„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Egy régi pajta romjaiból lett művész- stúdió

Nyugat-Izlandon egy régi tanya, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Breiðafjörður természetvédelmi területre, összeomlóban volt, amikor a Studio Bua építészirodát felkérték, hogy keltse életre, helyreállítva a funkcionalitását, tiszteletben tartva az idő múlásának jeleit. A felújítási koncepció a különböző állapotú épületek töredezett halmazát gondolja újra, kezdve a pajtával, amely a projekt kezdetekor alig volt több, mint egy betonból és helyi kőzettörmelékből készült “héj”. Ma, a felújított épület egy művészstúdió és otthon kombinációja, amelyet átgondoltan alakítottak át kétszintes épületté, egy egyedi fallal körülvett kerttel.

A vízre néző sziklák mentén, a régi pajtaszerkezet két részből állt: egy magasabb térfogatú, nyeregtetős végekkel, és egy széles, az egyik oldalról lejtős, fészer jellegű tetővonallal ellátott toldalék. Ajtók, ablakok vagy tényleges tető nem maradtak meg – csak a nyílások a korábbiak helyén. Az építészek arra törekedtek, hogy a betonszerkezetből a lehető legtöbbet a megtartsanak, hogy megőrizzék annak elöregedett és megviselt jellegét, ezért úgy döntöttek, hogy egy könnyű, kétszintes faszerkezetet illesztenek az eredeti térfogatba, amely annak formáját utánozza.

Az omladozó beton megőrzése némi kreativitást igényelt. A régi pajta vastag és stabil betonból készült, de a legtöbb falának nem volt alapja, és egyesek nagyon törékenyek voltak. Úgy döntöttek, hogy csak a peremfalakat tartják meg, így azok romos, zuzmóval és helyi kavicsokból álló foltos mintákkal tarkított állapotban maradtak. A meglévő szerkezetet is stabilizálták, és a pajta padlóját vasbetonnal bélelték ki, hogy a felújítás befejezése után az otthon ne romoljon tovább.

Az új nyílásokat úgy alakították ki, hogy ne veszélyeztessék a régi betonhéj szerkezeti integritását. Az egyiket azért építették be, hogy több fény jusson a konyhába, egy másik pedig egy külön bejáratot ad a művészeti műteremhez, hogy a háztulajdonosok a nagyméretű műalkotásokat ki- és behozhassák. Mind az új nyílásokat, mind az eredetieket gyémántcsiszolták, hogy sima felületűek legyenek, ami kontrasztban áll a külső homlokzat érdességével. A földszinten a Studio Bua a műterem mellett egy konyhát és egy étkezőt helyezett el, és mindezeket csiszolt betonból készült padlóval látta el.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Az ügyfél, egy művész, már korábban is rendelkezett tapasztalattal a rétegelt lemez festésében, és kísérletezni akart a nyírfából készült falak világos színárnyalataival. Ő és az építészek közösen dolgoztak ki egy palettát, amelyet a rét természetes színei ihlettek, ahogy a tavaszi zöldtől a téli sárgán át a késő nyári liláig változnak. A második emeleten a fehérre festett fenyődeszkák és rétegelt lemezfelületek természetes színükben maradtak, hogy kiegészítsék a beton és a kő sötét színét. A földszinti étkezőből egy rétegelt lemezből készült lépcső vezet a kétszintes térre néző félemeleti nappaliba, ahol mindkét helyiség kihasználja a teljesen üvegezett véghomlokzatból áradó hatalmas mennyiségű napfényt.

Kívülről talán a fallal körülvett kert a legkiemelkedőbb része a felújítási projektnek. Az erős széltől és az éhes vadállatoktól egyaránt védett kert megőrzi az eredeti ablakok és ajtók keretes kilátását, amelyek most a levegő felé nyílnak, és az eredeti belső falak maradványait sorválasztóként használja ki.

Forrás: www.dornob.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb