„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Élelmiszerhulladék-színezékek színt visznek a micéliumbőrbe a Sages and Osmose projektben

Két brit anyaggyártó vállalat, a Sages és az Osmose együttműködve természetes élelmiszer-hulladékkal festett micéliumlapokat hoztak létre, amelyek a cserzett bőr megjelenését utánozzák, és a bioanyag színes jövőjét sejtetik.

Az Osmose egy olyan vállalat, amely a micéliumból – a gombák rostos földalatti gyökérhálózatából – készít bőralternatívát, míg a Sages természetes festékeket készít olyan élelmiszerhulladékokból, mint az avokádómag, az áfonya, a vöröskáposzta és a hagymahéj, amelyeket általában textíliákhoz használnak.

A két cég úgy véli, hogy együttműködésükkel világújdonságot értek el, mivel a fenntartható anyagfejlesztés két feltörekvő területét ötvözve a micéliumot kőolajalapú szintetikus festékek használata nélkül színezik, így a termék nem mérgező és a talajban biztonságosan lebomló biodiverzitású marad.

A biológiai lebonthatóságot előtérbe helyező vállalatok a micéliumot a fehér és barna vagy fekete természetes árnyalataiban kínálták, amit Aurelie Fontan, az Osmose vezérigazgatója szerint sokkal könnyebb természetes úton elérni.

Az Osmose és a Sages barnásbarna színű micéliumlapokat hozott létre avokádóhulladék felhasználásával, amelyet a Sages egy Milton Keynes-i importőr és guacamole-gyárból szerez be, ahol hetente több tíz tonna maradék mag és héj keletkezik. Ez mindkét vállalat számára új terület volt, mivel az élelmiszerhulladék festékanyag másképp hat a micéliumbőrre, mint az általában cellulózalapú textíliákra, amelyekkel a Sages eddig dolgozott.

A duó a brit Cranfield Egyetem anyagtudományi kutatóival működött együtt a projektben, amelynek során a kutatók arra összpontosítottak, hogyan lehet a festéket a “zöld kémia” – a kémia azon területe, amelynek célja a veszélyes anyagok kiküszöbölése – segítségével átvinni és rögzíteni az anyagon.

Ebben az esetben a kutatók a cserzés során gyakran használt hangyasav és fluorozott savak helyettesítésére törekedtek, hogy feloldják a bőr polimerjeit, hogy a bőrbe festéket lehessen juttatni. Ehelyett a csapat egy olyan módszert dolgozott ki, amely szerintük lényegesen kevésbé mérgező.

Az együttműködés után Sages és az Osmose kiterjesztette a kísérletet, és más hulladékáramokkal, például áfonyával és hagymahéjjal próbálták ki, hogy milyen színeket tudnak elérni, és lila és bordó árnyalatú micéliumos foltokat állítottak elő.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A cégek azt mondják, hogy olyan eljárást próbálnak kifejleszteni a micélium számára, amely a bőrcserzéshez hasonló, ahol a színt és a tartóssági tulajdonságokat egy vagy két lépésben adják hozzá. Ennek megfelelőjük szerintük az lenne, ha az anyagot egyszerre festenék és vízhatlanítanák.

Az Osmose most arra összpontosít, hogy olyan vízálló bevonatot fejlesszen ki a micéliumhoz, amely a festékhez hasonlóan bioalapú, nem mérgező és a talajban biztonságosan lebomlik. Ez köztudottan kihívást jelent a növényi alapú bőralternatívák számára, amelyek szinte mindig szintetikus védőbevonatra támaszkodnak.

Néhány céggel ellentétben azonban az Osmose azt mondja, hogy nem akar olyan terméket piacra dobni, amely nem biológiailag lebomló bevonattal rendelkezik. A micélium az egyik legnépszerűbb feltörekvő bőralternatíva. Már megjelent olyan luxuscikkekben, mint a Hermes táskája, a Stella McCartney ruházata és az Adidas edzőcipője.

Forrás: www.dezeen.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb