„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

A homlokzat újféle megközelítése az iráni Goosheha Office Building komplexumban

A Nazanin Gholami építész Goosheha Office Building projektjének két fő kihívása volt. Az egyik a telek szűk szélessége és hosszúsága volt, a másik az a követelmény, hogy tiszteletben kell tartani a két ferde fal jelenlétét az oldalakon, ami azt eredményezte, hogy a déli oldalról nem kap elegendő napfényt; az önkormányzati előírások szerint tilos ablakokat beépíteni a ferde falakba.

A projekt elsődleges kérdése az lett tehát, hogy hogyan lehet egyszerre növelni az ablakfelületet és a napfényt, miközben tiszteletben tartják a ferde falakat, és minimalizálják a ferde falaknak mint nemkívánatos elemeknek az alaprajzban való hatását.

A “Yusefabad” negyed kontextusa szintén jelentős szerepet játszott a tervezésben. Ebben a negyedben a modern építészet magas színvonalú példái és a teheráni modernista építészet közös jellemzői, amelyek a kortárs építészetben ritkultak vagy eltűntek, beleértve a homlokzatok háromdimenziós jellegét, amelyet a kiugró erkélyek és konzolok alkalmazásával érnek el, amelyek az éghajlati és fényviszonyokhoz kapcsolódnak. 

A homlokzat ritmusának megteremtése érdekes és változatos ablaktervezéssel és számos figyelemfelkeltő kezdeményezéssel. Ezért a projektben egy másik kérdés az volt, hogy lehetséges-e a homlokzatra volumetrikus kompozíciót tervezni a hagyományos felületi homlokzatok helyett, figyelembe véve a telek korlátozott szélességét.

A tervezési folyamat további során a homlokzat átlátszó rétegét, az ablakokat kissé hátrébb helyezték, hogy a homlokzat kőburkolata és az átlátszó réteg között tér keletkezzen. Ez a tér a külső és a belső tér közötti összeköttetésként működik, ami fokozza a belső tér minőségét. Végső soron az a döntés, hogy egyetlen anyagot használnak az összes homlokzati felülethez, lehetővé tette, hogy az elsődleges hangsúly a volumetrikus kompozícióra feküdjön. 

Az anyagok sokféleségének minimalizálásával a hangsúlyt a kötetek összetartó integrációjára helyezték, biztosítva, hogy a fő tervezési koncepciót ne árnyékolja be a különböző anyagok sokfélesége. A ház mentén haladva a homlokzat tájolása változik, különböző perspektívákat biztosítva és vizuális érdekességet nyújtva. Ez a változatosság egyedi élményt teremt a térben való navigálás során.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Hasonlóképpen, a belső téren belül is változik a kilátás kifelé, ahogy az ablakhoz képest különböző szögben állunk. Azzal, hogy különböző nézőpontokba helyezkedünk, különböző szintű kilátást tapasztalhatunk a külső térre. 

A projekt környező épületeit figyelembe véve arra az építész következtetésre jutott, hogy a legtöbbjük egyszerű doboz, homlokzatburkolattal, és néha az anyagváltozatosságot használják a homlokzat vonzerejének megteremtésére. 

Az ablakokat gyakran megkülönböztető jelleg nélkül helyezik el a homlokzaton. A mintáknak ez az ismétlődése az épületformákban az innováció egyfajta elkerülésének tűnik. Ebben a projektben azonban kísérletet tesznek arra, hogy megkérdőjelezzék a homlokzat ilyen figyelmen kívül hagyását, és új megközelítést alkalmazzanak a homlokzat fogalmához, melyben a homlokzat megpróbálja elhalványítani a projekt belső és külső határait, és felületből térré alakul át.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb