Mi a “giccs építészet”?
Egyes szerzők azt állítják, hogy a giccs kifejezés német eredetű, és 1860 körül jelent meg a művészeti szókincsben a kitschen/verkitschen (becsapni, eladni valamit valami más helyett) igéből. Mások, például Guimaraens & Cavalcanti (1979) azt állítják, hogy a kifejezés az angol nyelvből származik, a sketch szóból. A 19. század második felében, amikor az amerikai turisták olcsón akartak megvásárolni egy műalkotást, vázlatot kértek.
A kifejezés körüli viták a kifejezés eredeti jelentéséből erednek. Bonyolultsága ellenére azonban érthető, hogy kialakulása egy olyan időszakban történt, amikor az ipari termelés megpróbálta utánozni a kézművességet, megerősítve a reprodukálhatóság eszméjét és demokratizálva a kultúrát és a gazdaságot.
Ebben az értelemben a tömegek elérése érdekében a tárgyak minőségét és filozófiai mélységét félretették, gyakran eltorzítva eredeti modelljük esztétikáját és jelentését. A teoretikus Walter Benjamin – a téma nagy rajongója – azt állította, hogy ez a stílus célja, hogy azonnali kielégülést nyújtson a nézőknek anélkül, hogy intellektuálisan befektetnének bele, mint a művészet és az ornamentika felsőbbrendű formáinak kényelmes és közvetlen értelmezése. Ezért a gazdagabb osztályok jellegzetes elemeinek átvételén keresztül a giccset a magasabb társadalmi-kulturális státusz elérésének vágya alatt is értelmezhetjük, amely az elit megújulásának összetett folyamatához kapcsolódik.
Gyakorlatilag a “giccs” különböző tudományágakban alkalmazható, például az irodalomban, a zenében, az öltözködésben, a lakberendezésben és az építészetben. Ami a tárgyakat vagy épületeket illeti, giccsnek tekinthetők azok, amelyek a következő jellemzők bármelyikét mutatják: utánzás (egy műalkotás vagy más tárgy utánzása), túlzás (színekben, textúrákban, anyagokban vagy arányokban); rossz tér elfoglalása (egy talicska, amelyet virágtartóként használnak egy építkezésen) és az eredeti funkció elvesztése (például egy ananász alakú kancsó).
Az építészetben a giccs stílus gyakran társul kereskedelmi épületekhez, például bevásárlóközpontokhoz, szállodákhoz, kaszinókhoz és vidámparkokhoz, amelyek extravagáns homlokzatokkal és feltűnő világítással igyekeznek felhívni magukra a közönség figyelmét. Ebben az értelemben a giccses építészet néhány közös jellemzője a következő is: eltúlzott díszítőelemek, például szobrok, keretek és díszek; építészeti stílusok keveredése, például neoklasszikus, barokk és rokokó; fényes és tükröződő anyagok, például üveg, tükör és fémek használata; a vizuális aspektus hangsúlyozása és a gazdagság vagy bőség hivalkodása.
A “giccs”, mint ellentmondásos kifejezés, annak ellenére, hogy gyakran túlzónak és ízléstelennek hangzik, a művészi kifejezés olyan formájaként is értelmezhető, amely egy adott kor vagy társadalom kultúrájára és értékeire való reflektálásra hív, akár szatíra, akár nem. Ebben az értelemben érdemes megjegyezni, hogy hasonlóságok találhatók a giccs és a posztmodern mozgalom között, amelyben a modern funkcionalizmus merev normáival szembeni reakcióként a szimbolikus keresése zajlik, egyéni differenciálódás és társadalmi megerősítés létrehozására törekedve.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A giccses építészetnek számos ikonikus példája van szerte a világon. Las Vegas városa sok ilyennel rendelkezik, a kifejezést a társadalmi felemelkedés eszményképében materializálva, extrém luxusra utaló épületekkel. A világ létező műemlékeinek, például az Eiffel-toronynak vagy a Szabadság-szobornak a rekonstrukciói is láthatók ott, más, egymással versengő, kaotikus környezetet teremtő épületek közé illesztve.
Az évszázadok során a giccs megnyilvánulása az építészetben sosem vált meghatározó mozgalommá, azonban mindig jelen volt, és fontos reflexiókat hozott a tömegkultúra szerepéről, amely az erudit és a populáris művészet és építészet közötti határterület.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el