„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Kiemeltnapi hírmorzsák

Az olcsó szigetelés ára: toxikus kibocsátások, mikroműanyagok és tűzveszély

Eben a cikkünkben azt boncolgatjuk, hogy miért káros az egészségre és a környezetre a polisztirol használata az építészetben? Avagy az olcsó szigetelés ára: toxikus kibocsátások, mikroműanyagok és tűzveszély.

Az utóbbi évtizedekben a polisztirol (EPS – expandált polisztirol, illetve XPS – extrudált polisztirol) az egyik legelterjedtebb hőszigetelő anyaggá vált az építőiparban. Könnyű, olcsó, jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik – így első ránézésre ideális választás lehet új építésű és felújítás alatt álló házak szigetelésére. Azonban a polisztirol hosszú távú egészségügyi és környezeti hatásai komoly aggodalomra adnak okot, különösen a fenntartható építészet és a klímavédelem szempontjából.

Mérgező anyagok kibocsátása: a beltéri levegőminőség romlása

A polisztirol egyik alapanyaga a sztirol, amely egy szerves vegyület és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint valószínűleg rákkeltő az emberre nézve. A gyártási folyamat során, illetve hő hatására (pl. napsütés, fűtéscsövek, tűz) a polisztirol illékony szerves vegyületeket (VOC-ket) bocsáthat ki, amelyek hozzájárulnak a rossz beltéri levegőminőséghez, allergiás reakciókhoz, fejfájáshoz, sőt hosszú távon idegrendszeri problémákhoz is (tudj meg többet a beteg épület szindrómáról).


Tűz esetén halálos gázok szabadulhatnak fel

Bár sok polisztirolt gyártás során égéskésleltető adalékokkal kezelnek, valójában ez az anyag kifejezetten tűzveszélyes. Égéskor mérgező gázok – többek között szén-monoxid, hidrogén-cianid és sztirolgőz – keletkezhetnek, amelyek zárt térben halálosak lehetnek. A 2017-es londoni Grenfell-torony tragédia óta a tűzállóság kérdése az építőanyagok esetében különösen érzékeny téma lett – és a polisztirol ebben a vizsgálatban rendre rosszul szerepel.

Környezeti terhelés: mikroműanyag, hulladék, szennyezés

A polisztirol biológiailag nem lebomló – azaz évszázadokig szennyezheti a talajt és a vízkészleteket. A darabjaira hulló, mikroműanyagokká aprózódó EPS könnyedén bekerül a környezetbe, főként építkezéseknél, bontásoknál és illegális hulladéklerakás esetén. A madarak és halak összetéveszthetik táplálékkal, bekerülhetnek az élőlények szervezetébe, és a tápláléklánc révén akár az emberi szervezetbe is eljuthatnak.

A polisztirol újrahasznosítása nehézkes és gazdaságtalan – sok esetben inkább elégetik, ami tovább növeli a széndioxid- és toxikus kibocsátást.

Fenntarthatósági szempontból elavult választás

A fenntartható építészet a biológiai alapú, természetes, megújuló forrásokból származó anyagokat részesíti előnyben – például farost, gyapjú, cellulóz, kender, szalma vagy fagyapot szigeteléseket, amelyek nemcsak jól szigetelnek, de egészségre ártalmatlanok és komposztálhatók is.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A polisztirol gyártása fosszilis energiahordozókból történik, jelentős karbonlábnyommal. Ezzel szemben a természetes anyagok szénmegkötő tulajdonsággal bírnak, azaz nem terhelik, hanem akár segíthetik is a klímavédelmet.

A polisztirol kétségtelenül olcsó és hatékony hőszigetelő, de a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt káros hatásai miatt egyre kevésbé elfogadható választás. Ahogy a világ az egészséges, fenntartható és karbonsemleges építészet felé fordul, úgy válik sürgetővé az EPS és XPS kiváltása természetes alternatívákkal.

Az építészet nemcsak tereket formál, hanem jövőt is – és a polisztirol a múlté kell hogy legyen. A KP SALES HOUSE KFT. éppen ezért törekszik a fenntartható, természetes építőanyagok használatára.

Ez az egyik fő oka annak is, hogy ügyfeleink figyelme az utóbbi években a faszerkezetes megoldásaink felé orientálódik, hiszen az acél hővezető tulajdonsága miatt az acélszerkezet legkompatibilisebb külső hőszigetelése még mindig a polisztirol (legnagyobb sajnálatunkra). Ezért ott a farost szigetelés, és ezzel a páratechnikailag nyitott rétegrend nem alkalmazható, mint a faszerkezetes technológia esetén.

Forrás: saját



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

'Fel a tetejéhez' gomb