„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

“Épített környezetünk az emberi lények elleni jogsértés”

A tervezőknek és az építészeknek komolyabban kell venniük az emberi jogok megsértését az ellátási láncban – írja Talia Radford.

A tervezőknek és építészeknek el kell kezdeniük munkájuk során az emberi jogok előtérbe helyezését. A közelgő emberi jogi átvilágítási törvények azt jelentik, hogy az európai vállalatokat végre felelősségre vonják az emberi jogok megsértéséért az ellátási láncban. Ez közvetlenül összekapcsolja tervezési döntéseinket a dolgozók méltóságával és jólétével a világszerte elhelyezkedő értékesítési csatornákon, és forradalmasítja a termékek és épületek tervezését.

2023.január 1-jén lépett hatályba Németország új, a vállalati átvilágításról szóló törvénye az emberi jogok megsértésének megakadályozása érdekében az ellátási láncban, és szorosan követi egy hasonló uniós irányelv, amely várhatóan 2025 körül lép életbe.

Azok a szellemi tulajdonjogok, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy a kereskedelmi versenyképesség érdekében visszatartsák az ellátási láncukra vonatkozó információkat, jelenleg megnehezítik az anyagok forrásig való visszakövetését. A németországi és hamarosan az EU új ellátási láncról szóló törvénye megköveteli majd a nagyvállalatoktól, hogy tegyenek közzé információkat a fenntarthatóságról és az emberi jogi átvilágításról – ami azt jelenti, hogy először válik köztudomásúvá a termékekben és épületekben található anyagok forrása.

A felügyeleti mechanizmusok segíthetik a tervezőket a forrásvállalatok kiválasztásában, de ez önmagában nem elegendő. A belső ellenőrzés általában a márkaismertség növelését szolgálja, nem pedig az emberi jogok védelmének hiányát. Eközben a független Corporate Human Rights Benchmark egyik vezető vasércbányászati vállalata nemrégiben megsértette az emberi jogokat egy több tízezer éves őshonos lelőhely elpusztításával.

A kérdés az, hogy miért fordulnak elő az emberi jogok megsértései az ellátási láncban. Az extraktivizmus logikájára vezethetjük vissza, amely az erőforrások – köztük a munkaerő és a nyersanyagok – kitermelésének és kiaknázásának gyarmati logikájának folytatása, meghatározott gazdasági célok érdekében. Az ellátási lánc extraktivista logikájában előforduló emberi jogok megsértésének példái közé tartozik a kényszerű kitelepítés, a modern rabszolgaság, a gyermekmunka és a halál.

Ma a világ 100 legnagyobb gazdaságának több mint fele nem állam, hanem vállalat. És mivel a nemzetközi emberi jogi törvények, szerződések és szabványok eddig olyan szerződések voltak, amelyek az államokat tetteikért felelősségre vonják, a vállalatok mindeddig mentesek voltak a nemzetközi emberi jogi normáktól.

A csavar kiváló példája az ellátási lánc átlátszatlanságának.

Az acél, egy hatalmas globális árucikk, amely szabványokat állít fel, kereskedelmi háborúkat robbant ki, és vitathatatlanul a mai napig a legfontosabb anyag az ipari forradalomban, és a szükséges teljesítményjellemzőktől függően rengeteg anyagból áll, beleértve az alumíniumot, a bórt, a bizmutot, a kobaltot, krómot, rezet, lantánt, mangánt, molibdént, nióbiumot, nikkelt, ólmot, szelént, szilíciumot, titánt, vanádiumot, volfrámot és cirkóniumot, valamint a vasat, szént, foszfort, ként és nitrogént, ezek közül nem mindegyik nemzeti szinten elérhetők.

Az extraktivista logikának köszönhető, hogy az acélipari vállalatok a világ legnagyobb vállalatai és gazdaságai közé tartoznak.

Az extraktivista logika mai változata részben az 1990-es évekre vezethető vissza, amikor a szabadkereskedelmi egyezmények egész serege jött létre a Kereskedelmi Világszervezet égisze alatt. A létrehozott mechanizmusokat a vállalatok még ma is használják arra, hogy jogilag és teljes mértékben aláássák és figyelmen kívül hagyják az összes kodifikált és érdemi megkülönböztetés-ellenes nemzetközi emberi jogi szerződést és törvényt. Különösen érdekes a befektető-állam vitarendezési mechanizmus (ISDS).

Az ISDS-mechanizmus lényegében lehetőséget ad a vállalatoknak, hogy jogi úton megtámadják a fogadó országok bármely új nemzeti politikáját – ideértve a tisztességes munkakörülményeket előíró hazai munkajogot vagy a levegő- és vízszennyezést korlátozó környezetvédelmi előírásokat –, ha azok csökkenthetik a vállalat várható nyereségét.

Ez az oka annak, hogy a német állam például nem tudta megállítani az RWE szénbányászatának idén megkezdett bővítését Lützerathban, és rendőri erővel kellett megvédenie az RWE magántulajdonát számos tüntetővel, köztük Greta Thunberggel szemben. Lützerath szerződését az 1990-es évek közepén írták alá.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ez az oka annak is, hogy a Rio Tinto bányászati óriás 2020-ban tönkretett egy 46 000 éves őslakos kulturális örökséget, hogy kiterjessze vasércbányászati tevékenységét, és az egyetlen kárt az üzletében, hogy alaposan átgondolta az őslakos közösséggel szembeni álláspontját. Sok szakértő véleménye szerint a fontos kulturális helyszínek megsemmisítése az emberi jogok megsértése.

Ez az oka annak is, hogy amikor 2019-ben a brumadinhói zagygát leomlott, mérgező bánya iszap ömlött a környező területre és a Paraopeba folyóba, azonnal megölt közel 300 munkást, és tönkretette a környező gazdálkodók megélhetését, a Vale vasérc-óriás csak beleegyezett, hogy kártérítést fizet. zavartalanul folytatta működését.

Amikor a Kínai Molibdént azzal vádolta meg, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) kormánya hazudott a kobaltbányászatból származó bevételeiről, amelynek a társaságot szerződés alapján köteles fizetni éves nyereségének egy százalékát, ez potenciálisan az emberi jogok megsértése, mivel egy ország az adóit olyan alapvető szolgáltatások biztosítására, fejlesztésére és fenntartására használja fel, mint a víz, élelmiszer és utazási infrastruktúra, oktatás, egészségügyi létesítmények.

Mindezek a cégek valamilyen módon kapcsolódnak az acéliparhoz, így a csavargyártáshoz. Láthatja, hogy ezek a jogsértések végül hogyan táplálkoznak be termékeinkbe, mivel az acél mindenütt jelen van, legyen szó csavarról, gyártási öntőformáról vagy termékeink és épületeink készítéséhez használt szerszámról.

Épített környezetünk az emberi lények elleni jogsértéseket testesíti meg, de úgy is kialakítható, hogy mindenki méltóságát megvédje. Az egyenlő és igazságos világ megteremtése szó szerint kéznél van a tervezési döntéseink révén.

Természetesen vannak gyakorlati lépések a változtatásra az emberi jogi aggályok kezelésére. Az egyik: a tisztességes munkavégzés mellett elkötelezett beszállítók kutatása és kiválasztása. Kettő: az együttműködés a helyi közösségekkel, jogaik biztosítása és tiszteletben tartása az építési projektek során. Három: az etikus beszerzési és termelési szabványok szószólója az iparágon belül.

A tervezők azonban abban a helyzetben vannak, hogy többet végezzenek, mint pusztán kutatást, nyomon követést és jelentést készítsenek az ellátási lánc átvilágításával kapcsolatos kérdésekről. A globalizáció újratervezésekor ihletet meríthetünk a Formafantasma tervezőstúdió munkamoráljából. Ami az ellátási lánc kutatását illeti, a Formafantasma precedenst teremtett olyan vizsgálati projektjeivel, mint a Cambio, az Ore Streams és az Oltre Terra. Ennek során folyamatosan hangsúlyozta egy alapos feltárás szükségességét, amely hónapokig, ha nem évekig terjed, és hogy az ellátási lánc újratervezése a márkák számára nyújtott szolgáltatásának része.

Szánjunk időt arra, hogy átgondoljuk a világban elfoglalt szakmai helyünket és hatásunkat, és ezt az időt arra használjuk, hogy megértsük egy projekt teljes terjedelmét és mértékét társadalmi-gazdasági, geopolitikai és társadalmi-környezeti szempontból – más szóval az emberi jogok tekintetében. központosított kialakítás – ideális lenne.

Ennek hiányában, vagy amíg az ellátási lánc teljes átláthatóságát el nem érik, a tervezők olyan emberek, akiknek megvan a hangja, és az emberi jogok közé tartozik, hogy aktivizmus és érdekképviselet formájában politikai lépéseket tegyenek a kormány nyomására levélírással, tüntetésekkel és a közvélemény tudatosításával. minden működő demokráciában élő személyről.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb