Városi árvíz elleni stratégiák a latin-amerikai városokban
Brazíliaában az áradások és a földcsuszamlások mindennapos hírek a regionális újságokban.
Ebben a kaotikus forgatókönyvben az Önkormányzatok Országos Szövetsége által bemutatott tanulmány azt állítja, hogy a déli esőzések és az északi szárazság közepette 2023-ban 5,8 millió brazilt érintettek közvetlenül katasztrófák, akár emberéletek, akár elköltözések miatt. jelentős gazdasági károkat.
Sajnos a kilátások sem biztatóak. A híres IPCC éghajlatváltozási jelentés nemzeti változata, amelyet a Brazil Éghajlatváltozási Testület (PBMC) állított össze, már figyelmeztetett arra, hogy Brazíliában a többi latin-amerikai országgal együtt nemcsak a klímaváltozás miatt emelkedik majd a hőmérséklet, hanem az esőzési minták drasztikus változásának lehet tanúja. Más szóval, itt délen jobb, ha hozzászokunk az ablakunkon zúgó eső hangjához, míg északon történelmi szárazságra kell felkészülnünk.
Ebben a forgatókönyvben, ahol az éghajlatváltozás egyre kiszámíthatatlanabbá teszi az eseményeket, a városok véletlenszerű növekedése tovább rontja a természeti katasztrófák helyzetét. Az áradások kérdése különösen a városközpontokban válik hangsúlyosabbá. A tervezés hiánya és a nem megfelelő vízelvezető rendszerek közvetlenül befolyásolják a földhasználatot, ami a későbbi átjárhatatlansághoz vezet.
Ez a kérdés természetesen nem csak Latin-Amerika országait érinti; ez egy globális probléma, amelyet világszerte szemináriumokon vitatnak meg. E tekintetben minden ország a maga módján foglalkozik a kérdéssel.
Európában például észrevehetően jelentős beruházás folyik a kutatásba és a legmodernebb technológiákba az áradások okozta katasztrófák enyhítésére. Annak ellenére, hogy sok tanulnivalójuk van más országoktól, a latin-amerikai városok kreatív és hatékony stratégiákkal járulnak hozzá a globális tájhoz, tükrözve e régió egyedi földrajzi jellemzőit.
A városi árvíz kérdésének kezelésekor az elsődleges mérséklési taktikák pontosan a zöld infrastruktúrával kapcsolatosak. A szivacsvárosok koncepciójához igazodva az ilyen jellegű projektek vízáteresztő járdákat építenek be, és természetes vizes élőhelyeket és vízi tájakat helyeznek vissza az árvizek leküzdésére, ugyanakkor szabadidős lehetőségeket is biztosítanak.
Érdekes példa a brazíliai Ceará fővárosában található Rachel de Queiroz park. Ez egy olyan kezdeményezés része, amelynek befejezése után több mint 200 hektár természeti területet kínál Fortaleza városának. Ez a szakasz egy önkormányzati árvízveszélyes védelmi területként szolgál, és a projekt kulcsfontosságú szerkezeti eleme a vízelvezetés.
A javaslat a hidrológiai vizsgálatok nyomán kilenc, egymással összefüggő lagúna létrehozását tartalmazta, amelyek természetes vízszűrési folyamaton mennek keresztül, a közeli folyó- és csapadékvíz-elvezetők hasznosításával vizes élőhelyek technikájával. A lagúnák közötti utak jól felépített rekreációs területekre vezetik a látogatókat kulturális, sport- és szabadidős létesítményekkel.
A több mint 600 őshonos fa ültetésével együtt a projekt hatékonyan mérsékelte a gyakori áradásokat azáltal, hogy enyhítette a csapadékvíz-elvezető rendszerre nehezedő stresszt, egyúttal minőségi közterületet kínált a helyi lakosság számára.
Az árvízveszélyes területek alkalmazása a városi áradások mérséklésére irányuló stratégiaként érdekes, de az egyes városok egyedi körülményei miatt nem biztos, hogy praktikus megoldás. Ezért a nagy kiterjedésű közterületi zöldfelületek kerülnek a figyelem középpontjába, mivel alapvetően fontos talajáteresztő képességet biztosítanak.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Ebben az összefüggésben a kiterjedt városi zöld folyosók, mint például a kolumbiai Medellínben, a brazil Florianópolisban a Córrego Grande Lineáris Parkban vagy a kolumbiai Bogotában javasolt ökológiai folyosók különböző léptékű és hatású stratégiákat képviselnek. Mindegyik célja a növényzet bejuttatása (vagy megőrzése) a városi központokba, növelve a talaj áteresztőképességét és javítva a vízfelvételt.
Folytatva a zöld infrastruktúra területén, kiemelhető a városi kertek létrehozása, amelyet egy észak-brazíliai kezdeményezés, illetve finomabban zöldtetők hoznak létre, mint például a bogotai Universidad de los Andes Civic Center projektjében. Bár nem képez közterületi zöldfelületet, mint az előző példákban, a zöldtető hozzájárul a csapadékvíz elnyeléséhez és segít enyhíteni az árvízi problémákat a sűrűn lakott városokban, ahol szűkös a zöldfelület.
A csapadék okozta áradások mellett sok latin-amerikai város tengerparti vagy folyóvízi áradásokkal is küzd. A kormányok gyakran olyan hagyományos megoldásokhoz folyamodnak, mint a strandok táplálása vagy partfalak építése, hogy megbirkózzanak e kihívásokkal. Fontos megérteni, hogy mindkét megközelítés védő (megelőző) stratégiaként szolgál, ugyanakkor a jelenlegi globális viták egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az alkalmazkodóbb vízgazdálkodási intézkedésekre.
Ezt a változást jól szemlélteti a kétéltű membrán és a városi park projekt a brazíliai Recifében. A kezdeményezés célja egy ökoszisztémás park létrehozása a városi óceánparton, túlmutatva a tisztán műszaki elszigetelési infrastruktúra fogalmán. A membrán alkalmazkodna a tengeri terephez, amelyet mind az emberi beavatkozás, mind a természetes folyamatok, például a tengeri áramlatok alakítanak, amelyek szervesen hozzájárulnak az új terület kialakításához, és három egymással összefüggő parkon keresztül kapcsolódna össze.
A téma megvitatása során fontos kiemelni azokat a stratégiákat, amelyek – bár nem elsősorban az árvizek megelőzését célozzák – hatékonyan kezelik a helyzetet a közösséget érő károk minimalizálása érdekében. Érdekes példa erre a mexikói Cañales Skatepark. A projekt építészeti tervezése figyelembe vette a terület visszatérő árvizeinek történetét. Ennek eredményeként a teljes fedett sportterületet megemelték, garantálva, hogy árvíz esetén a víz csak a komplexum külső kerületét érje el. Ez a tervezési választás megakadályozza a szerkezet károsodását és biztosítja annak megfelelő működését.
A kolumbiai Karib-térségben található LAMOCC Közösségi Központ célja az éghajlatváltozás okozta vészhelyzetek, különösen a tengerszint emelkedése és az ebből következő áradások kezelése volt a régióban. A nyilvános pályázat eredményeként megvalósuló projekt a népies technikákat (fa szerkezet és nádtető) a kortárs módszerekkel (emelt betonalapozás) ötvözi, hogy a vízszint emelkedésével szemben ellenálló szerkezetet hozzon létre. Ezenkívül a tér közösségi gyülekezőhelyként és menedékként is szolgál az áradások idején.
A zöld infrastruktúra, az ökoszisztémás parkok vagy az árvízveszélyes architektúrák csak néhány a regionális vagy globális szinten alkalmazott számos stratégia közül. Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy a konkrét árvízvédelmi stratégiák városonként változhatnak a helyi feltételek, a költségvetés és a rendelkezésre álló erőforrások függvényében.
Ezenkívül a latin-amerikai városokban tapasztalható árvizek kezelésének gyakran a leghatékonyabb módja a különféle technikákat ötvöző átfogó megközelítés, amely mind a rövid, mind a hosszú távú megoldásokat mérlegeli. Ennek a megközelítésnek figyelembe kell vennie a kormányok, a helyi közösségek és a nemzetközi szervezetek közötti együttműködést is e stratégiák sikeres végrehajtása és fenntartása érdekében.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el