Hagyományos, belső udvaros házak és időtlen építészeti jellemzőik
A közelmúlt lakossági projektjeiben egyértelművé vált, hogy szükség van a természet/szabadtér beintegrálására az otthonainkba; legyen szó zöldfalakról, biofil formatervezésről vagy belső udvarokról, különösen a száraz és forró éghajlatú országokban. Ami az arab világ országait illeti, ezeknek a szabadtéri ihletésű belső tereknek a létrehozása sokkal több, mint egy kis napfény és friss levegő behozatala. Ez egy gazdag kultúra építészeti megnyilvánulása, amely meghaladta a generációkat és inspirálta a határokon túli nemzeteket. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a kulturális és társadalmi normák hogyan befolyásolták a hagyományos, belső udvaros házak létrehozását az arab országokban, és hogyan képzelték el új építészeti jellemzőiket a modern környezetben.
A történelem szerint, a belső udvarral rendelkező rezidenciák először a harmadik évezred elején jelentek meg a „Bilad al Sham” -ban, a Tigris és az Eufrátesz folyói közötti országokat magában foglaló területen. A szíriai és iraki nomádok avatták fel az építészeti elrendezést, amikor felállították sátraikat a sivatag egyik központi eleme körül, hogy védelmet nyújtsanak szarvasmarháiknak. Röviddel ezután ezek az udvarok az arab és az iszlám építészet alapvető jellemzőivé váltak, rávilágítva arra, hogy a lakóépítészetben zárt, ugyanakkor nyitott területre is van szükség.
Az éghajlati tényezők mellett társadalmi és kulturális tényezők is nagymértékben befolyásolták létrejöttüket. Az arab országok vallásuktól vagy származási helyüktől függetlenül nagyra értékelik a családi összetartást, valamint kötelezettségeket és összejöveteleket. Sok ország a családot helyezi előtérbe a hit mellett, és ez a személyes státusz, a becsület és a méltóság kritikus meghatározó tényezője. Ez az oka annak, hogy a családok gyakran laknak nagy helyiségekben, teret engedve számos utódnak és családtagnak. A magánélet óriási hatással van a hagyományos udvaros házak belső és külső szerkezetére és megjelenésére is. Amellett, hogy fontos tényező, és az iszlám egyik alapvető megkülönböztető értéke, a családok tartózkodtak attól, hogy nyilvánosan dicsekedjenek anyagi helyzetükkel, építészeti kontrasztot teremtve a külső és belső tér között.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden arab országban azonos a belső udvaros házak tipológiája. Egyesek különböző díszítési technikákat használnak, mások más tereprendezést, vagy pedig teljesen más elrendezést. A hagyományos belső udvaros házak többsége azonban a következőket tartalmazza:
Egy keskeny folyosón belépve a házba, a látogatók térbeli kontrasztot tapasztalnak, amikor a dísztelen és szerény építészeti térből áttérnek a szépen díszített, zöldellő udvarra, általában központi szökőkúttal és szobrokkal. Minél díszesebb és pompásabb a ház belső , annál gazdagabb a család. A külső ajtók gyakran kettős hajtogatású falapok, ólom és acél megerősítő lemezekkel. Kívülről nézve a házak gyakran dísztelenek, szerénységet és biztonságot képviselve, elkerülve a járókelők ítéletét vagy figyelmét. A belső tér azonban fényűzően díszített tér, bonyolult geometriai mintákkal és részletekkel a korlátokon, a bútorokon, csempéken és az ablakpárkányokon. A tereprendezés ezen házak fontos jellemzője. A lakók futó jázmin- és rózsabokrokkal borítják a belső falakat, narancs- vagy citromfákat ültetnek az udvar peremére.
Általában a földszinten található a konyha, a fürdőszoba és az előszoba. Az udvar északi oldalán, ahol nyáron hűvös szellő járja át a teret, egy fedett, iwan nevű rekreációs teret alakítanak ki. Vizuálisan az iwan ugyanazokat a lehetőségeket kínálja a lakosoknak, mint a nyitott udvar, de az utóbbival ellentétben az iwanok egy magasított platformon ülnek, és három homlokzaton falak veszik körül őket. Az ellenkező irányban egy nagy főtermet építenek a látogatók fogadására az ünnepek alatt. A legtöbb házban a nagyterem gyakran az egész ház legdíszesebb tere, és kupolával van borítva. E két tér kiemeléséhez az udvarról az iwan és a főtér felé vezető padlóburkolatok úgy vannak elrendezve, hogy egy keleti szőnyeget imitálnak.
Az ilyen házak többsége tartalmaz egy alagsori szintet is, mely a szélsőséges időjárási körülmények között nyáron vagy télen hőmoderátorként működik, ami kellemes lakótérként szolgál a lakosok számára. Amellett, hogy szezonális kikapcsolódási helyiségként szolgál, tárolóhelyet is kínál a lakóknak, mivel általában a családoknak sok testvére és utódja van, és váratlan háborúk esetén nagy mennyiségű élelmiszert tartogatnak tartalékban.
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
A lakók az első emeletre az udvar felől fából vagy kőből készült lépcsőn juthatnak. Az első emelet térbeli felosztása a házban lakó családok méretétől függ. Nagycsaládok esetén, kis lakásszerű helyiségeket alakítanak ki, míg a kisebb családok számára privát hálószobákat építenek. Számos ház teraszokkal rendelkezik az első emeleten, hogy nyáron privát nyitott teret biztosítsanak.
A hagyományos udvari házaknak kétféle ablaka van: külső és belső. Amint azt korábban említettük, a külső homlokzatokat ritkán díszítik, hogy elkerüljék a gyalogosok figyelmét, ezért a külső ablakok egyszerűek és kicsik. A belső ablakok nagyobb méretűek és nagyon díszítettek, és fa lamellákkal vannak körülvéve.
A mennyezetet szintén erősen díszített fa panelek dekorálják, amelyek szimmetrikus aranyozott kalligráfiai motívumokkal, virágokkal, állatokkal vagy geometriai mintákkal vannak ellátva. Ugyanezeket a motívumokat használják az ajtókhoz, ablakrácsokhoz, padlóburkolatokhoz és falmintákhoz.
A házak szerkezeti alakja és anyagpalettája a rendelkezésre álló helyi anyagoktól függ. A házak többsége, különösen Szíriában, kőből épült, és egyedi rétegezési, Al-Ablaq technikával épült. Az Al-Ablaq egy olyan építészeti technika, amelyet gyakran használnak Szíriában, és felváltva vált világos és sötét kő sorok között. Egyéb anyagok közé tartozott a fa (mennyezeti panelek, ablakok és ajtók) és a márvány (padló).
A belső udvaros házak építészeti tipológiája és előnyös tulajdonságai meghaladták a kultúrákat és a generációkat, és visszataláltak a kortárs építészetbe. A mai zsúfolt városokban ezek a terek számos előnnyel járnak, mint például a megnövekedett természetes fény és a jobb szellőzési feltételek, miközben közvetlen hozzáférést biztosítanak a lakosoknak a természethez.
Forrás: www.archdaily.com
Építtesse velünk kiemelten energiatakarékos új családi házát!.
Referencia képeink Referencia videóink Így épül fel egy energiatakarékos családiház ENERGYFRIENDHOME KÉSZHÁZAINK BEMUTATÁSA MŰSZAKI TARTALOM KÉSZHÁZAINK ELŐNYEI SZERKEZETKÉSZ HÁZÉPÍTÉS CSALÁDI HÁZ ÉPÍTÉS
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el