„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A “nomád design rezidencia” munkái török barlangokban kerülnek bemutatásra

A Transhumances III kiállításon Andres Monnier, a Morghen Studio, Elsa Foulon és Laura Pasquino tervezők a törökországi Kappadókia ősi barlanglakásaiban készített munkáikból mutatnak be válogatást.

A kiállított művek – a fából készült csillártól a helyi kőből készült gyertyatartókig – egy sor olyan barlangban kerülnek bemutatásra, ahol a tervezők rezidensek voltak.

A korábban Galerie Philia néven ismert Philia dizájngaléria által szervezett rezidencia arra ösztönözte a tervezőket, hogy az UNESCO világörökségi helyszín által inspirált alkotásokat készítsenek a helyi kézművesekkel együttműködve.

A Transhumances III elnevezésű, novemberben 10 napon át tartó rezidencia a harmadik volt a Philia által szervezett sorozatban, amely gazdag kézműves örökséggel rendelkező helyekre viszi a tervezőket. A helyszínnek az Uçhisarban található Taşkonaklar hotelt választotta, amely a sziklába vájt ősi barlangokban egy sor műtermet működtet művészrezidenciák számára.

A nyers kőlapokból készült monumentális gyertyatartóiról és tűzrakóhelyeiről ismert mexikói tervező, Monnier a helyi kőművesekkel együttműködve dolgozott Kappadóciában. Új szoborszerű gyertyatartókat készített a régióban bányászott vörös ónixból, egy travertinból készült asztalka és fekete kőből készült kandeláberek mellett.

Művei a környező tájból merítettek ihletet, beleértve a “tündérkémények” néven ismert egyedülálló függőleges sziklaalakzatokat, és az egyik ilyen sziklaképződményt, valamint az egyik hegyet, amely mellett rendszeresen elhaladt rezidenciája során. “Kappadókia gyönyörű, gyönyörű kövekkel rendelkezik” – mondta.

A sötét barlangokba telepített, égő gyertyákkal és füstölővel díszített Monnier műveit – amelyeknek többek között Spiritus és Laberinto a címe – úgy tervezte, hogy rituális jelenléttel bírjanak.

Pasquino és Foulon kerámiatervezők edényeket, illetve szoborvilágítást készítettek. Mindketten a régió fazekas hagyományaihoz kapcsolódtak, egy helyi fazekassal és regionális agyaggal dolgoztak együtt, hogy a kappadókiai kézműves technikákat saját munkáikba ültessék át.

Pasquino nagy, gömb alakú, kézzel készített, meleg terrakotta árnyalatú vázái, amelyek a Vörös folyó földformái nevet kapták, egy helyi folyóból származó vörös agyag és zúzott kövek felhasználásával készültek.

“Nagyon szeretem a textúrákat” – mondta Pasquino, hozzátéve, hogy edényeinek felületét érdesnek akarta látni, ami a folyómederre és a barlangok durván faragott kőfalaira emlékeztet, ahol a rezidenciáját töltötte.

A holland tervező felkutatta a helyi fazekasok technikáit és eszközeit, hogy tanuljon tőlük, és alkalmazza őket munkájában. Korábban soha nem dolgozott terrakottával – inkább a porcelánt és a kőedényt részesítette előnyben -, de a rezidenciája óta egyre jobban értékeli az anyag “erőteljes” hatását.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Foulon egy helyi fehér agyaggal dolgozott, hogy megalkossa a Troglodyte Glows nevű, kavicsszerű asztali lámpák sorozatát, amelyek belülről meleg fényt bocsátanak ki.

A francia tervezőt az vonzotta, ahogyan a fény Kappadóciában “folyamatosan változik”, és hatással van a táj színeire és részleteire, valamint a barlangokba beáradó napfény egyedülálló minőségére. Fényeibe sárga alapmázat tett, hogy aranyló ragyogás hatását keltse.

Foulon és Pasquino is segített a rezidencia egy másik tervezőjének, a milánói székhelyű Morghen Studio munkatársának, Rodolfo Violának, hogy először dolgozzon kerámiával.

A milánói székhelyű stúdió kijelentő szoborvilágítást készít, többnyire sárgaréz felhasználásával. De ahhoz, hogy 10 nap alatt egy nagyméretű világítótestet készítsen, Violának más anyagot kellett használnia. Talált egy fát egy helyi sétán, elszenesítette, és fekete tintával bevont égetett kerámia “szirmokat” illesztett az ágain lévő LED-lámpák köré, amelyeket zsineggel rögzített.

Miután elkészítette a drámai fekete csillárt az egyik barlangban, úgy szerelte fel, hogy a fát fejjel lefelé lógatta le a barlang mennyezetéről; ott szinte úgy tűnik, mintha földalatti gyökerek lennének kitéve.

A tárgyak gyűjteménye együttesen Kappadókia egyedülálló tájából készült és ott is mutatkozik be. Attali számára létfontosságú volt, hogy helyben állítsa ki őket, mivel el akarta kerülni a gyűjthető tárgyak piacán oly elterjedt, széndioxiddal terhelt szállítást.

Ahelyett, hogy anyagokat importálnának és műveket exportálnának, a nomád rezidencián részt vevő tervezők helyi anyagokkal dolgoznak, helyben állítanak ki és helyben értékesítenek. “Ez azt mutatja, hogy másképp is lehet csinálni a dolgokat” – mondta Attali.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb