„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

KiemeltKiemelt cikkeink

Továbbra is fenntartható megoldás-e az acél az építőiparban?

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy mennyi erőforrást emészt fel az építőipar. Ma a fenntarthatósági szabványok és a környezeti hatások a legfontosabbak, és a zöld építészet vonzereje páratlan.

Továbbá, mivel egyre több építési projektet hajtanak végre, nagy hangsúlyt fektetve a jó környezetvédelmi gyakorlatokra, egyes hagyományos építőanyagok fenntarthatósága megkérdőjeleződött.

Az acél, az egyik leggyakrabban használt anyag, kiemelkedik tartósságával, nagy nyomásállóságával, hosszú élettartamával és figyelemre méltó, 100%-os újrahasznosíthatóságával. Ezenkívül számos egyedi okból fenntartható megoldásnak tekinthető:

Újrahasznosítható

Az egyik paraméter, amely emeli az acél, mint fenntartható anyag státuszát, az annak rendkívüli újrahasznosítási kapacitása. Egyike azon kevés építőiparban használt fémeknek, amely korlátlanul újrahasznosítható anélkül, hogy alapvető tulajdonságait elveszítené. Amikor egy acéltermék eléri hasznos élettartamának végét, eredeti formájában újra felhasználható, vagy felolvasztható és új projektekhez átalakítható, így csökkenthető az építés során keletkező hulladék.

Az acél olyannyira újrahasznosított anyag, hogy minden új acéltermék tartalmaz bizonyos százalékban újrahasznosított acélt. Az új acél átlagosan 40%-ban tartalmaz újrahasznosított acélt. Évente átlagosan 1085 millió tonna ebből az anyagból újrahasznosul, ami másodpercenként 34 tonna acélt jelent. A környezeti hatásokra vonatkoztatva körülbelül 950 millió tonna CO2, 1000 millió tonna vasérc és körülbelül 280 millió tonna szén elégetésének megfelelő energia kerül a légkörbe.

Ellenállás és tartósság

További nyomós okok, amelyek miatt az acél fenntarthatónak tekinthető, az erőssége és tartóssága: az acél hihetetlenül erős, és nagyon jól ellenáll a húzó- és nyomófeszültségeknek, vagyis teherhordó szerkezeti elemek kialakítására is használható.

Ez gyakran azt jelenti, hogy csökkenteni lehet a megépítendő támasztóoszlopok számát, és kevesebb erőforrást kell felhasználni a teljes projekt végrehajtásához. Ezenkívül az acél tartóssága kivételesen hosszú élettartamot biztosít. Az acélszerkezetek átlagos élettartama 100 év körül mozog. A fával és más építőanyagokkal ellentétben az acél nem rothad, nem reped, nem szívja fel a vizet, és nem hatnak rá rovarok vagy más kártevők.

Fénykép az oslói Munch Múzeumból, Norvégiából. Szerkezetének felépítéséhez az alacsony széntartalmú beton és újrahasznosított acél mellett döntöttek.

Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az acél minimális karbantartást igényel, ami csökkenti bármely projekt teljes szénlábnyomát a működési életciklusa során. Természetesen az acél érzékeny a rozsdára, de a válasz attól függ, hogy milyen környezetnek van kitéve a horganyzott acélszerkezet. Egy tipikus 85 µm-es bevonat több mint 85 év karbantartásmentes élettartamot biztosít.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Energiahatékonyság és vízzáróság

A hagyományos építőanyagok, mint a fa, a tégla és a beton, ismertek és különböző helyzetekben használatosak termikus tömegük miatt, ami azt jelenti, hogy képesek felvenni és tárolni a hőt. Noha ez bizonyos éghajlati viszonyok között előnyt jelent, magasabb fűtési és hűtési költségekhez is vezethet az épületekben.

Az acélnak viszont alacsony a termikus tömege, mert nem vesz fel és nem tárol annyi hőt. Ehelyett jobban szigetel a hőmérséklet-ingadozásokkal szemben, ami kényelmesebb tereket és alacsonyabb fűtési és hűtési költségeket eredményez.

Ezenkívül az acél szerkezeti rendszerek légmentes felépítése segít megelőzni a szivárgásokat és a megfelelő légáramlást, tovább javítva az energiahatékonyságot. Általánosságban elmondható, hogy ezeknek az épületek tervezésébe és építésébe történő beépítése pozitív hatással lehet a környezetre és a lényegre.

Még ha nem is megújuló erőforrás, és annak ellenére, hogy az acélipar viszonylag nagy mértékben járul hozzá a világ éves szén-dioxid-kibocsátásához, az acélt még mindig fenntartható építőanyagnak tekintik számos zöld épület tanúsítási programban.

Rugalmasságának, újrahasznosíthatóságának, építési gyorsaságának, ellenálló képességének, tartósságának és alacsony energiafogyasztású gyártási folyamatának köszönhetően a könnyű acélszerkezetekkel történő építés továbbra is remek választási lehetőség.

Forrás: saját



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button