Mi az ökológiai urbanizmus?
Patricia Akinaga építész és kutató szerint az ‘ökológiai urbanizmus‘ a 20. század végén jelent meg, mint a városok tervezésével kapcsolatos paradigmaváltás stratégiája, mely értelmében a városi projekteket a meglévő természeti erőforrások lehetőségeiből és korlátaiból kiindulva kell megtervezni.
Más korábbi mozgalmakkal ellentétben az ökológiai urbanizmusban nem az építészet a város strukturáló eleme, hanem maga a táj. Más szóval a zöldterületek nem csupán a terek szépítésére léteznek, hanem valódi mérnöki műtárgyként, amelyek képesek például az esővíz csillapítására, visszatartására és kezelésére. Az ökológiai urbanizmus révén a városi tervezést a város szerkezetében rejlő természeti elemek határozzák meg.
Ugyanebben a szövegben Akinaga Douglas Farr építész és tájépítész kutatót idézi, amikor azt mondja, hogy az ökológiai urbanizmus egy új, kiegyensúlyozottabb életmód forgatókönyvét teremti meg, magasabb életminőséggel és a mindennapi szükségletek kielégítésével. Az ökológiai urbanizmus ideáljának megvalósítása érdekében Farr öt alapvető irányvonalat határoz meg:
- Sűrítés: a talaj felszabadítása és az elmozdulások csökkentése.
- Fenntartható folyosók: fenntartható közlekedés a tömegközlekedési és intermodális ökológiai folyosók hálózatán keresztül.
- Ökológiai városrészek: változatos kereskedelmi, polgári és közterületi egységekkel rendelkező városrészek, amelyeket egy úthálózat köt össze, lehetővé téve az alapvető szükségletek rövid sétákkal történő elérését.
- Hozzáférés a természethez: zöldterületek, mint sportpályák, parkok és közösségi kertek létrehozása.
- Nagy teljesítményű épületek és zöld infrastruktúra: olyan infrastruktúrák, amelyek alacsony energiafogyasztással és szén-dioxid-kibocsátással rendelkeznek, akár technológia, akár olyan speciális stratégiák révén, mint például az esőkertek, bioszivárgók, intenzív erdősítés.
Akadémiai szempontból a Harvard Egyetem Graduate School of Design által 2009-ben rendezett Ecological Urbanism Symposium fontos mérföldkőnek tekinthető az ökológiai urbanizmussal kapcsolatos kutatásokban, Mohsen Mostafavi és Gareth Doherty szervezésében, akik számos hozzászólást egy könyvben foglaltak össze.
A jól megalapozott elmélet ellenére a gyakorlatban az ökológiai urbanizmust kritika érte amiatt, hogy gyakran egy homályosan meghatározott elképzelést konfigurál, amely mutatós projektek sorában materializálódik. Inkább kereskedelmi, mint környezetvédelmi célokat szolgáló drága munkák, amelyek a technológiába és a fenntarthatóságba való befektetés egyszeri ambícióját elégítik ki, anélkül, hogy globálisan alkalmazható megközelítést képviselnének. Minden kritika jogos, hogy ne csábítson el a fenntarthatóság eszméje, azonban messze nem általánosítható, hiszen vannak nagyon érdekes projektek, amelyek az ökológiai urbanizmust a város és környezete összeegyeztetéseként közelítik meg. Összegyűjtöttünk néhány példát az alábbiakban:
Rainwater Spring Park Kínában
“Hogyan lehet megőrizni egy szinte kihalt vizes élőhelyet a város közepén, miközben ökológiai és biológiai folyamatait a városi környezet akadályozza? És mi a leggazdaságosabb módja egy ilyen nagyszerű táj kezelésének?” A megoldás az volt, hogy a forrást egy többfunkciós esővízparkká alakítják át, amely összegyűjti, megszűri, tárolja az esővizet és beszivárogtatja a víztartó réteget, miközben produktívnak és életbarátnak bizonyul, új rekreációs és esztétikai élményeket nyújt a város számára.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Green Corridors, azaz ‘zöld folyosók’ Kolumbiában
A felmelegedéssel szemben a kolumbiai városvezetés 18 utcát és 12 vízfolyást alakított zöld városrészekké. A ‘Zöld folyosók’ projekt elősegítette ezen útvonalak erdősítését, ami lehetővé tette a hő felhalmozódásának csökkentését a kolumbiai Medellín városi infrastruktúrájában.
Guaíba Orla városi park Porto Alegre-ben
Ez a tájépítészeti projekt e folyóparti élőhely ökológiai szempontjainak figyelembevételével készült, és arra törekszik, hogy az őshonos fajokat visszatelepítse a környezetbe, elősegítve annak regenerálódását. A megmaradt őshonos növényzetet a körülötte telepített épített elemek továbbra is tiszteletben tartják. Minden egyes szektorra (például a természetes áradásoknak kitett területek vagy a magasabb száraz területek) specifikus fajokat választottak ki. Általánosságban elmondható, hogy a projekt nem csupán regenerációs tervként, hanem a környezeti nevelés nyílt, élő és állandó környezeteként is működik.
Sydney Park vízvisszaforgatási projekt Ausztráliában
Ez a kezdeményezés része Sydney városának eddigi legnagyobb környezetvédelmi projektjének, amelyet az ausztrál kormánnyal közösen építettek ki a Nemzeti Városi Víz- és Sótalanítási Terv keretében. A projekt szerves részét képezi a Sustainable Sydney 2030 projektnek, amelynek célja, hogy a víz 10%-át a parkban történő vízgyűjtéssel és újrafelhasználással lehessen elnyomni.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el