„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

napi hírmorzsák

Danubio Budapest Building a folyami kavicsbánya helyén, a T2.Architects által

A T2a Architects által tervezett és a közelmúltban Budapesten, az egykori folyami kavicsbánya helyén, a Duna-parton elkészült Danubio lakóház az egyedi városi és természeti környezetre reagál, részben felülírva a budapesti ingatlanfejlesztők szabályait. A projekt egy olyan koncepciót valósít meg, amely a fenntarthatóságot nem csak szlogenként kezeli, hanem számos már létező, de mára elfeledett építészeti megoldást is felelevenít, és újjáteremti azokat modern, időtlen formában.

A T2.a Architects egy budapesti székhelyű építész stúdió, amely innovatív és egyedi tervezésre specializálódott.

A telep Budapest belvárosától északra, a FOKA-öböl déli oldalán található, amely egykori ipari terület és kikötő volt, amely az 1960-as években jött létre kavicsbányászat eredményeként, és az egykori üzemeltetőről nevezték el, majd a 90-es években felhagytak. A fejlesztő által 2016-ban kiírt pályázati felhívás célja egy egyedi ipari “barna telephelyen” felépülő, mintegy 360 lakásos lakóház és környéke komplex fejlesztési tervének elkészítése volt, közvetlen kapcsolattal revitalizálva.

Ahhoz, hogy az egykori ipari területet lakhatásra és közterületekre is alkalmassá tegyék, jelentős infrastrukturális beruházásokra és komplex fejlesztési stratégiára volt szükség. A koncepció a tervezés kezdetétől fogva tartalmazta a FOKA-öböl természetes rehabilitációját és a közterületek fizikai összeköttetésének és nyilvános hozzáférésének biztosítását. A fejlesztéssel együtt közterületek jöttek létre, így az öböl és a patak területe össze van kötve, és elkészült az összes árvízvédelmi, út- és közműrendszer.

Az építészeti koncepciót először városi szempontból közelítették meg, a léptéket és a tömeg- és városkapcsolatokat térképezték fel. A cél az volt, hogy ne csak egy tetszetős homlokzatú társasházat alakítsanak ki, hanem egy több szögből és távolságból is megtekinthető, a természetes és az épített városi környezetre egyforma részletességgel reagáló épületet. Megoldásként egy két összefüggő felépítményrészből álló épülettérfogat jött létre, amely egyrészt követi és kihasználja a telek furcsa geometriai adottságait, másrészt dinamikusan reagál az Országos Úszócentrum szomszédos tömegére.

Az épület térfogata a városi jelenléten túl praktikus funkcionális és energetikai rendeltetésű. A két épületrész tömege és egymáshoz való viszonya lehetővé teszi a Duna és az öböl felőli homlokfelületek maximalizálását. Az épület dinamikus, „kifelé lépő” tömege passzív energiaeszközként is működik. Az emeletek szélein, déli irányban szintenként 53 centiméterrel eltolt hangsúlyos fehér párkányok árnyékolják és védik a homlokzati ablakok felületeit a közvetlen napsugárzástól, miközben több szórt fényt engednek be észak felől a lakásokba.

A különböző méretű és elrendezésű lakások épületen belüli aránya mindig különös dilemma a fejlesztők számára. Ezért a T2.a Architects olyan rugalmas építészeti és szerkezeti rendszert tervezett, amely lehetővé tette a különböző méretű és típusú lakások számának gyors és rugalmas változtatását (“S/M/L/XL”). A változó megrendelői igények dinamikus követésére az építészek saját algoritmusos alkalmazást fejlesztettek ki, amely lehetővé tette a moduláris lakásegységek gyors és szabad cseréjét a tervezés során.

Az épület homlokzatának legjellegzetesebb eleme a fehér színű vízszintes párkány, a „szárnyprofil”, amely minden szinten körbefut. Ez az egyedi tervezésű és gyártású, sarkok körül ívelő alumínium szerkezet védjegy, erős dizájn és funkcionális elem, amely kiemeli az épület dinamizmusát, esővédelmet és árnyékolást biztosít.


Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

A lakások a függőleges magok köré csoportosított rendszerben helyezkednek el, a földszinttel együtt összesen kilenc lakószinttel, szintenként és lépcsőházonként jellemzően négy-öt lakás található. A nagy lakások a két szemközti homlokzatot kötik össze, míg a kisebb lakóházak a déli oldalra néznek. A Duna melletti V-alakú „A” és az L-alakú „B”-öböl felőli épületrészben összesen mintegy 350 lakás található, a két pinceszinten gépkocsitárolókkal együtt. A pincegarázs szintjeit a talajszint fölé fél szinttel emeljük, így a garázs vízzáró vasbeton szerkezete árvízvédelmi szerkezetként is szolgál.

A lakások ablakai az épületszerkezet hossztengelyéhez képest 90 fokkal el vannak fordítva, így a „fűrészfogas” homlokzat a teraszokat a folyó és a panoráma felé orientálja, miközben vizuális és akusztikai elválasztást biztosít a lakások teraszai között. . Minden lakáshoz nagy, fedett terasz tartozik, mely a belső terek közvetlen folytatása. A teraszok a lakások kültéri lakótereinek, valódi közműves tereknek lettek kialakítva. Ezek a jól védett felületek kevésbé vannak kitéve az időjárásnak, ezért jellemző anyagként a természetes fa dominál.

A közösségi terekről is jól látható, de a teraszon ülve is meghatározó mennyezet valódi fa furnérozott alumínium rendszer, a padlóburkolatok fa-műanyag kompozitból készülnek. Ez meleg és otthonos érzést ad, ugyanakkor elegáns és minőségi megjelenést kölcsönöz az utasoknak. A mai épületekben a függőleges lépcsőházak jellemzően pusztán tűzelvezető útvonalként szolgálnak, a liftek pedig a praktikus és gyors függőleges mozgás eszközei, így zárt vasbeton magokba zárják őket. Ezért fontos döntés volt, hogy a keringtető magokat az épület homlokzatának tágas és nyitott tereiben helyezzék el, ahol a panoráma liftek üvegezett tornyokban mozognak a lebegő lépcsőkkel egy térben. Az apartmanok természetes fénnyel jól megvilágított, panoráma tájolású közös helyiségből közelíthetők meg, kivételes utazást biztosítva minden lakó számára.

A fenntarthatóság a tervezési folyamat kezdete óta prioritás volt. A legfontosabb szempont, hogy a magas építészeti és műszaki színvonalú épület élettartama hosszabb legyen, és gazdaságosabb legyen a fenntartása.

Energetikai szempontból a tömegezés passzív energiaszabályozó szerepe mellett az épület energiaellátását szinte teljes egészében megújuló energiából kellett biztosítani. A hűtési és fűtési energiát az egyes lépcsőházmagok tetejére szerelt levegő-víz hőszivattyúk, a meleg vizet pedig szintén megújuló energiára épülő távfűtési rendszer szolgáltatja. Számos egyéb műszaki megoldásnak köszönhetően, mint például a helyben bányászott kavics felhasználása a szomszédos FOKA-öböl közterület rehabilitációjára, az épület az első és egyetlen olyan nagyméretű lakóépület Magyarországon, amely elnyerte a BREEAM Excellent minősítést.

Forrás: www.archdaily.com



Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:

A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el


 

Ajánlott tartalom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

'Fel a tetejéhez' gomb