók állítólag nehezen használták az épületet, bizonyítékul szolgáltak arra, hogy a stílus a formát helyezte előtérbe a funkcióval szemben. Ma a Vitra Design Múzeum továbbra is rendezvényekre és kisebb kiállításokra használja a tereket.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb