Hogyan lehet javítani az energiahatékonyságot a modernista épületekben?
Az építészet története során az energiahatékonyság és a CO2-kibocsátás marginális kérdésnek számított egészen a 20. század végéig. Néhány ikonikus modernista épület alacsony pontszáma az Energy Star tanúsítási programban jól illusztrálja ezt a helyzetet.
A MetLife/PanAm épület, melyet Walter Gropius és Pietro Belluschi tervezett 1963-ban, elszomorítóan 39 pontot kapott a 0-tól 100-ig terjedő skálán. A Lever House, a Skidmore, Owings & Merrill 1952-es projektje 20 pontot kapott.
A legrosszabb teljesítményt Mies Van der Rohe ikonikus, 1958-ban épített Seagram épülete érte el, amely mindössze 3 pontot kapott. Ugyanakkor az 1930-as évek két tisztelt Art Deco épülete, a Chrysler Building és az Empire State Building 84, illetve 80 pontot ért el a mechanikai és szigetelési rendszereik kiterjedt korszerűsítésének eredményeként.
Az éghajlatváltozás és a kimerülő természeti erőforrások korszakában a meglévő épületek fenntarthatóbbá és energiahatékonyabbá tétele nemcsak lehetséges, hanem szükséges is, legyenek azok modern, hagyományos vagy népies építmények. A “retrofit” azaz az utólagos felszerelés kifejezést széles körben használják a meglévő épületek fejlesztéseinek leírására, amelyek biztosítják, hogy az érzékeny, rugalmas és jól alkalmazkodjon az éghajlatváltozáshoz.
A sikeres korszerűsítési projektek figyelembe veszik az épület kontextusát, történetét és lakóit. A holisztikus és kiegyensúlyozott megoldások energiát takarítanak meg, miközben fenntartják a kényelmes és egészséges beltéri környezetet. A modernista épületek esetében sajátos kihívások merülnek fel, különösen a szerkezet építészeti identitásának megőrzése terén. Az általános irányelvek hiánya a közpolitikákban vagy a szakirodalomban tovább erősíti ezt az összetettséget.
Például a modernista építészet egyik legjellegzetesebb vonását gyakran az energiahatékonyság jelentős akadályának tekintik: a nagy kiterjedésű üvegeket. A korszak építészei arra törekedtek, hogy a lehető legtöbb üveget építsék be épületeikbe, hogy maximalizálják a természetes fényt és “összekössék” a belső teret a kültérrel. Ezenkívül a nyitott alaprajzoknak köszönhetően a külső falak anyagtalanítására törekedtek, a lehető legvékonyabbá téve azokat. Ezeknek a tulajdonságoknak azonban nagyobb hővédelmet kell biztosítaniuk, és jelentős energiapazarlást kell eredményezniük.
Ennek a paradoxonnak a fényében egyes tanulmányok a modernista építészet jelenlegi kontextushoz való adaptálására vonatkozó irányelvek meghatározására összpontosítottak. Ezek a tanulmányok arra utalnak, hogy a CO2-kibocsátás több mint 55%-kal csökkenthető az épületburkolatok korszerűsítésével és a rendelkezésre álló, bevált technológiák bevezetésével. Ezek közé tartozik az energia-visszanyerés (bár nem ajánlott a történelmileg kijelölt épületeknél), a megújuló energiaforrások (például hőszivattyúk, amelyek hőt nyernek ki a talajból) és a fotovoltaikus energia.
Ugyanez a kutatás arról is beszámol, hogy a történelmi háromemeletes épületek becsült négyzetméterenkénti korszerűsítési költsége 300 euró körüli, míg a tizenegy emeletes épületeknél 120 és 150 euró között lenne a lengyelországi helyzet alapján, ahol a vizsgálatot végezték.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A kutatás azt is jelzi, hogy a tervezett korszerűsítési költségek lakónként körülbelül 4000 és 6000 euró között mozognak, épülettől függően. Ez azt jelenti, hogy a lakók jelentős része esetleg nem tudja fedezni ezeket a költségeket, és a felújításokat támogatni kell. Ilyen támogatási kezdeményezések közé tartozik az EU 2020-ban indult „Felújítási Hullám” programja, amely megállapítja, hogy a régi épületek mindössze 1 százalékát újítják fel évente, és a felújítási ráta évi 4 százalékra emelését tűzi ki célul.
Chandler McCoy, a Conserving Modern Architecture Initiative igazgatója elmagyarázta, hogy a modernista épületek energiahatékonyságának javítása érdekében először fel kell mérni az épület teljes energiafelhasználását, majd meg kell találni a módját annak átfogó javításának. Ha az egyszerű üvegablakok elengedhetetlenek az épület történelmi identitásához, meg kell őrizni azokat, és a hangsúlyt más területekre kell helyezni, ahol fejlesztéseket lehet végrehajtani. Ez a folyamat megköveteli az épület megértését és kreatív megoldásokat. Az építési szabványok teljesítése nem foglalkozik olyan kérdésekkel, mint a történelmi jelentőség vagy az építészeti jelleg.
Sikeres példa egy három tömbből álló, tizenöt emeletes modernista komplexum felújítása Bordeaux Grand Parc szomszédságában. A felújítást Anne Lacaton és Jean-Philippe Vassal, Pritzker-díjas építészek vezették. Mottójukat követve: “soha ne bontsd le, soha ne távolítsd el vagy cseréld ki, mindig add hozzá, alakítsd át és használd újra” – a projekt az eredeti terv kulcsfontosságú jellemzőinek visszaállításának és javításának aprólékos folyamatát követte. Az épület általános energiateljesítménye is javult, elsősorban az erkélyek bővítésével és a homlokzat új hőszigetelő rendszerével.
Egy olyan korszakban, amikor Le Corbusier öt pontja egyre fontosabbá válik a fenntartható és környezetbarát építészettel integrálva, a modernista épületek átalakítása azt jelenti, hogy aktívak és harmóniában kell őket tartani a környezetükkel. Mindenekelőtt kiküszöböli a lebontásukra vonatkozó kifogásokat.
Forrás: www.dezeen.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el