Mi az építészeti technológia, és hogyan változtatja meg a technológia az iparágat
Az építőiparban dolgozó szakemberek jól ismerik az épített környezetet érintő problémákat. Az, hogy az építőipar a legnagyobb anyagfogyasztó és az összes szén-dioxid-kibocsátás 40%-áért felelős, közismert tény. Az építőipari munka emellett nagy mennyiségű hulladékot is termel, és nagy hasznát vehetné a körkörös tervezési elveknek.
Az építési projektek közel háromnegyede általában túllépi a költségvetést, és az épületekre fordított kiadások közel fele a rezsiköltségekre megy el. A sokrétű kihívásokkal teli, gyorsan változó világban a technológia és a digitalizáció jelentős megoldásokat igyekszik nyújtani.
Az építőipar köztudottan lassan alkalmazkodott a különböző területeken terjedő digitalizációs hullámhoz. 2015-ben a McKinsey’s közzétette digitalizációs indexét, és a tervező- és építőipart a digitalizáció felé való haladásban a leghátulra helyezte. Az építőipari ágazatban a munkaerő elöregedőben van, a projektek iránti kereslet és összetettség növekedése egyre nagyobb, a munkavállalók termelékenysége pedig csökken. Még akkor is, ha az iparágat vonakodás és bizonytalanság sújtja, a digitális nyomulás egyre erősödik.
Mi az építészeti technológia?
Felismerve a technológia hasznosításának kritikus jelentőségét a digitális korban, az építészeti technológia olyan tudományterületként jelent meg, amely azt vizsgálja, hogyan hat egymásra a technológia és a tervezés. Ez a viszonylag új tudományág az épületek anatómiájával és fiziológiájával, valamint előállításukkal és teljesítményükkel foglalkozik.
A tervezés, a mérnöki tudományok és a tudományok metszéspontjában az építészeti technológia a tervezési folyamat automatizálására és kiegészítésére törekszik, hogy felgyorsítsa az építést, támogassa az irányítást, és biztosítsa az anyagok, rendszerek és szerkezetek nagy teljesítményét. Az építészeti folyamat digitalizálása a termeléssel, a teljesítménnyel, a környezeti fenntarthatósággal és a gazdasági hatékonysággal kapcsolatos.
Az építészeti technológia önmagában is kiterjedt tudományág. Jelenleg az olyan innovációk, mint az épületinformációs modellezés (BIM), a számítógépes tervezés, a robotizált gyártás, az épületteljesítmény-elemzés és a mesterséges intelligencia uralják a tudományágat. Számos kutatási téma van folyamatban, amelyek egy olyan jövőt kutatnak, ahol a technológia a tervezési folyamat szerves részét képezi.
A technológia alkalmazása az építészeti formák komplexitásának elérésére, a szakmai együttműködés javítására és a költséghatékony tervezési megközelítések alkalmazására figyelemre méltó előnyök. A jövőbeni alkalmazásoknak egyre inkább nagy mennyiségű összetett adatot kell kezelniük, tervezési modelleket kell előre jelezniük, figyelembe kell venniük a regeneratív rendszereket, és a kiterjesztett valóságot össze kell vegyíteniük a fizikai világgal.
“Ahogy a technológiák száma és összetettsége megsokszorozódott, az építőipari szakma elkezdett széttöredezni” – írja Stephen Emmitt, rámutatva az új diszciplína kialakulására a Research and Practice (Kutatás és gyakorlat) című könyvében. Emmitt a tervezés és a technológia kapcsolatát az ipari forradalomig visszavezetve részletezi. Az olyan építőanyagok, mint az acél és a vasbeton, valamint az olyan mechanikus kiegészítők, mint a liftek feltalálása váltotta ki a technológia hatását a 21. századi építészetben.
Egyes szakemberek az építészeti technológia születését Vitruvius e témával kapcsolatos elméleteinek idejére datálják; az épületek tipológiáinak, stílusainak, anyagainak és építési technikáinak osztályozása jelentős hatással volt számos tudományág fejlődésére, beleértve az építőmérnöki tudományokat, a szerkezetépítést, az építészeti technológiát és más gyakorlatokat.
A tégla, a kő, a fa és az acél voltak a huszadik századfordulóig a fő felhasznált építőanyagok. Az építési módszerek a kézi munkára, a kevésbé kifinomult eszközökre és a regionálisan beszerzett anyagokra támaszkodtak. A modern építési technikák sokkal bonyolultabbak, az épületek falai, padlója és teteje számos alkotóelemből és rétegből áll. Ahogy az építészeti módszerek fejlődnek, a technológiával való tervezés felé való elmozdulás létfontosságú.
A technológia megváltoztatja az építészeti ipart
A technológia gyökeresen megváltoztatja az ipart, ahogyan azt ismerjük; az adatvezérelt tervezés lehetővé tette, hogy az épületek úgy épüljenek, hogy a teljesítménymutatók hatékony elérése érdekében a felhasználói és a kontextushoz kapcsolódó adatokat valósítsák meg. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a szerkezetek hatékonyabban épüljenek, a döntések gyorsabban szülessenek meg, és a lakók kényelmesebbé váljanak.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A WeWork tervezési folyamatának gerincét az adatok alkotják; az új épületek elhelyezkedéséről, a kényelmi létesítmények közelségéről, az építési sorrendről és a belső kialakításról szóló döntéseket a megszerzett információk vezérlik.
Továbbá a hagyományos építészeti üzleti modellek, szállítási módszerek és kommunikációs rendszerek a konkrét követelmények teljesítésére és elavult eredményekre irányultak. Ennek eredményeképpen az építészeti szolgáltatások nehezen skálázhatók a minőség és a projektek ütemezésének fenntartása mellett. Az olyan technológiák, mint a BIM és a vizualizációs eszközök az iparágban már bevett gyakorlattá váltak. Ahelyett, hogy alapvetően megváltoztatták volna a tervezési folyamatot, inkább fokozatosan továbbfejlesztették a jelenlegi tervezési szolgáltatásokat és üzleti modelleket.
Bár ezernyi új üzleti modell lehetséges, jelenleg az iparág az épületek on-demand termékként való szolgáltatására összpontosító vállalkozások jelentőségét veszi észre – mint a Blockable és a Wikihouse -, az építési folyamatok végponttól végpontig történő megvalósítását – mint a WeWork és a Katerra, valamint az építőipar tudáspiacának megteremtését – mint a Hypar és a BuildX.
A technológia demokratizálja a tervezést is, és szélesebb közönség számára teszi elérhetővé. A tervezési folyamat hagyományos feladatainak automatizálásával és kiegészítésével a működési költségek csökkennek, így a tervezési szolgáltatások megfizethetőbbé válnak. A jövőben a polgárok a felhasználói adatokon keresztül befolyásolhatják a tervezést és a várostervezést, megfordítva ezzel a felülről lefelé irányuló modellt, amelyre sok város épül.
A technológia nemcsak az építészeti iparágat, hanem az építész szerepét is megváltoztatja. Azok a szakemberek, akik egyébként a tervezéssel, a vázlatkészítéssel és a részletezéssel voltak elfoglalva, ma már sokkal inkább az épületek teljesítményével, gyártásával és folyamataival foglalkoznak. Az építésztechnológusok olyan speciális ismeretekkel rendelkeznek, amelyek az épületek tervezésének alapjául szolgálnak, mind a folyamatra, mind a végtermékre vonatkozóan. Zökkenőmentesen egyesítik a tervezés és a mérnöki világ közötti erőfeszítéseket, a holisztikus gondolkodás mellett érvelnek, és a koncepcionális elképzeléseket áthidalják a tervezési kivitelezéssel.
A technológia olyan új, több tudományágat átívelő készségeket igényel, mint az adatelemzés, a kódolás és a vizualizáció. Az építészek szerepe kiszélesedik, lehetővé téve számukra, hogy könnyedén együttműködjenek a támogató iparágakkal.
A technológiáknak köszönhetően a tervezési folyamatban az adatok és a teljesítmény az intuícióval és a kreativitással együtt jelennek meg. A digitalizáció segít optimalizálni a hagyományos munkafolyamatokat az ismétlődő feladatok automatizálásával és a feladatok magasan specializált szakértelemre bontásával. A tervezés így az épület életciklusának minden szakaszában részt vesz, nem pedig csak az elején.
A digitalizáció felpörgésével az iparág egy olyan jövő felé tart, ahol minden épületre vonatkozó teljesítményadatok állnak rendelkezésre, a szakmai tudás nyílt forráskódú és kódolt, a tervezés pedig interoperábilis platformokon működik. Az épített környezetet lakóknak nagyobb hatásköre lesz az épületek tervezésének befolyásolásában. Ennek eredményeképpen a tervezőknek proaktívabbá kell válniuk, és kritikus szemmel kell biztosítaniuk, hogy az építészet és a tervezés továbbra is őszinte maradjon az elveihez. Az építészeti ipar következő nagy kihívása annak biztosítása, hogy a felforgató technológiák lehetővé tegyék a közjó érdekében létrehozott helyek és terek létrehozását.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el