“Ukrán földre lépve” kiállítás: bútorgyűjtemény a kihalófélben lévő hagyományok előtt tisztelegve
Miközben hazájában, Ukrajnában tragédia bontakozik ki, Victoria Yakusha tervezőnő fizikai kapcsolatra vágyik örökségével. A “Stepping on Ukrainian Soil” (Ukrán földre lépve) című kiállítás, amelyet a Yakusha által 2014-ben Brüsszelben társalapított FAINA Galéria mutat be, az ukrán kultúra és hagyományok előtt tiszteleg, kortárs szemszögből nézve.
A bútorokból és lakberendezési tárgyakból álló kollekciót Ukrajna gazdag fekete földje ihlette, és azt mutatja be, hogy a tervező saját identitástudata még mindig ebben gyökerezik. A Design Miami/Basel Curio kiállításon bemutatott egyedi darabok Ukrajna lényegét és maradandó szellemét idézik meg.
A kollekció középpontjában egy hihetetlen, 6,5 láb magas, gyapjúból készült, kézzel szőtt faliszőnyeg, a “Zemlia” áll. A faliszőnyeg Ukrajna fekete földjét és a benne rejlő életlehetőséget idézi. A hosszú szőtt szálak szinte köldökzsinórként nyúlnak ki az alapból, szimbolikusan összekötve a most távoli helyeken élő ukránokat a szülőföldjükkel. Bárhol is legyenek a világban, ezt a köteléket semmi sem szakíthatja el. A gobelin készítésének technikája egy ősi ukrán mesterség, a “lizsnykarsztvo”, amely egykor anyáról lányra szállt a Kárpátokban, és mára a kihalás szélén áll.
Ugyanilyen feltűnőek és ősiek a Yakusha által “Volyky“-nak nevezett állat alakú padok és az általa “Duzhyi“-nak nevezett zsámolyok. A fekete-fehér padok a szabadság ukrán szavából kapták a nevüket, és kézzel formázzák és gyúrják őket egy fenntartható anyagból, a “ztista”-ból, amelyet Yakusha maga fejlesztett ki. A tervező fizikai részvétele a darabok létrehozásában szó szerint a saját ujjlenyomatai formájában látható, amelyeket mindegyik darab felületébe nyomott. A technika a régi ukrán házak hagyományos falburkolatából származik.
A “Duzhyi” ukránul “erőset” jelent, és a név illik a zsámolyok nagyon masszívnak ható, faragott formáihoz. Míg a padok sokkal nyilvánvalóbb hasonlóságot mutatnak a birkákkal, addig a zsámolyok állatiasak, mégis absztraktak. Yakusha nem feltétlenül vázlatokkal kezdi a szobrászatot – szereti hagyni, hogy a formák kéretlenül jöjjenek, és munka közben a képzeletéből pattanjanak elő.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Yakusha a FAINA-t a 2014-ben öt napon át tartó ukrajnai méltóság forradalmára válaszul hozta létre. Alkotásai révén a tervező célja, hogy új hangot adjon az eltűnés veszélye által fenyegetett, évezredes hagyományoknak és mesterségeknek. Yakusha reméli, hogy mély értelmű tervei más művészeket is inspirálnak majd, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Ukrajnát ne csak mint saját országot lássák világszerte, amelynek karaktere és öröksége eltér a szomszédos megszállótól, hanem mint élő, fejlődő kultúrát, amely sokat tehet hozzá a társadalom egészéhez.
“Ukrajnában minden héten történik egy szeptember 11-hez hasonló tragédia” – mondta Yakusha a Design Miaminak adott interjújában. “Az oroszok pusztítanak fizikailag, pusztítanak kulturálisan, megpróbálják kisajátítani a történelmet, és elnyomják az identitást. Az egész kreatív ipar különösen nehezen viseli ezt, mert az erősségünk az érzékenységünk, és jelenleg ez az érzékenység nyomasztó… De mi, ukránok, hatalmas erő lakozik bennünk, és az összes kreativitásunk egy gyönyörű kiáradást fog eredményezni egy szebb jövőért, az biztos. Ahhoz, hogy ellenálljunk, félelem nélkül kell cselekednünk, beszélnünk és alkotnunk. A félelem sötétséghez vezet.”
Forrás: www.dornob.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el