„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Városi mezőgazdaság az Egyesült Államokban: városrészek újjáélesztése

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (UNFAO) szerint a világ népességének több mint egytizede, mintegy 800 millió ember gyakorolja a városi mezőgazdaságot világszerte. 

Az Egyesült Államokban a polgárok milliói nem férnek hozzá szupermarketekhez. A városi gazdálkodók döntő szerepet játszanak az amerikai városok élelmezésbiztonsági problémáinak kezelésében.

A vidéki és a városi területek közötti távolság soha nem volt még ilyen nagy, így a hagyományosan vidéki élelmiszerforrások széles körben elérhetetlenné váltak. A városok kezdetben olyan központi piacok körül alakultak ki, amelyek a mezőgazdasági területekről a városi központokba szállították a termékeket. Ma a városi mezőgazdaság újjáéleszti ezt a kapcsolatot a városlakók és a mezőgazdasági termékek között.

A városi gazdálkodás, más néven városi mezőgazdaság a növények termesztését és az állatok tartását a városi környezetbe és annak környékére helyezi. A hagyományosan vidéki tevékenység, a mezőgazdasági technikák városi területeken való fokozott alkalmazása a mezőgazdaság technológiai fejlődéséből, valamint a fenntarthatóbb termelési és fogyasztási módszerek iránti igényből ered. 

A tipikus városlakó ma már kevéssé van tisztában azzal, hogy hol és hogyan állítják elő és osztják el az élelmiszereket. A városi gazdálkodás lehetővé teszi, hogy a polgárok közelebb kerüljenek az élelmiszertermeléshez, sőt, aktív részesei legyenek annak.

Az Egyesült Államokban a városi gazdálkodás történelmi gyökerei a gyarmati korszakig nyúlnak vissza. Kezdetben a telepesek vezették be az ötletet, és ahogy a városok terjeszkedtek, a házi élelmiszerkertek alkalmazkodtak ahhoz, hogy minimális helyen a lehető legtöbb terményt termelhessék. 

A 19. században a városi kerteket gazdaságilag jelentéktelennek tartották, a 20. században azonban már különböző célokat szolgáltak, például háborús élelmiszerellátás, városszépítő projektek és tanulási központok.

A 70-es években kezdődött a ma látható reneszánszuk. A mozgalom az 1990-es években lendületet vett, és a városi gazdaságokat összekapcsolta a környezeti igazságossági aktivizmussal, a helyi élelmiszer-előmozdítással, a fenntarthatósági törekvésekkel, a közösségi egészségügyi kampányokkal és az élelmiszer-jogi aktivizmussal. 

A 2022-es COVID-19 világjárvány tovább fokozta a városi gazdálkodás iránti érdeklődést, hangsúlyozva a rugalmas élelmiszerrendszerek szükségességét. Az olyan metropoliszok, mint New York City, Detroit és Washington D.C. a városi mezőgazdaság különböző formáit mutatják be, beleértve a vertikális farmokat, a tetőtéri üvegházakat és a közösségi kerteket.

A városi mezőgazdaság kulcsszerepet játszhat a helyi élelmiszerrendszerek támogatásában, valamint a közösségépítés és a társtulajdonlás elősegítésében a városrészekben. Tanulmányok azt mutatják, hogy a városi gazdaságok és közösségi kertek összefüggnek a lakások értékének és a háztartások jövedelmének növekedésével, ami elősegíti a vállalkozói szellemet a helyi élelmiszerágazatban.

Az Ohio City Farm sikeres példája a városi gazdálkodáson keresztül megvalósuló integrált gazdasági és közösségfejlesztési megközelítéseknek. A hathektáros farm a helyi lakásügyi hatóság, egy menekülteket támogató csoport, a közeli Great Lakes sörfőzde és helyi közösségfejlesztési szervezetek együttműködésével jött létre. 

Az Ohio City regionális élelmiszeripari csomópontként való megszilárdítása érdekében létrejött együttműködés segített a városi mezőgazdasági parcellák csoportjának kialakításában és a helyi termelők értékesítéséhez szükséges támogató infrastruktúra létrehozásában. Munkahelyeket teremtett, és a város legkiszolgáltatottabb lakosságának egy részét képezte ki.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Az üres telkek aktiválásával, az alulhasznosított terek újragondolásával és a meglévő gyárak átalakításával a városi gazdaságok hozzájárulnak a helyi biodiverzitás növeléséhez. Az agrotechnológia kulcsszerepet játszik a gyárak és raktárak kereskedelmi célú beltéri gazdálkodásra való átalakításában, csökkentve a szállítási költségeket és a kapcsolódó üvegházhatású gázokat.

Egy New York-i tanulmányból kiderült, hogy ha minden egyes üres telket mezőgazdasági művelésre jelölnének ki, akkor a 8,1 milliós városban csak 160 000 ember számára elegendő terményt lehetne termelni. Bár az összes üres telek mezőgazdasági művelésre való kijelölése nem biztos, hogy teljes mértékben kielégíti a város élelmiszer-szükségletét, a városi gazdaságok jelentősen hozzájárulhatnak a helyi élelmiszerrendszerek javításához. 

A SCAPE és a New York Restoration Project együttműködése a városi tereket zöldövezetekké alakította át. Programja egy közösségi teret is bevont, így az egy multidiszciplináris kert lett.

A földhiánnyal küszködő San Franciscóban a városi mezőgazdasági projektek a városrészekben társasházak kialakításához vezettek. Az emelkedő ingatlanárak ellenére a városban termesztett élelmiszerek iránti kereslet továbbra is erős. A város városi mezőgazdasági programját 2014-ben indították el, hogy reagáljanak San Fransisco növekvő sűrűsödésére és a városi mezőgazdaság iránti növekvő keresletre. 

A program az információ, az erőforrások és a koordináció központjaként szolgál. Mivel a városban több mint 120 városi mezőgazdasági helyszín van, a program a kommunikációs csatornák és a köztük lévő partnerségek létrehozására összpontosít.

A városi gazdaságokban elért magas hozamok nem feltétlenül jelentik közvetlenül az ilyen projektek megvalósíthatóságát a városokban. Kaliforniában a legtöbb városi gazdálkodó nem rendelkezik ökológiai kertészeti ismeretekkel, ami akadályozza a fenntartható gazdálkodási stratégiák kidolgozását. A Kaliforniai Egyetem tanulmánya szerint az állam városi gazdálkodóinak több mint 79 százaléka nem rendelkezik a szükséges ismeretekkel.

Clevelandtől Kansas Cityn át Baton Rouge-ig az Egyesült Államok városai törvényi és politikai változásokkal támogatják a városi mezőgazdaságot. A szakpolitikai reformok sokféleképpen megvalósulhatnak, például adókedvezményekkel, a földterülethez való hozzáférés javításával vagy a városi gazdálkodást jelenleg korlátozó területrendezési törvények módosításával. 

Szövetségi szinten az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma kiterjesztette a helyi és regionális élelmiszer-rendszerek támogatását a városi és városkörnyéki gazdaságok számára nyújtott támogatások és költségmegosztási programok révén. A megnövekedett finanszírozás és a tudatosság országszerte ígéretes kilátásokat mutat a városi gazdálkodás fejlődésére.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button