„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Építészet és UNESCO: megőrzés és a kulturális örökség újragondolása

Az építészet középpontjában mindig is az állandóság és a múlandóság volt. Az anyagi feltételek által meghatározott építési módunk szorosan kapcsolódik ahhoz, hogy mit őrizünk meg, és hogyan képzeljük el a jövőt. 

Az UNESCO az oktatás, a művészetek, a tudományok és a kultúra területén folytatott nemzetközi együttműködés előmozdításával olyan szervezet, amely továbbra is vizsgálja a történelem és a növekedés, a megőrzés és a változás közötti kapcsolatot. Ahogy az építészetet, a tájakat és a városokat az éghajlati válság és a nyugtalanság veszélyezteti, a kulturális kontextus kiemelkedő jelentőségűvé válik.

Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete. Az oktatás, a tudományok és a kultúra területén folytatott nemzetközi együttműködés révén igyekszik békét teremteni, programjai pedig hozzájárulnak az ENSZ Közgyűlése által 2015-ben elfogadott Agenda 2030-ban meghatározott fenntartható fejlődési célok eléréséhez. 

A békét a párbeszédre és a kölcsönös megértésre kell alapozni. A békének az emberiség szellemi és erkölcsi szolidaritására kell épülnie”. 

Egy világörökségi helyszín az UNESCO által kezelt nemzetközi egyezmény által jogi védelemben részesített műemlék vagy terület. A világörökségi helyszíneket kulturális, történelmi, tudományos vagy egyéb jelentőségük miatt jelölik ki. A következő projektsorozat az UNESCO világörökségi helyszíneken vagy azok közelében épült, és mindegyike azt vizsgálja, hogy mit jelent a tudatosság és a megértés előmozdítása.

Persepolis bejárati pavilon a theAlliance által

A Persepolis Entrance Pavilion egy 200 négyzetméteres, nyitott terű, többfunkciós pavilon, amely Irán híres UNESCO világörökségi helyszínének, a Persepolisnak a bejáratánál található. 

A formakövetési folyamatot egy közvetett modellezési algoritmus irányítja, amely a tér axiális vonalaival foglalkozik a középpontban, és amelyet csapatunk fejlesztett ki, és amely közvetett módon irányítja a formakövetést és a geometriát. E stratégia révén a “mediális felületek” a tengelyvonalak irányításával jönnek létre, ami megszünteti a felület geometriájának közvetlen ellenőrzését.

Giants Causeway Látogatóközpont a Heneghan Peng Architects által

Ez a projekt az észak-antrimi partvidék gerincvonalán, az UNESCO világörökségi helyszín kapujában található. Az új látogatói létesítményekre vonatkozó javaslat a tájba való két behajlásként értelmezhető. 

Az egyik felfelé hajlik, felfedve az épületet, a másik pedig lefelé, hogy kialakítsa a parkolót, és elrejtse azt a megközelítő út és a tengerparti út látványától. A két hajtás között egy rámpa vezet a part menti gerincvonalra, amelyet ezen a helyen helyreállítanak.

Gyöngyfűzfői múzeum, Valerio Olgiati tervezésében

A helyszínen olyan romok találhatók, amelyek az UNESCO Gyöngyfűző tanösvény részét képezik. Az egész épület a kulturális örökség bejárataként és a medina előcsarnokaként funkcionál. 

Ez egy városi szoba Muharraq lakói számára, egy közpark léptékével. A betonelemek a telekhatár mentén helyezkednek el, hogy a sűrű városban új locust alkossanak. Egy nagy tér jön létre, amelyben oszlopok és széltornyok erdeje tart egy vízszintes lemezt 10 méterrel a föld felett.

Látogatóközpont UNESCO Világörökség Kinderdijk, az M& DB Architecten által

Kinderijk a holland szélmalomtáj kiváló példája. A malmok és szivattyútelepek együttesét 1997-ben nyilvánították az UNESCO világörökség részévé. 

Az új látogatóközpont félig a vízen, félig a szárazföldön helyezkedik el, helyreállítva a rakparton futó hosszú vizuális vonalat. A látogatóközpont kialakítása szétválasztja a különböző látogatói áramlatokat, és finom építészeti nyelvezete visszaállítja a táj identitását. 


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Blaye-i Idegenforgalmi Hivatal a Gayet-Roger Architects által

Az új Blaye-i Idegenforgalmi Hivatal az UNESCO világörökség részét képező Vauban-citadellára néz. 

A helyi kő használata kézenfekvő választás volt az építészek számára, akik olyan építészetet szerettek volna, amely az anyagnak és a felhasználás ismeretének köszönhetően párbeszédet folytat a régió történelmével. A projekt finoman és meggyőződéssel illeszkedik a gazdag örökségi környezetbe, anélkül, hogy engedményeket tenne a kortárs dizájnnak.

Az UNESCO világörökség részét képező Lorsch-kolostor a Topotek 1 általa

A dél-hesseni “Lorsch apátság” 1991-ben a világörökség részévé vált. Az első kolostor a helyszínen az Altenmünster volt, amely Rövid Pippin uralkodásának idejéből származik. 

Ahogy a kolostor szellemi és gazdasági befolyása egyre nőtt, a közelben egy hatalmas gleccserdűnén apátságot építettek. A komplexum az ókori kulturális emlékezet/örökség helyreállításának fontos központjává vált.

Trója múzeuma a Yalin Architectural Design által 

Trója régészeti lelőhelyét 1998-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, mivel kiemelkedő egyetemes értéke miatt olyan helyszín, amely több mint 4000 éven át tanúja volt különböző civilizációknak, és két évezreden keresztül jelentős hatást gyakorolt az európai civilizáció, művészet és irodalom fejlődésére. 

A helyszíntől 800 méterre található Trója múzeuma tiszteleg ennek az örökségnek, és médiumként szolgál Trója gazdag történelmének elmesélésére a természeti, kulturális, művészeti és régészeti örökségről.

Só Múzeum a Malcotti Roussey Architectes és Thierry Gheza által

Az 1962 óta bezárt Salins-les-Bain-i sótelep a középkor óta fontos termelési helyszín volt a francia Franche Comté tartományban található város központjában. 

Amikor 2006-ban kiírták a sólétesítmény helyreállítására irányuló pályázatot, a városvezetés már akkor célul tűzte ki, hogy a sólétesítményt a helyi termelés történetének emlékművévé alakítja át. Az UNESCO világörökség részévé nyilvánított helyszínt nem annyira a só múzeumának, mint inkább a helytörténet szabadtéri múzeumának szánják.

Desert X Al Ula Látogatóközpont a KWY.studio tervezésében

Az Al Ula környékén mindenhol megtalálható építmények közül néhány a legelterjedtebb a fallal körülvett datolyaültetvények, amelyek általában téglalap alakúak, nagy, középen elhelyezett kapukkal. A homokszínű falak fölé magasodó pálmakoronákkal el tudjuk képzelni a bennük lévő frissítő árnyékot, egy helyet, ahol megpihenhetünk a környező száraz sivatagból. 

Al-Ulától nem messze található Hegra, Szaúd-Arábia első UNESCO-világörökségi helyszíne, sziklába vájt monumentális síremlékei miatt. A látogatóközpont egy egyszerű, négyzet alakú épület, amely gondosan elszigetelve, a Rejtett kanyon bejáratánál fogadja a látogatókat az első Desert X Al Ula kiállításra.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb