„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Környezetvédelem, energiatakarékosság

Egy örök téma – az UV-sugárzás

Ismeretes, a sztratoszférikus ózon a napsugárzás ultraibolya tartományának az élőlényekre legveszélyesebb hullámhosszúságú intervallumát abszorbeálja, miáltal megbízható védelmet nyújt a földi élet számára.

Ez a légköri réteg (köznyelven: ózonpajzs) a 200-290 nm hullámhosszúságú UV-sugarakat gyakorlatilag teljesen elnyeli (UV-C sugarak), a 290-320 nm-es UV-B sugarakat már csak részben, a 320-400 nm-es UV-A sugarakat pedig egyáltalán nem abszorbeálja. Az is közismert, hogy a freonok (=halogénezett szénhidrogének) okozzák az ózon bomlását, ráadásul ezek igen hosszú (60-150 éves) időtartamúak.

A sztratoszférában 1%-os ózonkoncentráció-csökkenés 1,17 %-os UV-sugárzás növekedést okoz a Földön.

Az utóbbi 20 évben a világon 6-14 % közötti UV-sugárzás növekedést mértek. Az ózonpajzs gyengülése (=vékonyodása) miatt növekvő UV-B sugárzás a bőrrákos megbetegedések számát növeli, gyengíti az immunrendszert és szerepet játszik a különböző szembetegségek kialakulásában.

Az egész emberiséget érintő kérdést a mezőgazdaságra lebontva két vetülete van az ózonkárosítás okozta UV-sugárzás veszélyeinek. Egyrészt a mezőgazdaságban (a szabadban) dolgozók – az építőiparban foglalkoztattak után – a legnagyobb mértékben vannak kitéve az UV-B sugárzásnak.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A napsugárzás 11-15 óra között a legintenzívebb, de óvatosságból a kritikus időt 10-16 óra közöttire terjesztették. (A riasztási rendszer hazánkban május 1-től szeptember 30-ig működik). Nyilvánvaló, ha ezeket a mezőgazdaságban foglalkoztattak körében (is) figyelembe akarjuk venni, a több órás munkaszünetek beiktatása az üzemek, vállalkozók számára többletköltséget, ill. jövedelemkiesést jelent. E munkavédelmi (egészségvédelmi) kérdéseken túlmenően szinte alig hallani arról, hogy az UV-sugárzás a növényvilágot, így a mezőgazdasági növényeket is károsan érinti. Megfigyelhető, hogy az UV-B sugárzás hatására a növények fejlődése lelassul, zömökebbé, tömörebbé válnak.

A fotoszintetikus pigmentek fotooxidatív károsodása is bekövetkezhet. A sugárzásra főleg az árnyékkedvelő növények érzékenyek. A sugarak a növényi sejteket roncsolják, szélsőséges esetben el is pusztíthatják. De a károsítás nemcsak az adott növény életszakaszára terjed ki, minthogy a sugarak az öröklési anyagokat is roncsolhatják (=genetikai károsodás), azaz hosszú távon megváltoztatják a növényeket. Mindezek jól jelzik, hogy az UV-sugárzás súlyos veszélyeztetése alól a mezőgazdaság nem kivétel.

Dr. Kölcsei Tamás



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back to top button