„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Lenyűgöző építészet: a Snøhetta a tengerfenéken épített egy éttermet

A norvég partvonal legdélebbi pontján, ahol az északról és délről érkező tengeri viharok találkoznak, az “Under” projekt egy egyedülálló összefolyásnál helyezkedik el. A tengeri fajok itt mind a sós, mind a brakkvizekben virágoznak, így a biológiai sokféleség természetes bőségét eredményezik a helyszínen. A Snøhetta által tervezett étterem a tengeri élővilág kutatóközpontjaként is működik, így tisztelegve a tenger vadon élő állatvilága és Norvégia déli csücskének sziklás partvonala előtt.

Lindesnes az intenzív időjárási viszonyairól ismert, jellemzően naponta többször változik a szélcsendről viharosra. A helyszínre érkezve a látogatónak a zabolátlan természetről alkotott benyomásai gyorsan szertefoszlanak, amint áthaladnak a csendes, tölgyfával borított előcsarnokba. Itt a durva, fából készült burkolatok és a fa édes illata átmegy egy elegáns, tölgyfa lépcsőházba, amint az ember leereszkedik az épületbe. Sötét, nyers acél korlátok sárgaréz csőkorláttal vezetnek lefelé a lágyabb belső térbe, ahogy a mennyezet felülete tölgyfáról textilre változik. A meleg, barátságos légkör az étterem belsejében az áhítat és a titokzatosság érzését kelti.

A leereszkedés metaforájaként a textilborítású belső tér színei annál sötétebbé és intenzívebbé válnak, minél mélyebbre megyünk a víz alá. Az egyedi akusztikai panelek fölé feszített, egyedi megrendelésre készült textíliák az óceánba zuhanó naplemente színeire utalnak, és a lépcsőn való lefelé haladást kísérik. A bejáratnál a mennyezet semleges színe naplemente-rózsaszínbe, intenzív korallszínbe, tengerzöldbe mélyül, és végül az étkezőbe érve éjkékben csúcsosodik ki. A finoman szőtt mennyezeti panelek finom eleganciája nyugodt hangulatot kölcsönöz az épületnek.

A félemeleti szinten és a bár területén, ahol az épület a tengerrel érintkezik, egy függőleges ablakot vágtak az épület oldalába, amely a tengerszint felett a tengerfenékig nyúlik. Az ablak a tenger és a levegő találkozását mutatja, a szél intenzitásának megfelelően táncoló, illékony vízvonallal. A tengerfenéken, a 40 fős étkezőben található az épület panorámaszeme. Egy tizenegy méter széles és 3,4 méter magas vízszintes ablak vizuális kaput nyit a tenger mélyére, és összeköti a vendégeket a kinti élővilággal. Az ablakból nyíló kilátás a nap és az évszakok során fokozatosan változik, a víz színe a hideg téli napokon zafírkékről a nyári szezonban, az algák beindulásakor smaragdzöldre változik.

A kifinomult világítási rendszer gondosan minimalizálja a panorámaablak fényvisszaverő képességét, és maximalizálja az éttermen kívüli tengeri élet látványát. A mennyezeti panelekre 380 LED-lámpát szereltek fel, amelyek finom, mégis éles fénnyel világítják meg az étkezőtermet. A fény állítható, hogy az épületen belüli és kívüli eltérő fényviszonyokhoz igazodjon. A kinti tengerfenék a sötét órákban mesterséges világítással van megvilágítva, hogy vonzza a halakat.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Az anyagválasztásnál fontos szempont volt, hogy az anyagok és felületek típusait a felhasználásuknak és az étteremben való elhelyezésüknek megfelelően variálják. A durvább fafelületek jellemzik a bejárati területet és a hátsó részt, majd az épület szíve, az étkező felé haladva egyre kifinomultabb felületekké alakulnak. A falakat, a tetőt és a padlót a Hamran helyi asztalosműhellyel szoros együttműködésben, amely 1930 óta ápolja híres kézműves mesterségét, helyben kitermelt norvég tölgyfával burkolták.

Az Under egy uszályon épült betoncsőhéjként húsz méterre a helyszíntől. Az ablakokat a víz alá merítés előtt szerelték be. A merítés során a szerkezet magától lebegett, és külön daru és vontatóhajók segítségével finoman mozdították a végső helyére. A merítést követően a szerkezeti munkálatokat befejezték, és az épületet a tengerfenék alatti alapkőzethez lehorgonyzott betonlaphoz csavarozták. A betonlapon lévő csavarokhoz való megfelelő csatlakozás biztosítása érdekében az építőcsapat vízzel töltötte fel a szerkezetet, hogy az elsüllyedjen. Miután megbizonyosodtak arról, hogy minden csavar teljesen meg van húzva, a vizet leengedték, és megkezdődhetett a belső munka.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb