„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Vízpartok helyreállítása: a kopár hajózási kikötők ikonikus nyilvános terekké alakítása

A nagyvárosok vízpartjáról lenyűgöző kilátást nyújtó gyönyörű helyszínek gyakran kihasználatlanul maradnak a hajózáson és gyártáson alapuló múltbeli gazdaság ipari maradványai miatt. 

Az ezektől a gazdasági szektoroktól való eltávolodás és az ezekben a helyszínekben rejlő lehetőségek hozzájárultak ahhoz, hogy ezeket a tereket a közszolgáltatásokká alakítsák. Míg egyes városok megközelítése az volt, hogy teljesen lerombolják és a nulláról kezdik, a New York-i vízparton található Brooklyn Bridge Park tizenhárom éves átalakítása magában foglalta annak ipari jellegének megőrzését. 

A hamarosan megjelenő “Brooklyn Bridge Park” című könyvükben a Michael Van Valkenburgh Associates a tervezési folyamatukat tárgyalja, beleértve a meglévő anyagiak és struktúrák felhasználását a mólók mentén, hogy beágyazzák a helyszín történetét a parkban.

Az 1980-as években egykor elhagyatott kikötőként a kikötői hatóság adományozta a Brooklyn Bridge Park 85 hektáros területét és 6 mólóját a városnak egy évtizednyi helyi erőfeszítések után. Ezzel megkezdődik egy több évtizedes tervezési és szakaszos kivitelezési folyamat, amely 2021 decemberében zárul le.

Summer in Brooklyn Bridge Park

Ahelyett, hogy a meghibásodó és erodáló infrastruktúrát korlátnak tekintette volna, az MVVA lehetőségként tekintett rá. Felhasználták az abban rejlő kihívásokat, hogy egy egyedi típusú nyilvános teret alkossanak meg. Megőrizték a meglévő raktárak szerkezetét, különböző módon használva azokat a parkban. 

Egyes esetekben ezek világítási armatúrák; másokban árnyékszerkezetként használják őket. Ezeket az újrahasznosított kereteket is kékre festették, ezzel tisztelegve a kikötői hatóság színe előtt az évtizedekkel korábbi fészereket. A legnagyobb fennmaradt eredeti szerkezet a Maryann Thompson építész által tervezett sportpavilon, amely az eredeti fészerszerkezetet és az újratelepített hullámtetőt használja.

Az istállók szerkezetének megtartása mellett újrahasznosított anyagokat is hasznosítottak, beleértve a helyszínről és a város infrastruktúrájáról megmentett részeket. A móló eltávolított betonrészeit áthelyezték, és szobrászatként használták fel egy vízi játszótéren. A Nemzeti Hűtőház raktárából származó fűrészárut padoknak, piknikasztaloknak és játszótéri felszereléseknek szánták. A két New York-i híd rekonstrukciójából származó gránitot szintén újrahasznosították, és beépítették töltésként és ülőhelyként.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A Hassel Studio hasonló megközelítést alkalmazott a kínai West Bundban. Eredetileg a sanghaji Huangpu folyó ipari központja volt, a város a folyópartot virágzó közterületté változtatta. 

A meglévő helyszín megőrzése és ünneplése kulcsfontosságú volt tervezési stratégiájukban. A vízpart mentén számos épületet megőriztek és múzeumokká alakítottak – újrahasznosított anyagokat, például meglévő betonpaneleket és burkolatokat is felhasználtak.

Nagy lehetőségek rejlenek az ipari struktúrák közterületté alakításában. Mind a régi és az új között kialakuló szembeállítások, mind az általa generált állami infrastruktúrák tekintetében. A meglévőket újrafelhasználó megközelítés egyaránt elősegítheti a fenntartható építési gyakorlatokat, valamint a helyüktől eltérő tereket hozhat létre. Az eredmény olyan tereptárgyak létrehozása lehet, amelyek nemcsak a város történelméről szólnak, hanem a vele való fejlődő kapcsolatáról is.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button