Ház és műterem a budai hegyek lábánál
A GUBAHÁMORI által tervezett, a budai dombok között található, 100 négyzetméteres otthon jó példa arra, hogy a visszafogott lépték és az egyszerű, de erős építészeti gesztusok hogyan vezethetnek izgalmas, a megrendelő minden igényét kielégítő eredményre.
Remeteszőlős a Budai-hegység lábánál fekszik, a településközponttól északra 1983 óta védett erdők találhatók, és a faluközpontot is intenzív zöldfelületek jellemzik. A terület 1970-ig a szomszédos településhez tartozó mezőgazdasági termőterület volt, amelyet az 1972-73-as parcellázást követően rekreációs területté alakítottak át.

A 2000-es évek elejéig a településre a kis, könnyűszerkezetes vagy téglaépítésű nyaralók és hétvégi házként funkcionáló kis kiszolgáló épületek voltak jellemzőek. Az elmúlt 20 évben azonban erőteljes karakterváltozás következett be, a nagyobb, összetettebb, zártkerti családi házak – a budapesti szuburbanizációs folyamat részeként – kezdik átalakítani a települést, és ezzel együtt a belvárosi zöldfelület jellege is veszít korábbi erejéből.
Egy ilyen házban élt az itt bemutatott projekt megbízója is, de az élet úgy hozta, hogy idős korára egyedül maradt volna a hatalmas házban – ezért aztán arra az elhatározásra jutott, hogy a szomszédos, üresen álló telken építkezésbe kezd, ahol békésen töltheti nyugdíjas napjait. Ez a ház a környék jelenlegi építési trendjeinek és kertvárosi igényeinek igyekszik ellentmondani: az épület léptéke, tömege és anyaghasználata visszafogottabb, így intimebb kapcsolatot teremt zöld környezetével.
A hosszúkás telken épült hosszúkás, ívelt formát öltő ház tömegkompozíciójának fő koncepciója, hogy az épület két különböző méretű és karakterű udvarra osztja a telket: egy kisebb, zárt udvarra a bejáratnál és egy nyitott, az utcáról nem látható hátsó udvarra a szobák és nappalik számára. Ennek eléréséhez egy egyszerű formai kialakítást, az íves tömegformálást alkalmazták. Különleges a látvány, de nem tolakodó, az utcaképben az egykoron ott állt kisházakat idézi, annak ellenére is, hogy lapostetős.
A ház alaprajza egyszerű: a bejárat az épület közepén helyezkedik el, ahol a konyha és a nappali található – ez a megoldás a hagyományos magyar lakóépületek háromosztatú elrendezését idézi. Az utcáról nézve (ahol a garázs, a tároló és a gépészeti funkciók találhatók), az intimebb terek (nappali, majd a hálószoba és a vendégszobaként is funkcionáló műterem) a telek hátsó része felé helyezkednek el.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A szokatlan tömegforma tehát összességében egy logikusan átgondolt térrendszert rejt, ami – absztrakt módon ugyan, de – akár a hagyományos háromosztatú parasztházak térszervezésével is párhuzamba hozható, legalábbis, ha a kiszolgáló funkciók, a mindennapok és a privát zónák téri hármasára értve.
Más megközelítésből nézve, az utcától a telek belseje felé haladva válnak egyre privátabbá a terek a garázstól kezdve a mosókonyhán, majd a nappalin át a hálószobákig, melyek közül is a műterem, mint a világtól való elvonulás tere van a legtávolabb.
A tulajdonos már jóval a ház építése előtt gondozta a kertet, így a ház elkészültével teljes mértékben érvényesült az alapvető tervezői szándék: a nappaliban ülve a széles ablakok és a keskeny épülettömeg miatt a néző úgy érzi, mintha a két udvar között, a kertben ülne.
Forrás: www.archdaily.com
ÁRAJÁNLAT SAJÁT TERVRE TÍPUSTERVEK ÉS ÁRAK
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház
ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM
KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el