Megszünnek a jelzálogalapú devizahitelek
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán jelentette be, hogy a devizaalapú hitelek mögé a jövőben nem lehet jelzálogjogot bejegyezni, s ez visszamenőleges hatállyal, július 1-jétől lesz érvényes.
A devizahitelek legnagyobb problémája a forint gyengülése, addig a forinthitelesek az alapkamat emelésétől félhetnek. A jegybanki alapkamat növekedése ugyanis a forinthitelek kamatait is megemeli. „Mindössze 1 százaléknyi forintkamat-emelkedés már 7,5 százalékkal megnöveli egy 20 éves futamidejű forinthitel törlesztőrészletét, 2 százalékos kamatemelés pedig már 15 százaléknyi törlesztőrészlet-növekedést okoz. A 3 százalékos kamatemelkedés már ennél is komolyabban növelheti a forinthitelek kamatait, 22 százalékos drágulást okozva. Ez egyben azt is jelenti, hogy 1 százaléknyi kamatemelkedés ugyanúgy növeli a forinthitelek törlesztőrészletét, mint amikor az euróhitel esetén ugrott meg az árfolyam 260 forintról nagyjából 280 forintra. Kamatemelkedésekre persze a devizahiteleknél is sor kerülhet, de a gyakorlatban ezek a kamatok kevésbé változékonyak. Náluk jóval nagyobb kockázatot jelent az árfolyamváltozás” – mondja Sojnoczki József, a CreditHungary ügyvezetője.
Jegybanki kockázat
A jegybanki alapkamat több mint másfél éve, 2008 októbere óta folyamatosan csökken: 11,5 százalékról 5,25 százalékra mérséklődött. A korábbi csúcs 2003 novemberében volt, amikor egészen 12,5 százalékig kúszott föl az alapkamat, hogy aztán 2005 szeptemberében elérje a 6 százalékos mélypontot, és újból emelkedni kezdjen. A jelenlegihez fogható alacsony szinten még soha nem volt a jegybanki alapkamat. Kérdés ugyanakkor, hogy marad-e a jelenlegi szint. Már csak azért is, mert a jegybanki alapkamat későbbi emelése alaposan betenne a forint alapú lakáshitelesnek. Ennek oka, hogy a bankok egyoldalúan ugyan nem változtathatják a kamatokat, de a magatartási kódex értelmében – többek között akkor is – kamatot emelhetnek, ha módosul a makrogazdasági környezet, ha változnak a pénzpiaci feltételek. Ebbe a körbe tartozik a jegybanki alapkamat változása is.
Azt, hogy az elkövetkezendő években hogyan változik a jegybanki alapkamat, aligha lehet egyértelműen megjósolni. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője ezzel kapcsolatban azt emeli ki, hogy esély mindig van a kamatemelésre, hiszen kiszámíthatatlan a gazdaság és a gazdaságpolitika. „Nem lehet kizárni egy esetleges emelkedést, hiszen nem garantált, hogy egyre alacsonyabb lesz a kamat. A várakozás ettől függetlenül az, hogy az elkövetkezendő években kismértékben és ritkán lesz kamatcsökkentés; az idei évben a legjobb esetben is csak további 0,25 százalékos csökkenésre számítok, a következő év végére pedig a legjobb esetben is 4,5 százalékra mérséklődhet a kamat. De hangsúlyozom, kamatemelést indokolttá tevő probléma mindig adódhat, akár a nagyvilágban, akár a szűkebb környezetünkben, akár itthon. Mérlegelni kell tehát, bár ha azt nézzük, még mindig a forinthiteleké a legkisebb kockázat.”
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Nagyságrendekben nézve a forint és a devizahitelek jelenlegi költségeit, azt tapasztalhatjuk, hogy a forinthitel törlesztőrészlete 10 millió forint esetén 20 éves futamidővel havonta 10 ezer forinttal nagyobb költséggel jár.
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el