Fenntartható megoldás-e a fa a Közel-Kelet építészete számára?
A fenntartható építészet mozgalma a 20. század végén kezdett kialakulni. Lényegében a környezet romlásával, az energiafogyasztással és az erőforrások szűkösségével kapcsolatos növekvő aggodalmakra keresve a választ.
A fenntartható építészetről szóló globális diskurzusban a fát régóta a környezettudatosság és a szén-dioxid-mentesítés szimbólumaként ünneplik. Mint az egyik legelterjedtebb építőanyag, e mozgalom térnyerésével vált népszerűvé. A fák ugyanis növekedésük során felszívják a szén-dioxidot, amely az építési használat során a fában marad, és távol tartja a légkörtől.
Valójában a fa a dekarbonizációs tervezési mozgalmak fő oszlopává vált. Ennek a rendkívüli szén-dioxid-megkötési képességnek köszönhetően növekedése során, a szálak szén abszorpciós és leválasztási technikájának, valamint annak a képességének köszönhetően, hogy a használat után tovább raktározza a szenet, ahelyett, hogy felszabadítaná. Sőt, a fát a megújuló képességéért is dicsérik, ami megkülönbözteti sok más építőanyagtól. A fenntartható erdészeti gyakorlatok biztosítják a fák újratelepítését a kitermelt fák helyére.
A fa az energiahatékonyság és az építészeti rugalmasság terén is jelentős előnyöket kínál. Természetes szigetelőként a szerkezetek hőszigetelését adja, és csökkenti a fűtési és hűtési energiaigényüket. Ez a természetes energiahatékonyság nagymértékben hozzájárul az alacsonyabb működési energiafelhasználáshoz és a kapcsolódó károsanyag-kibocsátáshoz. E sok ok, valamint az európai és amerikai kontinens kulturális és történelmi jelentősége miatt a fa vonzereje és a fenntartható mozgalomban betöltött szerepe érthető.
Legutóbb ebben a keretben számos olyan projektben használták, amelyek az elmúlt néhány évben alakították a tervezőipar pályáját. Lina Ghotmeh Serpentine pavilonjában, az „À Table”-ban a javaslat egy karcsú faszerkezetből áll, amely vékony laminált faoszlopok oszlopsorán nyugszik. A terv elsődleges célja, hogy a lehető legkisebbre csökkentse a pavilon szénlábnyomát, és laminált furnér fűrészárut használnak, amely karcsúbb szerkezetet tesz lehetővé a széles körben használt keresztre laminált faanyaghoz (CLT) képest.
Ezenkívül a közelmúltban a kísérletezés új korszakában használták, lehetővé téve fa felhőkarcolók építését világszerte. Az olyan építmények, mint a norvégiai Mjøstårnet Tower vagy a Precht Designs Farm House projektje, amely a fa felhőkarcolókat, a moduláris otthonokat és a vertikális gazdálkodást egyesíti, a közelmúltban innovatív fa felhőkarcolókként jelentek meg.
Ez a perspektíva azonban túlnyomórészt egy nyugati világnézetből fakad, ahol a fa gazdagsága és történelmi jelentősége mélyen bevésődött. A narratíva más fordulatot vesz az olyan régiókban, mint a száraz Közel-Kelet, ahol a sivatagi tájak dominálnak.
A többszörös kihívások miatt a fa nem használható elsődleges építőanyagként. A fa nem könnyen elérhető ezekben a száraz környezetben, ahol a helyi népi építészet évszázados alkalmazkodást tükröz a súlyos éghajlathoz és a szűkös erőforrásokhoz. Ezenkívül a fa hagyományos hasznosítása a fenntartható tervezés fő összetevőjeként eredendően ütközik a száraz régiók valóságával.
A fő ok, amiért a fa megoldása a klímaválságra nem vonatkozik a közel-keleti régióra, egyszerűen az elérhetőség hiánya. A régió nem híres kiterjedt erdőiről, és az erdős területek aránya általában alacsony a világ többi részéhez képest.
A helyi alternatívák népszerűsítésére irányuló számos erőfeszítés ellenére, mint például a Higher Committee for Wood (HCW) létrehozása Egyiptomban, amely olyan élvonalbeli megoldásokat vizsgál, mint a mezőgazdasági hulladék felhasználása közepes sűrűségű farostlemez (MDF) előállítására, a fa iránti kereslet még mindig közel-keleti ellátással kell kielégíteni. Valójában a Közel-Kelet faszükségletét továbbra is import biztosítja.
A fa behozatalára, mint kritikus építőanyagra való támaszkodásnak komoly környezeti hatásai lehetnek. Először is, a fa nagy távolságokra történő mozgatása jelentős szállítási kibocsátást eredményez. Valójában a világ szén-dioxid-kibocsátásának körülbelül 34%-a a faipar és a fogyasztó közötti szállítási távolságoknak köszönhető.
Az áruk importja magasabb üzemanyag-fogyasztást, légszennyezést és üvegházhatású gázok kibocsátását eredményezi a hajókból, járművekből és repülőgépekből. Ezenkívül az egyes exportáló országokban a faáruk előállításához használt energiaigényes gyártási eljárások az anyag energia- és szén-dioxid-kibocsátásának növekedését okozhatják.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Végül, a természeti erőforrások túlzott felhasználása azokban a nemzetekben, ahol az importált fát állítják elő, az élőhelyek károsodásához, erdőirtáshoz és az erőforrások általános kimerüléséhez vezethet. Az építési projekteket és a térség gazdaságait különösen veszélyezteti a geopolitikai zavargások, természeti katasztrófák vagy közlekedési kihívások által okozott ellátási lánc zavaraira való érzékenység.
A közel-keleti régiókban a rendelkezésre álló fa felkutatásával és felhasználásával kapcsolatos kihívások mellett az építőanyagként történő felhasználás során felmerül a kihívások kérdése is. A száraz régiók természetüknél fogva rendkívül szárazak, alacsony éves csapadékszinttel és korlátozott vízkészlettel. Ezen túlmenően, ha ezekben a régiókban a fát építési technikaként használják, az egyik fő kihívás a tartósság. A száraz területeken a fa nagyon érzékeny a kiszáradásra, és megrepedhet, megvetemedhet vagy akár rothadhat is. A feldolgozás szempontjából a fafeldolgozás vízigényes lehet, míg a száraz területeken jellemzően korlátozott a vízkészlet.
Míg a fa Európában és Amerikában a fenntarthatóság és a szén-dioxid-mentesítés képviselője lett, a Közel-Kelet modellje az ilyen kezdeményezéseknél elérhetetlennek tűnik a régió egyedi erőforrás- és környezeti problémái miatt.
Az alternatív, helyben hozzáférhető anyagok, amelyek összhangban állnak a népies tervezéssel és a környezettudatossággal, központi szerepet játszanak a száraz közel-keleti területeken, ahol szűkösek a fakészletek. Ezek a lehetőségek kulcsfontosságúak a terület jellegzetes éghajlati viszonyait és kulturális örökségét kiegészítő struktúrák létrehozásához. Ezen túlmenően ezek az alternatívák egyre fontosabbá válnak, és innovatív összpontosítást igényelnek annak megértéséhez, hogyan válhatnak a száraz városi tájak hősévé a jelenlegi klímaválság idején.
Egy lehetséges alternatíva a földalapú anyagok használata, beleértve a vályogot és a döngölt földet. A közel-keleti építészet régóta alkalmazza a vályogot, mert jó hőszigetelést biztosít, és alacsony a megtestesült energiája. A döngölt földépítés fenntartható és az éghajlatra érzékeny megoldás, mivel a földrétegek összenyomásával egy kereten belül teherhordó falak jönnek létre. A kő továbbra is praktikus választás, különösen azokon a területeken, ahol rengeteg közeli kőkészlet található.
A kőszerkezetek ideálisak száraz körülmények között, mivel nagy termikus tömegük van, ami segít szabályozni a belső hőmérsékletet. A Közel-Keleten pálmaleveleket és datolyapálmaleveleket is alkalmaztak tetőfedő és árnyékoló szerkezetekhez, természetes szigetelést és fenntartható anyaglehetőségeket biztosítva, amelyek beleolvadnak a hagyományos regionális építészetbe.
Az idei, 18. éves Nemzetközi Építészeti Kiállításon, a La Biennálé di Venezián az Egyesült Arab Emírségek Nemzeti Pavilonja hasonló témákat vizsgált. A „Aridly Abundant” nevű pavilonjuk egy kurátori kutatási projekt volt, amely építészeti lehetőségeket tárt fel száraz tájakon, tájakkal együtt és azok számára. Ezen túlmenően a pavilon azt vizsgálja, hogy a jövő és a kortárs technológiai gyakorlatok hogyan integrálhatók az épített környezetbe olyan tájak esetében, mint a dűnék, völgyek, sivatagi fennsíkok és tengerparti síkságok.
Ezek a könnyen hozzáférhető anyagok a fa értékes helyettesítőivé válnak, ahogy az éghajlati válság egyre sürgetőbbé válik, és felbecsülhetetlen eszközökké válnak az ellenálló és fenntartható városi tájak létrehozásában.
Lehetővé tehetik a Közel-Kelet építészeit és építőit, hogy ökológiailag tudatos építményeket hozzanak létre, amelyek harmonizálnak a természettel, megtakarítják az erőforrásokat és tisztelik a kulturális örökséget a hasznosításukra vonatkozó innovatív megközelítések és a természeti adottságok mélyreható megértése révén. Valójában ezek a népies anyagok potenciálisan a fenntartható építés rejtett hőseivé válhatnak száraz területeken, és működőképes módokat kínálva a változó éghajlat okozta problémák kezelésére.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el