Ökológiai anyagok: egy új gazdaság felé
Jelenleg a világ legprimitívebb építőanyagait használják a legfejlettebb épületek létrehozásához. A környezeti válságok fényében az építészek erőfeszítéseiket az emberek és a bolygó számára jobb épített környezet kialakítására összpontosítják.
Az eredmények gyakran tűnhetnek “zöldre festettnek”, mivel nem foglalkoznak az ökológiai bajok gyökerével. A környezettudatos építészetnek nem az ökológiai válság hatásainak visszafordítására kell törekednie, hanem az épületek és a bennük élés módjának forradalmasítására. Esszék a The Art of Earth Architecture (A földi építészet művészete) című könyvből: a Múlt, Jelen, Jövő című könyvek egy olyan változást vizionálnak, amely filozófiai, erkölcsi, technológiai és politikai ugrást jelent a környezeti ellenálló képesség jövője felé.
Úgy tűnik, hogy az építőipar a múltban gondolkodik, és még mindig nagymértékben függ az ipari korszak innovációitól. Gyakran a racionalitás ürügyén az iparosított építőanyagokat továbbra is túlzott mértékben használják, és ezzel a társadalmat az éghajlatváltozás felé terelik. Az ipari anyagok gyártása a környezetszennyezés egyik okozója. Egyes anyagok előállításához vagy fenntartásához – még akkor is, ha fenntarthatóként forgalmazzák őket – rengeteg energiára van szükség. A hulladéktermelés is eltérő lehet az egyes építőanyagok esetében, amelyek környezeti hatása jelentős lehet.
A közegészségügyet is veszélyeztetik az ipari anyagok és gyártási folyamataik. Még a “természetes” anyagok is lehetnek eleve nem biztonságosak. A természetben előforduló ásványi anyag, a rákkeltő anyagként azonosított azbeszt világszerte ezrek haláláért felelős. Az építőanyagok az épületek életciklusának különböző fázisaiban – a gyártástól és a használatba vételtől a bontásig és az ártalmatlanításig – hatással lehetnek az egészségre. Sajnos a legtöbb káros vegyi anyagokat tartalmazó építőipari termék olcsó, rugalmas és könnyen alkalmazható és karbantartható. Az iparágat erősen támogatják, így fenntartva az ilyen anyagok használatát.
Az építőiparra kivetett szén-dioxid-adó célja, hogy az építtetőket pénzügyileg rávegye, hogy térjenek el a káros hagyományos anyagok használatától. Bár ennek a megközelítésnek vannak érdemei, továbbra is sürgős szükség van a természetesebb és környezetbarátabb építőanyagok népszerűsítésére, a legsúlyosabb szennyezést okozó és a közegészségügyet károsító anyagok helyett. Amire az építőiparnak – és általában a társadalomnak – szüksége van, az egy olyan társadalmi és gazdasági váltás, amely a bolygót helyezi előtérbe.
A Building an Economy for the Earth című könyvében Lester R. Brown környezetvédelmi elemző kiemeli, hogy szükség van “egy új anyaggazdaság” megtervezésére, amely a meglévő technológiákat olyan természetes anyagokra használja, mint a föld, a nád, a bambusz és a fa. “A szocializmus azért omlott össze, mert nem engedte, hogy az árak a gazdasági igazságot mondják. A kapitalizmus azért omolhat össze, mert nem engedi, hogy az árak elmondják az ökológiai igazságot” – állítja.
A zöld kapitalizmus felé
A zöld kapitalizmus vagy öko-kapitalizmus elismeri, hogy a tőke és a profit egyaránt függ a környezetvédelemtől és a fenntarthatóságtól. Az építőipar utat törhet a zöld kapitalizmusnak azáltal, hogy olyan modelleket alkalmaz, amelyek a profit mellett az embereket és a bolygót is előtérbe helyezik. Az ökológiai anyagok használata hullámzó hatással van az épületek és a városok tervezésére, és egységnyi szinten kezeli a környezeti problémákat. A zöld építészet valamennyi előnyének elérése a funkcionalitás és a nyereségesség mellett azonban a tervezés erős integrációját igényli.
A zöld anyagok az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) a globális CO2-kibocsátás csökkentésére irányuló küldetésében is döntő szerepet játszanak. A természetes forrásból származó anyagok nem igényelnek energiaigényes gyártási módszereket, ellentétben az iparilag előállítottakkal. Elhanyagolható szénlábnyomuk segít az energiafogyasztás ellenőrzésében, a megújuló energiák fejlesztésében és a helyi körforgásos gazdaságok kiépítésében.
A zöld kapitalizmus irányába történő elmozduláshoz a természetes anyagok mélyreható megértésére van szükség, különösen helyi összefüggéseikben. Az új anyagokat olyan ősi anyagok újrafelfedezésével egészítik ki, mint a döngölt föld, a szalmabálák, a bambusz és a kő – ezek mind nem mérgezőek, biztonságosak, tartósak és sokoldalúak. Mindezzel párhuzamosan újra meg kell vizsgálni az építők generációinak ősi készségeit, hogy a modernizált népi építési gyakorlatok alapját képezzék.
A körkörös gazdaság felé
A körkörös építés divatos szó – manapság minden anyaggyártó azt állítja magáról, hogy körkörös. A gyakorlatban azonban az újrahasznosítási arány világszerte 9% alatt van, és a kereslet kielégítéséhez közel sincs elegendő másodlagos anyag. A körforgásos gazdaság újradefiniálja a világ fogyasztásának és termelésének módját. Ez egy gazdasági, de egyben társadalmi keretrendszer is, amely a véges erőforrások fogyasztásától való elszakadásra törekszik, és a hulladék és a környezetszennyezés megszüntetésére törekszik. A természetes építészetre való áttérés a tervezési beszélgetések középpontjába került, hangsúlyozva az anyagok újrafelhasználását, javítását és újrahasznosítását.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A környezeti kihívások a helyben gyűjtött erőforrások felhasználásának és a fenntarthatóságnak a kutatását ösztönzik az anyagok újrafelhasználásának és újrahasznosításának ösztönzésére. A természetes építészetben rejlő energiatakarékos és tisztelettudó gyakorlatok az anyagtulajdonságok optimalizálására szolgáló technológia felhasználásával is hibridizálhatók. A bioalapú építőanyagok legújabb generációjában rejlő lehetőségek a szén-dioxid-semleges, egészséges és körkörös épített környezetre való áttérést fogják elősegíteni.
A társadalmaknak meg kell őrizniük és meg kell erősíteniük a helyi építészeti kultúrát, és elő kell mozdítaniuk a különböző kontextusokban és léptékekben használható építési megoldások sokszínűségét. Ehhez szükség van gazdasági és társadalmi modellünk felülvizsgálatára, az emberek és környezetük közötti kapcsolat felülvizsgálatára. A természetes anyagok nemcsak az építés ökológiai módját, hanem egy új életmódot is megkövetelnek.
A társadalmi paradigmaváltás felé
A “zöld” építészet mai etikája szűkös, és az épületek energiahatékonyságának növelésére irányuló technológiai kísérletekben nyilvánul meg. Ez a társadalmi paradigma, különösen az építészetben, úgy tűnik, hogy a modernista mozgalomhoz kötődik, amely a környezettől elszakadt, dekontextualizált struktúrákat épített. Az ember és a természet közötti régmúlt harmóniája a múlt relikviája marad, amikor az egy ökológiailag kiegyensúlyozott világba való társadalmi átmenetet tudott volna irányítani.
A civilizáció jövőjéről alkotott koherens vízió vezérli az olyan gondolkodókat, mint Romain Anger földépítész, és a zöld építészet erős szerepet játszik benne. Anger hangsúlyozza, hogy vissza kell térnünk a régebbi világképünkhöz, amely az embert a bioszféra integrált egészének tekinti. “A jövő épületeinek élőnek kell lenniük, a földből kell készülniük – egy körkörös gazdaság termékeinek, amelyek ugyanúgy fogyasztják saját hulladékukat és hulladékukat, mint bármely élő ökoszisztéma” – írja.
Az építészet szerepe az éghajlatváltozás elleni küzdelemben túlmutat az épületek kibocsátásának szabályozásán vagy a fenntartható anyagok használatán. Winston Churchill híres idézete szerint: “Mi alakítjuk az épületeinket, és utána ők alakítanak minket”. Az építészet keretet ad életmódunknak, cselekedeteinknek, egészségünknek és társadalmi kapcsolatainknak. A társadalmi értékek megváltoztatásának ösztönzése érdekében létfontosságúvá válik a mindennapi viselkedésünket meghatározó építészet megváltoztatása.
A zöld forradalom a gazdasági és társadalmi struktúrák változását fogja eredményezni, és ezáltal az épített környezetet is befolyásolni fogja. Az ökológiai építészet nem egyetlen csoda, hanem a stratégiák széles skálájának egyik eleme. Az építészet valóban zöld formája hozzájárulhat és hozzá is kell járulnia a környezeti átmenet közelgő paradigmájához.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el