Stratégiai zöldterületek: hogyan lehet a legtöbbet kihozni hűsítő hatásukból?
A városi zöldterületek az egyik legmegfelelőbb és legkönnyebben hozzáférhető módszernek számítanak a városi környezetben tapasztalható hőmérséklet-emelkedés hatásainak enyhítésére. A globális klíma felmelegedésével a városok világszerte egyre gyakoribb és szélsőségesebb hőhullámokkal szembesülnek, ami veszélyezteti polgáraikat. Számos város alkalmaz stratégiákat a városi hőszigetek hatásának csökkentésére, amelyek akkor keletkeznek, amikor a természetes földfelületeket olyan felületek váltják fel, amelyek elnyelik és megtartják a hőt, mint például a járdák és az épületek.
Ez a környezethez képest több fokkal megemeli a hőmérsékletet. A városoknak megvan a maguk mikroklímája, amelyet ez a jelenség és egy sor gyakran figyelmen kívül hagyott tényező együttesen befolyásol. Ahhoz, hogy egy klímastratégia hatékony legyen, minden tényezőt figyelembe kell venni.
A hőségkockázati szintek erősen összefüggnek a város társadalmi szerkezetével is. A kevésbé jómódú és a történelmileg marginalizált szektorokkal rendelkező városrészek kevésbé férnek hozzá a zöldterületekhez, így nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Tervezési szabályozásokkal és területrendezéssel csökkenthető a hátrányos helyzetű polgárokat érő hatás, javítva egészségüket, jólétüket és életszínvonalukat. Olyan tudósok, mint Winifred Curran és Trina Hamilton rámutatnak, hogy a növényzet javítása az ingatlanok értékének növekedéséhez vezethet, és a hosszú távú lakosok kiszorulásához vezethet. Ők az “elég zöld” stratégiát javasolják, amely stratégiai beavatkozásokat hoz létre a helyi közösségek támogatására.
“A “zöldfedettség” puszta növelése a zöldterületek relatív elhelyezkedésének figyelembevétele nélkül nem képes hatékonyan csökkenteni a városi felmelegedés problémáját.” – mondta Wan-Yu Shih, a tajvani Ming-Chuan Egyetem várostervezési és katasztrófavédelmi tanszékének docense.
1938-ban az előrelátó német Stuttgart városa úgy döntött, hogy kinevez egy meteorológus diplomást, hogy tanulmányozza az éghajlati viszonyokat és azok kapcsolatát a városfejlesztéssel. A város egy alacsony szélsebességű völgymedencében fekszik. Emellett erősen iparosodott, az autógyártás infrastruktúrájára támaszkodik, és sűrűn lakott. A kombinált körülmények rossz levegőminőséget és magas szintű szennyezést eredményeztek. Ezt a korai tanulmányt sokan a “városi klimatológia” kezdetének tekintik.
Alig egy évvel később, a második világháború kitörésekor a városi meteorológust nevezték ki a polgári légvédelmi intézkedések megszervezésére, amelyek közé tartozott a mesterséges köd használata a légitámadó századok elrejtésére, ami a radartechnológia előtt meglehetősen hatékony intézkedés volt. Miután nagy mennyiségű mesterséges ködöt engedtek ki, kiderült, hogy a ködfelhő bizonyos területeken a tervezettnél gyorsabban oszlik el. Ugyanakkor más körzetekben hajlamos volt hosszabb ideig fennmaradni. Az önkéntelen nagyszabású vizsgálat jelentősen befolyásolta a várostervezést, mivel tudatosította a friss levegő folyosóit és azok városi klímára gyakorolt hatását.
Stuttgart a tervezés és a szabályozás révén ösztönözte a domboldali parcellák szabad tér kialakítását, hogy a légáramlatok lefelé söpörhessenek a várost körülvevő erdős dombokon. Az olyan földrajzi adottságokat, mint a folyók, völgyek és egyéb zöldterületek a városrendezési tervben szellőzőfolyosóként védik, lehetővé téve az uralkodó szelek számára a hűtési szolgáltatások hasznosítását. Az emelkedő hőmérséklet kezelésében az első kihívás a domborzat megértése, az azzal való együttműködés és a helyszín természeti értékeinek védelme.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A mikroklíma szabályozása
A zöldterületek köztudottan csökkentik a szárazföldi felszín átlagos hőmérsékletét, de hűtési hatásuknak vannak korlátai. A legtöbb körülmények között, 100 méteren túl ezek a hatások alig érzékelhetők. A környezetük topográfiai és geometriai formái meghatározhatják, hogy a hűvös levegő milyen messzire tud behatolni, mivel a hőforrások és a fizikai épületek gyakran akadályokat képeznek a levegő áramlását gátló akadályokat. Emiatt a zöldfelületek mennyiségének növelése a helyi adottságaik figyelembevétele nélkül csak korlátozott hatékonysággal csökkentheti a városi felmelegedést. A sűrűn lakott, korlátozottan rendelkezésre álló városi területeken e feltételek megértése kulcsfontosságú a hatékony stratégia kialakításához.
A stabil, hűvös szigetek létrehozásához előnyösebb a nagy zöldfelületek kialakítása, de nem minden város tudja ezeket megvalósítani. Tanulmányok azt mutatják, hogy a zöld területek kis csoportjai is segíthetnek a hűvös levegő elosztásában és a városi hőség jelentős csökkentésében. A nagyobb hűvös szigetek – például folyók vagy parkok – körüli kis zöldterületek elosztása szintén kiterjesztheti jótékony hatásait egy nagyobb területre. Az alkalmazott növényzet típusa is számít. A növények vizet vesznek fel a talajból, és azt leveleiken keresztül lassan elpárologtatják, így csökkentve a levegő hőmérsékletét, ezt a folyamatot nevezik evapotranszspirációnak. A fák nagyobb levélfelületük és árnyékoló képességük miatt hatékonyabbak, mint a cserjék és a fűfélék.
Fákkal szegélyezett utcák
Az utcák geometriája összetett módon befolyásolja a város mikroklímáját. Szélességük és tájolásuk meghatározza a környező épületek napsugárzását. Forró és száraz éghajlaton a megfelelő árnyékolás biztosítása és a túlmelegedés elkerülése érdekében keskeny utcák használata ajánlott. Másrészt a keskeny utcák korlátozhatják a légmozgást és megzavarhatják a természetes szellőzési csatornákat, ami különösen fontos szempont nedves éghajlaton. Ezzel szemben a szélesebb utcák lehetővé teszik a széláramlást, de növelik a közvetlen napfény mennyiségét mind az utca szintjén, mind a környező épületeknél. Az utcák mentén ültetett fák hatékonyan ellensúlyozhatják az utcák geometriájának néhány kedvezőtlen hatását. A legalább 40 százalékban fákkal borított lombkorona a tapasztalatok szerint ellensúlyozza az aszfalt melegítő hatását.
A városok zöldterületei számos szerepet tölthetnek be: a társadalmi érintkezés, a pihenés és a játék terévé válhatnak; élőhelyet biztosíthatnak a vadon élő állatoknak és növelhetik a városok biológiai sokféleségét; a növényzet segíthet a zajcsökkentésben és a szennyezés szűrőjeként működhet, emellett segítheti az esővízgazdálkodást és a hőmérséklet szabályozását. Wan-Yu Shih docens, a tajvani Ming-Chuan Egyetem várostervezési és katasztrófavédelmi tanszékének professzora azonban arra figyelmeztet, hogy mindezek a szerepek nem biztos, hogy egymás mellett tudnak létezni. Stratégiai tervezésre van szükség annak meghatározásához, hogy a zöldterületek milyen leghatékonyabb funkciókat tölthetnek be a városi környezetnek a társadalmi és környezeti kihívásokhoz való alkalmazkodására irányuló erőfeszítésekben.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el