„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Hogyan használjunk alternatív termékeket és anyagokat a projekt szénlábnyomának csökkentésére

A korlátozott szénlábnyom korlátain belüli munka a modern építész szerepének egyik legnehezebb – de egyben legkifizetődőbb – része. 

Mindegy, hogy egy nagy multinacionális vállalat fenntarthatósági jelentésének, egy kereskedelmi fejlesztőnek LEED-státuszának kell megfelelni, vagy egy környezettudatos magánügyfél számára kell ökootthont építeni, elengedhetetlen hogy a tervező naprakész legyen a legújabb szén-dioxid-semleges és alacsony szén-dioxid-kibocsátású építési gyakorlatokkal és anyagokkal kapcsolatban.

Akár egy projekt szerkezeti kezdetét, kiváló minőségű befejezését nézzük, akár holisztikusabban gondoljuk végig a teljes élettartamot, óriási előnyök érhetők el a hagyományos anyagok és technikák fenntartható helyettesítőivel és alternatíváival.

Mivel azonban a kutatás és az ebből eredő innováció a fenntartható anyagok terén olyan gyorsan fejlődik, nehéz eldönteni, hogy melyik lehetőség a legmegfelelőbb az egyes projektekhez. Íme néhány nemrégiben befejezett projekt az ArchDaily építészeti magazin archívumából, amelyek bemutatják, mi lehetséges jelenleg.

A természetes anyagok szerkezetet és integritást biztosítanak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású projektekhez

A fitzpatrick+partners az új, Sydney külvárosában épült Bond Kereskedelmi épületéről beszélve kifejti: „A kereskedelmi külvárosi építészet pénzügyi életképessége általában szén-dioxidban gazdag építési megközelítést eredményez. Ez a pénzügyi megtérülést részesíti előnyben a társadalmi felelősségvállalással és a minőséggel szemben. Bár rendelkezésre állnak fenntartható építési módszerek, ezek nem olcsók.”

De a tendencia változik. A Bond Commercial Building projekttel a fitzpatrick+partners megmutatják, hogyan lehetséges fenntartható építési gyakorlatokat – például szerkezeti CLT rétegragasztott fát – alkalmazni, úgy, hogy a költségvetés hatékonyabb oldalán maradjon a projekt.  

„Ahhoz, hogy a hagyományos beton fölé ezt a mérnöki faanyagot be lehessen építeni, szerkezeti szinten egyszerű formára és hatékonyságára volt szükség” – magyarázzák: “A nagy fesztávok felhasználásával transzferszerkezetek nélkül, valamint egyedi és ismétlődő szerkezeti megoldások kidolgozásával a Bond a tervezése minimálisra csökkentette a faszerkezet feldolgozási idejét és így a költségeket is.”

A „Made by NRE” kollektív közös közösségi projektjének részeként, amelynek célja, hogy négy új épületet építsenek a hollandiai Eindhovenben, A CLT fa teherhordó szerkezet előtt önhordó, szigetelő kenderbeton tömbökből szigetelőréteg került beépítésre. A bioalapú anyagok légáteresztő burkolatot és egészséges beltéri klímát biztosítanak, és több mint 200 tonna CO2-t tárolnak.

A régi módszerek a legjobbak: a hagyományos kerámiaburkolati technikák oktatása

Minél több építész és ügyfele teszi meg azt a nehéz pénzügyi döntést, hogy fenntarthatóbb gyakorlatokat alkalmazzon projektjeik építése és befejezése során, annál nagyobb méretgazdaságosság veszi körül őket, csökkentve maguknak az anyagok költségeit. 

A The Grid Architects TARANG pavilonjának India legnagyobb terrakotta téglalapos boltíves boltozataként nincs szüksége semmiféle gerendára, megerősítésre vagy zsalurendszerre. A boltívek építési technikája acél és zsaluzat nélküli feszítést, vagy olyan kiegészítő szerkezeteket tartalmaz, amelyeket jellemzően az ívek súlyának elviselésére használnak az építési folyamat során. 

Az építészek szakképzett kézműveseket alkalmaztak, akik alapos ismeretekkel rendelkeznek a hagyományos technikákkal való építéssel kapcsolatban, hogy átadják bölcsességüket és tovább mozdítsák elő a fenntartható építészetet. 

A projekt a fenntarthatóságra is törekedett azáltal, hogy az alacsony energiatartalmú helyi anyagokra összpontosított, mint például a természetes kő és a terrakotta csempék. A terrakotta csempék természetes agyagból készülnek, és fenntarthatóbb felületet vagy homlokzatot jelentenek, mivel strapabíróak és tartósak, további vegyszerek vagy szintetikus anyagok használata nélkül, ami azt jelenti, hogy élettartamuk végén könnyen újrahasznosíthatók. 

A terrakotta csempék gyártási folyamata ugyanakkor magas hőmérsékleten, nagy mennyiségű energia felhasználásával agyag sütését jelenti. Az Alventosa Morell Arquitectes által a spanyolországi Sabadellben található CB House saját, a fenntartható anyagokra való összpontosításának részeként bioklimatikus stratégiájának részeként kifejezetten biomasszával égetett kerámiák használatával közelíti meg ezt a kérdést.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A természetes és fenntartható szigetelőanyagok közötti terek kitöltése

Miután az épület fő szerkezeti alapját, valamint belső és külső felületeit fenntarthatóbb megoldásokra cseréltük, mi a helyzet a közöttük lévő terekkel? A nagy teljesítményű szigetelések mindig is vita tárgyai voltak a fenntarthatóság terén. Ezek az anyagok csökkentik a hőveszteséget, de sokféle szigetelés, mint például hab, polisztirol, poliuretán és poliizocianurát szigetelés, nagy szén-dioxid-kibocsátású kőolajból vagy petrolkémiai anyagokból származik. 

A CB House a biomasszával égetett kerámiák felületeinek felhasználása mellett a fenntarthatóbb cellulóz szigeteléssel valósult meg. Ez hulladékpapírból készül, és más típusú szigetelésként az energia töredékét igényli, ezért a cellulóz gyakran sokkal fenntarthatóbb anyag a szigeteléshez, és permetezhető vagy befújható a falüregekbe, ami kevesebb pazarlást eredményez. 

Alternatív megoldásként a fő anyagok közül a legalacsonyabb négyzetméterenkénti szénlábnyommal a fő anyagok közül a munkaigényes szalmaszigetelés az egyik legkevésbé használt, mégis legrégebbi szigetelési technika. Mind a szalma, mind a cellulóz szigetelés azonban érzékeny a nedvességre, ezért további védelmi intézkedéseket kell fontolóra venni.

A kör befejezése: újrahasznosított és újrahasznosítható anyagok használata

Bár a fenti alternatív építőanyagok közül sok kevesebb környezetkárosító vegyszert és nem megújuló anyagot tartalmaz, a beszerzésük, gyártásuk és telepítésük során kibocsátott szén-dioxid gyakran az érvelés ellentétes oldalát kínálja. 

A kettő egyensúlyának megtanulása fontos lépés az építészek számára, akik a legfenntarthatóbb döntéseket kívánják meghozni az egyes projektek korlátozásai és követelményei alapján.

A BREEAM „Kiváló” fenntarthatósági akkreditációt” elnyerő Roundhouse Works projekt Londonban, Paddy Dillon és Reed Watts Architects munkája. A kivitelezés különös hangsúlyt fektetett az épület környezetre gyakorolt ​​hatásának csökkentésére. enntartható forrásból származó fákból állították elő a szerkezetet – ami 250 tonna CO2-t távolított el a légkörből –, míg „az újrahasznosított vasúti talpfákból készült homlokzat nyolc tonna CO2-t takarított meg a többi burkolattal összehasonlítva.

Az újrahasznosított anyagok használata nagyszerű módja a projekt szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésének, de ezek megtalálása nem mindig egyszerű. Ha a közelben nem állnak rendelkezésre fenntartható anyagok, akkor kiszámított döntést kell hozni az alacsony szén-dioxid-kibocsátású anyagok nagy távolságra történő szállítása vagy a magasabb szén-dioxid-kibocsátású anyagok helyben történő keresése között. 

Az egyik gyakorlat, amely segíti a projekt teljes szénlábnyomát annak élettartama alatt, de azon túl is, az újrahasznosítható anyagok és gyakorlatok használata is. 

Az MVRDV amszterdami Matrix ONE épületét például szétszedhetőre tervezték. Az egyszerű csatlakozások lehetővé teszik az elemek leválasztását és újrafelhasználását. Az előregyártott betonlapok nem tartalmaznak rögzített csatlakozásokat, így az épület élettartamának végén újrafelhasználhatók, míg a projekthez csatlakozott Madaster platform, mely átfogó anyagútlevél-rendszert biztosít, amely betekintést nyújt a felhasznált anyagokba és termékekbe. Ennek eredményeként az épület anyagainak több mint 90%-a újrafelhasználható.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button