„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Mik azok a szovjet monovárosok

A monovárosok világszerte megtalálhatók. Ezek a települések egyetlen iparág körül fejlődnek ki, amely a lakosság többségét foglalkoztatja. A 20. század utolsó felében Európában a centralizált gazdaságokból a kapitalizmusba való hirtelen átmenet mély megrázkódtatásként hatott ezen települések többségére, megindítva az urbanizáció és a belső migráció folyamatát. Az alábbiakban az orosz szovjet korszak monovárosainak felépítését vizsgáljuk, kiemelve e városi környezetek kudarcait, sikereit és jelenlegi állapotukat.

A keleti blokk központosított gazdasága ötéves tervek alapján működött, és állami szinten diktálta a tevékenységi területeket és a termelési kvótákat. Ezenkívül a rezsim ellenőrizhette az emberek foglalkoztatási és áthelyezési lehetőségeit; ezért az állam nem talált nehézséget a monovárosi területek fenntartásában. A zárt gazdasági és politikai környezet olyan országokba fordult át, amelyek a legtöbb árut helyben gyártják, és a cserék szinte kizárólag a szigorúan ellenőrzött totalitárius blokkon belül zajlanak. A vasfüggöny leomlása után a kapitalista modellekre való áttérés és az import növekedése döntő hatással volt a mono-ipari városokra, mivel sok iparágat privatizáltak, egyes tevékenységi területek elavultak, mások pedig már nem tudtak versenyezni a nyílt piacon. A 21. században ez városi hanyatlásban és népvándorlásban nyilvánult meg.

A Zupagraphika legfrissebb, Monotowns- A posztindusztriális oroszországi szovjet tájak kiadványában a szovjet korszak monovárosait mutatják be fényképeken keresztül, új megvilágításba helyezve ezt a viszonylag feltáratlan típusú városi környezetet. A korábban virágzó településeken át az elhagyott tájakig, amelyek az északi sarkkörtől a Távol-Keletig az orosz tájat tarkítják, a könyv átfogó képet fest a Szovjetunió ezen városi és gazdasági örökségének felépítéséről, fejlődéséről és jelenlegi helyzetéről. Az új kiadvány a tervezőstúdió Beton Szibéria és Keleti tömbök című fotókönyvének folytatása, mely Vorkuta, Mirny, Norilsk, Kirovsk, Tolyatti, Cherepovets, Magnitogorsk, Monchegorsk és Nikel városokat mutatja be Alekszony Veryovkin orosz fotós lencséjén keresztül, kiemelve a posztindusztriális tájakat.

Az orosz monofunkcionális városok Szibériában és az Urál régióban koncentrálódnak, várostervezésükben az ipari és lakóövezetek egymás mellett helyezkednek el. A szovjet kori monovárosi lakóépületek többnyire előre gyártott tömbházak, melyek mellett iskolák, óvodák és sportlétesítmények találhatók a területeken. Itt is elengedhetetlen volt a szovjet ideológia etoszának kifejezése olyan középületeken keresztül, mint például a munkáspaloták. Ma a sokféleség hiánya, a nem eléggé fejlett szociális, egészségügyi és oktatási infrastruktúra tovább hangsúlyozza e környezetek hanyatlását.

Annak ellenére, hogy a bolygó egyik leghidegebb települése volt, a szénbányászatban működő Vorkuta város az 1980-as években 250 000 embernek adott otthont, ami a Szovjetunió találékonyságáról és erős jelenlétéről az Északi-sarkvidéken volt híres világszerte. Negyven évvel később a város Oroszország egyik leggyorsabban zsugorodó városa, kevesebb mint 60 000 lakossal. A Szovjetunió bukása után a szénbányák sorra elkezdtek bezárni, és sokan elhagyták az elszigetelt régiót és annak brutális éghajlati viszonyait, ahol a hőmérséklet gyakran -35 Celsius fok alá csökken. A város 13 műholdas települése, amely a “Vorkuta Ring” -et formálja, most elhagyatottan fekszik, miután a fennmaradó lakosok a belvárosba költöztek. A kommunista jelszavakkal díszített számos elhagyott szerkezet és a szovjet emlékművek éles ellentétet festenek a jólét egykori elképzelése és a mai valóság között.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A világ második legnagyobb mesterséges gödrének otthont adó Mirny városában a gyémántkitermelés a 21. században is folytatódott, és az erőforrásokat kihasználó vállalat különféle beruházásokat hajtott végre az infrastruktúrában, az oktatásban és a közellátásban, hogy biztosítsa a hely vonzerejét. Az elmúlt években azonban a gyémánttartalékok csökkenni kezdtek, és a jelen álláspont szerint a térség gazdaságilag életképes bányászatának vége 20-30 év múlva várható. A város követheti Cherepovets, egykori acélgyártó központ példáját, ahol az elmúlt öt évben különféle gyárak és vállalkozások létesítettek üzletet, megnyitva az utat a gazdasági átalakítás előtt.

Oroszországban és másutt a monoipari városok a túlélésért küzdenek, egyesek különféle technikákat alkalmaznak a migráció és a városok hanyatlásának enyhítésére. 2014-ben az orosz kormány elindított egy tervet a gazdasági diverzifikáció révén fejlessze a monovárosait. Mivel ezen területek jövője továbbra is bizonytalan, az ipari szellemiség, annak törekvéseinek és hiányosságainak kijelentését képviselik.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb