Modern vízi építészet: 5 otthon a világ minden tájáról, amelyek a vízen való élet mellett szólnak
A Nature Ecology & Evolution folyóiratban idén áprilisban megjelent tanulmány megállapításai nyomán vált közismertté, hogy a Nagy Csendes-óceáni Szemétfoltnak nevezett jelenség (a Kalifornia és Hawaii közötti 620 000 négyzetmérföldes terület) egy egész part menti ökoszisztémának ad otthont. A tengeri élővilág úszó élőhelyként használja az emberi műanyaghulladékból összeállított hatalmas területet, és a tudósokat megdöbbentette, hogy milyen sok fajnak sikerült életet teremtenie ebben az egyébként ellenséges környezetben.
A hír ismét éles megvilágításba helyezi nemcsak az éghajlatváltozás és az óceánszennyezés égető kérdéseit, hanem a környezet okozta vándorlás kérdését is, még mikrobiális szinten is. Az építészet egyre kísérletezőbb területekre lép, amikor a jövőnk közösségeinek helyszíneiről van szó – és az emelkedő tengerszint a vízzel kapcsolatos kérdéseket a lista élére emelte. Ezek a megfontolások azonban nem olyan új keletűek, mint gondolnánk: úszó városok már évszázadok óta léteznek, és a vízen álló egyedi házak többek között Benin, Peru vagy Irak területén is gyakoriak.
Mélyebbre merülünk abban, hogyan néz ki az ilyen vízi alapú lakások fejlődése, és bemutatunk 5 olyan lakóprojektet az ArchDaily építészeti magazin archívumából, amelyek példát mutatnak az előremutató életre a vízen.
Ha olyan közelgő és újonnan épülő építkezéseket veszünk figyelembe, amelyek olyan közösségektől vesznek példát, mint a dél-iraki Ma’dan vagy a perui Titicaca-tónál élő Uros, amelyek mindketten évszázadok óta természetes szálakból építenek otthonokat, két vezérelvként a helyi anyagok hangsúlyozása, valamint az energiahatékonyság jelenik meg.
A dán MAST tengeri építészeti stúdió csak az elmúlt évben nem egy, hanem két javaslatot is benyújtott úszó élőhelyekre: a “Land on Water” projekt a környezeti migráció megoldását képzeli el, amely egyedi lakóházak formájában, a könnyű szállítás és összeszerelés érdekében lapos csomagolású úszó alapokkal rendelkezik; egy még frissebb, egy milánói (Olaszország) közparkra vonatkozó javaslat pedig egy tavat kíván megnyitni egy sor sziget és móló építésével, amelyek összekötik a látogatókat a szárazfölddel. Mindkettő esetében a helyben beszerzett és könnyű anyagok, például a fa, a legfontosabbak.
A Space&Matter holland építésziroda által a Johan van Hasselt-csatornán tervezett amszterdami Floating Schoonship Neighborhood egy 46 lakásból álló, decentralizált és fenntartható energia-, víz- és hulladékgazdálkodási rendszerrel teljesen felszerelt, 46 lakást magában foglaló komplexum, amely már több mint 100 lakosnak ad otthont.
A legújabb – és fényűző – lehetőség: a panamai székhelyű Ocean Builders cég által létrehozott úszó “lakógondola”. A Panama partjainál épülő, jelenleg is épülő, és további helyszíneket is terveznek, a vízből kinyúló oszlopokra épített egyedi otthonok két különböző változatban készülnek, amelyeket Koen Olthuis holland építész és csapata, a Waterstudio alkotott: a SeaPod zászlóshajómodell, amely vízi életre épült, és a GreenPod, amelyet szárazföldi használatra terveztek. Mindkettőt ökológiai életre tervezték, napenergiával és intelligens otthoni rendszerekkel. Különösen a SeaPodok célja az is, hogy vonzzák a vízi élővilágot, és árnyékot biztosítsanak az új korallzátonyok növekedéséhez.
De nem kell olyan messzire néznünk a hálózaton kívülre, hogy példákat lássunk a jövőbe mutató vízi életre. Már most is számos példa van a modern vízi építészetre, amely a világ minden táján létrejött. Ez az öt példa bepillantást nyújt az úszó otthon különböző megközelítéseibe:
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
PortX / atelierSAD
Az Ocean Builder podokhoz hasonlóan futurisztikus stílusú, a cseh atelierSAD stúdió projektje szembemegy a lakóhajóról vagy úszó otthonról alkotott kortárs elképzelésekkel. A víz felé zökkenőmentesen C alakban hajló, egyedi modulokból álló építmény a hi-tech és a természetes, könnyű anyagok okos ötvözetét képviseli. A megnövekedett dokkparti magánélet utat enged a szerkezet túlsó végén található nagyméretű üvegpaneleknek, amelyek még a hidegebb hónapokban is bőséges természetes fényt és meleget biztosítanak. A könnyen bővíthető és gyorsan szétszedhető, egyedi épületegységek rugalmasságot biztosítanak, bármit is kíván az otthoni helyzet.
Energiapozitív úszó villa / vanOmmeren-architecten
Mi van a névben? Ebben az esetben elég sok minden. Ez a vanOmmeren–architecten által a Haarlem-i Spaarne folyón épített modern kocka a Hollandia nagy részén népszerű (és az ország DNS-ébe beivódott) úszó házak példájaként energiapozitív, azaz többet termel, mint amennyit fogyaszt. Az ipari formatervezéstől kölcsönzött, a bárka stilisztikai nyelve főként alumíniumból, üvegből, fából és acélból áll, ami meghazudtolja a meleg belső teret. A hőmérsékletet a tetőn elhelyezett napelemek tartják fenn, a betontestben elhelyezett hőszivattyúval kombinálva, amely a víz és a belső hőmérséklet különbségéből gyűjti az energiát, és így végtelen természetes energiaáramlást hoz létre.
The Float / Studio RAP
Hollandiában maradunk egy olyan projekt miatt, amelyet a 2022-es Világgazdasági Fórum hívott ki: A rotterdami székhelyű Studio RAP által készített The Float. A sorban a legfenntarthatóbb otthonok közé tartozik, megújuló eljárásokat és anyagokat, például parafát és fát használ, hogy segítsen csökkenteni az építéssel kapcsolatos kibocsátásokat az építés kezdetétől a befejezésig. A hagyományos lakóhajók áramvonalasabb megjelenésének elkerülése érdekében az építészek egy cikcakkos szerkezetet választottak, amelyet teljes egészében CLT – Cross-Laminated-Timberből valósítottak meg, és örömmel teljes egészében lélegző parafából. Az extra öko-kredit hozzáadása érdekében az otthon tetején buja, réteges zöld tető található.
Lebegő ház waterlilliHaus / SysHaus
A SysHaus brazil építésziroda egy úszó katamaránra szerelve, amely egyben egy körbejárható privát móló is, többféle változatban kínálja kész lilliHausját. Stílusa ismét az üvegből és fából készült modern, letisztult vonalakat idézi, a belső tér pedig minimalista bútorokkal büszkélkedhet, amelyek a házzal együtt szállíthatóak. A ház ökológiai lábnyomát egy okos természetes szellőztető rendszer, valamint a természetes környezethez alkalmazkodó vízkezelő és vízelvezető mechanizmus szabályozza. Az energiát napelemek és egy beépített akkumulátorrendszer biztosítja, a fogyasztást pedig intelligens technológiával ellenőrzik.
DD16 / BIO-architects
A rejtélyes nevű DD16 keletebbre, Moszkvába, Oroszországba visz minket. A helyi BIO-architects cég a projektet a minimalizmus gyakorlatának tekintette, mindössze 16 m2 teljes felülettel és két modullal. A hulladékcsökkentés érdekében sok azonos anyagot használtak az egész otthonban, például kompozit alumíniumlemezeket a külső kerethez és a konyhai homlokzathoz egyaránt. A kompakt és időjárásálló héj ellenére az otthon belseje melegséget áraszt, és a nagy üvegezésnek köszönhetően nagyobbnak tűnik, mint a alapterülete. Az egész otthonban autonóm rendszereket használnak (napenergia az elektromos áramhoz, víz a tóból és bio-wc), és a könnyű, egyszemélyes összeszerelésnek köszönhetően ez a legsokoldalúbb modern úszó otthon a listánkon.
Forrás: www.dezeen.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el