„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Hogyan alakítják a televíziós narratívák a városi képzeletet

A városok nem csupán inert tájak vagy élettelen környezetek; aktív és jelentős szerepet játszanak számos televíziós narratíva alakításában. Legyen szó sorozatokról vagy szappanoperákról, a városi környezet nemcsak a cselekmények kibontakozásának háttereként játszik alapvető szerepet, hanem a történetszálak, azok alkotásainak, irányelveinek és kontextusának alakulásában is. 

Míg egyrészt a városok és városi kultúrájuk hozzájárulnak a különféle kis képernyős cselekmények összeállításához, másrészt a televíziós műsorok is segíthetnek kialakítani egy bizonyos idealizált képzeletet ezekről a városi terekről, irreális elvárásokat generálva és megörökítve sztereotípiák a képviselt városokról.

A televízió döntő szerepet játszik a városokról és városi kultúrájukról alkotott kollektív képzelet kialakításában. A különféle programokon keresztül a nézők a globális nagyvárosok pezsgő mindennapjaiba vagy a vidéki városok csendes utcáiba jutnak el, ahol a közvéleményt és olvasmányokat alakító narratívákat tapasztalhatják meg. 

A televíziós ábrázolás olyan kulturális, társadalmi, földrajzi és történelmi elemeket foglal magában, amelyek hozzájárulnak egy sajátos városkép kialakításához. Ez a kép különféle objektíveken keresztül készíthető, a kritikai perspektíváktól az idealizálásokig és romantikáig.

Az építészet, a tereptárgyak és a kulturális atmoszféra a televíziós narratívák szerves részévé válik, befolyásolva a karakterfejlődést, a választásokat, sőt számos történet érzelmi tónusát is. A televíziós műsorok gyakran úgy döntenek, hogy ikonikus tereptárgyakat és jellegzetes jellegzetességeket mutassanak be, hozzájárulva az adott városi területhez kapcsolódó sajátos vizuális identitás kialakításához, így befolyásolva a közvélemény megítélését. 

Párizst festői kávézói és az Eiffel-torony romantizálják, amelyet gyakran romantikus és elbűvölő háttérként ábrázolnak, amely felerősíti a kapcsolatokra és érzelmekre összpontosító cselekményeket. Eközben New York gyakran a felhőkarcolókhoz és a nyüzsgő életstílushoz kötődik, egy személytelen és kihívásokkal teli város szerepét öltve, amely következetesen tükröződik azokban az akadályokban, amelyeket a szereplőknek útjaik során le kell küzdeniük.

A Friends (Jóbarátok), a New Yorkban játszódó ikonikus televíziós sorozat a metropolisz városi életének laza bemutatását mutatja be, és jelentős szerepet játszik a város magával ragadó képének kialakításában. A tíz évad során a sorozat a főszereplők közötti baráti kötelékeket vizsgálta, miközben New Yorkot mint létfontosságú szereplőt beépítette a cselekménybe. 

A Greenwich Village-i lakótömb és a Central Perk kávézó New York szimbólumává vált. Mindazonáltal annak ellenére, hogy minden idők egyik legkedveltebb és legnépszerűbb sorozata, a Jóbarátok sorozatot kritikák is érik amiatt, hogy New York homogenizált ábrázolását kínálja, és olyan valóságot jelenít meg, amely eltér sok lakójának tapasztalataitól a magas költségek miatt. élő és korlátozott terek.

A Sex and the Cityben New Yorkot kozmopolita, elegáns, ellenállhatatlan és még elitistabb metropoliszként ábrázolják. A négy főszereplő barát romantikus és professzionális kalandjai összefonódnak Manhattan hátterével, ahol elegáns éttermek, irodák és dizájnerboltok találhatók, és a város elbűvölő és élénk képét vetítik előre. 

A New York-i előkelő szcéna feltárásával a sorozat túllépett a városi környezeten, és megerősítette azt az elképzelést, hogy New York a divat, a kultúra és a kifinomultság epicentruma. Noha az 1990-es évek végén dicsérték a feminista kérdések merész megközelítését, a sorozatot azért kritizálják, mert túlzottan elitista képet mutat a New York-i városi életről.

A 2020-ban megjelent Emily in Paris célja egy elbűvölő és idealizált narratíva megalkotása a Fények Városáról. A Montmartre-ban, a Szajna mentén és az Eiffel-torony közelében elképesztő hátterek előtt a történet a divatba, a kultúrába és Emily dilemmáiba nyúlik bele, elbűvölő és romantikus képet vetítve a francia fővárosról. 


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A sorozatot azonban kritika érte Párizs felületes és stilizált ábrázolása miatt, amelyből hiányzik a város kulturális gazdagságának és összetettségének valódi feltárása. Ehelyett gyakran leegyszerűsített sztereotípiákhoz és klisékhez folyamodott, végül nem tudta hitelesen és árnyaltan bemutatni az igazi párizsi élményt jellemző változatos oldalakat.

Brazíliában, a szappanoperák által kulturálisan fémjelzett országban megfigyelhető, hogy ezek a programok milyen jelentős szerepet játszottak az idealizált narratívák megalkotásában és bizonyos városokról, különösen Rio de Janeiróról alkotott sztereotip képalkotásban. 

Beatriz Jaguaribe kutató szerint “A Rio de Janeiro-i szappanoperákban az olyan képek, mint például a Cukorsüveg-hegy, Ipanema és Copacabana strandjai, a Botanikus Kert, élvezetes vizuális menüt alkotnak, amely festői szünetet biztosít a cselekményben és esztétikai élvezet a néző számára.”

Az, ahogy a szappanoperák gyakran ábrázolták Rio de Janeiro fővárosát, hozzájárult a város romantikus és egzotikus képének kialakításához, és olyan cselekményeket alakított ki, amelyek gyakran távol álltak a valóságos dinamikától.

A televízió – különösen a szappanoperák révén – minden más médiumnál jobban megragadta a közönséget, és Rio de Janeiro városiasságának mitológiáit kínálta. A város eladásával és legjelentősebb képeslapjainak bemutatásával serkentik a turizmust és az ingatlanspekulációt. Tekintélyes városrészeket szentelnek fel, és új útvonalakat javasolnak a telkeik kibontakozási helyszínei alapján. 

A televíziós narratívák nagymértékben befolyásolják azt, hogy a közvélemény hogyan érzékeli az egyes városokat azáltal, hogy képzeletben ábrázolja városi kultúrájukat. Bár ezt az ábrázolást gyakran leegyszerűsítik és stilizálják narratív célokra, döntő szerepet játszik a városokról alkotott kép kialakításában világszerte. 

A nézőknek viszont meg kell őrizniük a kritikus perspektívát, és fel kell ismerniük a televíziós ábrázolások mögött rejlő árnyalatokat, hogy gazdagabb és hitelesebb megértsék azokat a bonyolultságokat, amelyek szerencsésen és elkerülhetetlenül minden városi élet velejárói.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb