„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Erzsébet királynő 70 éves uralkodásának építészeti hagyatéka

Őfelsége, II. Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság leghosszabb ideig uralkodó uralkodója 96 éves korában elhunyt a Balmoral-kastélyban. Az év elején őfelsége lett az első brit uralkodó, aki platina jubileumot ünnepelhetett, 70 évvel trónra lépése óta. Koronázása idején, amely az első ilyen típusú ceremónia volt, amelyet televízió közvetített, az újságok és a televíziós műsorszolgáltatók “új Erzsébet-korszakról” beszéltek, amely újjáéleszti Nagy-Britanniát a háború utáni homályból.

Most, hét évtizeddel később, amikor a brit történelem leghosszabb uralkodása véget ért, az emberek összegyűltek, hogy tisztelegjenek a királynő előtt, és elgondolkodjanak örökségén a kultúra, a technológia és az építészet terén.

Az 1950-es években, a királynő uralkodásának kezdetén a brit tájat még mindig a templomok, kastélyok és paloták uralták, mint a legjellemzőbb építészeti formák. A Guardian magazin megjegyzi, hogy 1952-ben, amikor a királynő trónra lépett, Nagy-Britannia legmagasabb épülete a Szent Pál-székesegyház volt. Most London látóhatárát üvegből és acélból készült irodatornyok jellemzik, amelyek közül sok 150 méternél magasabb. Az alacsony épületek megszűnése a jelenlegi korszak egyik szembetűnő jellemzője. A drámai változások ellenére azonban az Egyesült Királyság építészeti fejlődésének leírásakor nem gyakran említik az “Új Erzsébet-korabeli stílus” kifejezést.

Bár II. Erzsébet uralkodása alatt számos mérföldkőnek számító épület született, az esztétikai sokszínűség miatt sokféle kifejezésre és fogalomra van szükség az épített környezet pontos leírásához. “Nem tudok elképzelni olyan kifejezést vagy érvet, amely mindezt egybefogná” – jegyzi meg Stanford Anderson, a Massachusetts Institute of Technology történész és építész professzor emeritusa, akit a The Economist idéz. “Az ‘új Erzsébet-korabeli építészet’ csak elrejti a kérdést”. Ez eltérést jelent a történelmi brit építészet stilisztikai besorolásaitól, amelyek koherens módon kapcsolódtak egy uralkodó dinasztiájához. Ennek egyik legjobb példája I. Erzsébet királynő. Ő adta a nevét egy olyan stílushoz, amely az angolok számára figyelemre méltó fejlődési korszakot jelentett, és a kontinentális európai reneszánszt tükrözte.

Ezzel szemben a második Erzsébet-korszakot csak pluralistának lehet nevezni. A modernizmus jellemezte a háború utáni időszakot Angliában, és ennek változata, a brutalizmus volt az uralkodó építészeti stílus az új lakótelepeken Nagy-Britanniában az 1970-es években. Az olyan nagy lakóparkokat, mint az 1982-ben elkészült Barbican vagy az 1961-ben elkészült Park Hill Estate, kezdetben vonakodással fogadták, de mára némileg rehabilitálták a közvélemény szemében. Az 1980-as években azonban Nagy-Britannia köz- és szociális épületekbe történő beruházásai lelassultak, és így az állam befolyása az építészeti napirendre is csökkent.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 
Barbican Estate by Joas Souza Photographer

A magántőke statement-építészete az Egyesült Királyság fejlődésének arculatát is befolyásolni kezdte. Az üveg- és acéltornyok ma már meghatározzák az Egyesült Királyság nagyvárosainak megjelenését. Az olyan új műemlékek, mint Norman Foster The Gherkinje vagy Renzo Piano The Shardja alig vagy egyáltalán nem kapcsolódnak Anglia építészeti hagyományaihoz, ehelyett a globálisan felismerhető arculat megteremtése és a helyi gazdasági növekedés ösztönzése a céljuk. Nincs lineáris stílusfejlődés, de a reprezentatív épületek az 1990-es évek high-tech mozgalmából merítettek, mint a londoni Lloyd’s épülete, a posztmodernizmusból, mint a Robert Venturi és Denise Scott Brown által tervezett National Gallery Sainsbury Wingje, vagy a dekonstruktivizmusból, mint Daniel Libeskind Imperial War Museum North-ja.

Tekintettel Nagy-Britannia építészeti tájképének felgyorsult fejlődésére, kihívást jelenthet II. Erzsébet királynő hatásának és örökségének behatárolása. Egyrészt indokolt lenne rámutatni a királyi mecenatúra formai szempontból kulcsfontosságú hagyományának erodálódására. Míg a királynő elődei városok, paloták és katedrálisok megrendelésével pecsételték meg örökségüket, a királynő visszafogottan fejezte ki érdeklődését az épített környezet közvetlen befolyásolása iránt. Fia, akit korábban Károly hercegként ismertek, most pedig Harmadik Károly királyként, máris hangosabbnak bizonyult. Az ő beavatkozásai és más korok pasztichonjainak előnyben részesítése azonban vitákat váltott ki az építészeti közösségekben. Másrészt egy uralkodó uralkodásáról általában az általa felügyelt társadalom állapotáról emlékeznek meg. Talán még korai lenne értékelni. Mégis, talán a jövőben, a visszatekintés további előnyeivel, II. Erzsébet korszakát a haladás, az innováció és a folyamatosan javuló hétköznapi kényelem korszakaként értékelhetjük.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb