„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A “The Cube” lesz a világ első szénbeton épülete

A Drezdai Műszaki Egyetem kutatói a Henn német építészvállalattal közösen tervezték meg a betonépületet, amelyet acél helyett szénszálakkal erősítenek meg. Jelenleg a németországi TU drezdai egyetemi campus alatt építik a “The Cube” projektet, mint a “világ első szénbeton épületét”.

Ez az újonnan kifejlesztett beton ugyanolyan szerkezeti szilárdságot kínál, mint az acélvasalással megerősített beton, de jóval kevesebb betont igényel, állítják a kutatók. A betont szénszálas fonallal erősítik meg, amelyet úgy állítanak elő, hogy sok szénszálat – ultravékony, szinte tiszta szénkristályokból álló szálakat – összekötnek egymással, a pirolízisnek nevezett hőbontási eljárással. A Henn szerint a kapott anyag négyszer erősebb, mint a szokásos beton, de négyszer könnyebb is, a csökkent szerkezeti szakaszok miatt.

A szénszálas háló szintén rozsdamentes, az acéltól eltérően, vagyis a szénbeton élettartama hosszabb, mint a tipikus vasbetoné. Ez azt is jelenti, hogy a szerkezetek sokkal vékonyabbak lehetnek, mivel az acéllal megerősített beton vastagságának nagy része annak a szükségességnek köszönhető, hogy megakadályozzák a víz behatolását, ami a betonacél oxidációjához vezet.

Henn a Drezdai TU Szilárd Építési Intézetével, Manfred Curbach professzor vezetésével tervezte a The Cube projektet. A tetővé alakuló fal révén az épület formája a szénszál könnyű és rugalmas tulajdonságaiból merít ihletet. A The Cube kialakítása újraértelmezi a szénszálak folyékony, textil jellegét azáltal, hogy a mennyezetet és a falakat zökkenőmentesen egyesíti egyetlen formában, és egy olyan jövőbeli építészeti stílust javasol, amelyben a környezettudatos tervezés formai szabadsággal és az alapvető építészeti elemek radikális újragondolásával párosul.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Az épület a TU drezdai nagyszabású kutatási projektjének bemutatója lesz, C³ – Carbon Concrete Composite néven, amelyet a német szövetségi oktatási és kutatási minisztérium támogat. A projekt célja az új anyagnak az építőiparban való lehetséges felhasználásának feltárása. A szénbeton hozzájárulhat a rugalmasabb és erőforrás-megtakarítóbb építési folyamatokhoz a jövőben, és a szénbetonra való áttérés akár 50 százalékkal is csökkentheti az építkezésből származó CO2-kibocsátást.

Jelenleg a szénszál szénlábnyoma meglehetősen nagy. Szén -dioxid-kutató Dr. Erik Frank jelenleg azt vizsgálja, hogyan lehet szénszálakat előállítani a ligninből, egy közönséges növényi alapú anyagból, amely a papíripar egy mellékterméke. Előrejelzése szerint azonban a bioalapú szénszálak nem helyettesítik majd a kőolaj alapúakat, mivel ezek még nem kínálják ugyanazt a teljesítményt.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb